Warszawa dla ludzi

2008-08-26 18:33
Krakowskie
Autor: Mostostal Warszawa

Krakowskie Przedmieście to wyjątkowo ukształtowana przestrzeń, również w skali europejskiej. Stanowi jedno z najciekawszych miejsc urbanistycznych w Warszawie, które cechuje nieregularny kształt.

Droga do modernizacji

O przeznaczeniu Krakowskiego Przedmieścia decydował jeszcze Lech Kaczyński, będąc prezydentem Warszawy. W 2004 roku odbyło się szereg konsultacji ze wszystkimi użytkownikami ulicy, dla których planowane zmiany mogły być istotne. Wszyscy byli zgodni co do tego, że konieczne jest poszerzenie chodników, ograniczenie liczby autobusów z jednoczesnym zakazem prywatnego ruchu drogowego. W 2005 roku zespół architektów z pracowni Dawos sp. z o.o., pod kierownictwem dr. arch. Krzysztofa Domaradzkiego, przygotował projekt modernizacji Krakowskiego Przedmieścia, zgodnie z ustalonymi wytycznymi.

"Za główny cel postawiliśmy sobie podniesienie jakości przestrzeni publicznej. Ta część Traktu Królewskiego to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Warszawie. Uznaliśmy, że przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych możemy znacznie poprawić jego wygląd" - mówi Krzysztof Domaradzki.

Uroczyste podpisanie umowy na "Modernizację nawierzchni ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie", pomiędzy Miastem Stołecznym Warszawa (reprezentowanym przez Zarząd Dróg Miejskich) a firmą Mostostal Warszawa SA, odbyło się 21 czerwca 2006 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Modernizacja

Zadanie generalnego wykonawcy (konsorcjum firm: Mostostal Warszawa SA, Falbruk B.B.Z., Falenta s.j., Zakład Usług Brukarskich Adrog s.j., Stabilators sp. z o.o.) obejmowało przebudowę Krakowskiego Przedmieścia i nadanie mu charakteru reprezentacyjnego deptaku. Nawierzchnia oraz chodniki, na całej długości ulicy, zostały wykonane z granitowej kostki i granitowych płyt. Jezdnię zwężono do szerokości 7 m (dwa pasy ruchu), poszerzono chodniki od skrajni nowej jezdni do istniejących budynków. Prace obejmowały wykonanie elementów małej architektury (stylowe latarnie, ławki, bariery).

"Znalezienie odpowiedniego materiału nie było łatwe. Nie chcieliśmy stosować szarego kamienia, który nie tylko jest smutny, chłodny, ale też nie wpisuje się w tradycję polskich miast. Stąd narodził się pomysł, aby zastosować chiński granit. Polski kamień ze Strzegomia użyliśmy tylko w niektórych miejscach, jak na przykład wokół Kolumny Zygmunta. W kilku miejscach - na placu przed Pomnikiem Kopernika, w rejonie Kościoła św. Anny oraz na przejściach dla pieszych - zastosowaliśmy również granit w kolorze czerwonym" - opowiada Krzysztof Domaradzki.

Realizację inwestycji podzielono na dwa etapy.
W I etapie, który trwał od 10.2006 - 05.2007, wyremontowano odcinek od ul. Świętokrzyskiej do ul. Królewskiej wraz z placem wokół pomnika Kopernika. Poza przebudową nawierzchni w tym czasie przebudowano również istniejącą sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i Nowego Świat oraz ul. Senatorskiej i Miodowej wraz z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu.
II etap prac obejmował odcinek od ul. Królewskiej do Pl. Zamkowego, wraz z wymianą płyt na placu przed kościołem św. Anny oraz przy Placu Zamkowym. Ten etap  trwał od 07.2007 - 06.2008.

Uroczyste otwarcie Krakowskiego Przedmieścia odbyło się w niedzielę 13 lipca 2008 roku, przy kościele św. Anny. Wzięła w nim udział  prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Inwestycja w liczbach: długość odcinka: 1200 m

  • powierzchnia ułożonej nawierzchni kamiennej: 56 000 m2
  • użyte kruszywa : 100 000 ton
  • lnowe latarnie: 150 sztuk
  • wykonanych instalacji: 1350 m
  • nowe drzewa: 74 sztuki
  • wartość inwestycji: ok. 55 mln zł netto

Prace były wykonywane przy normalnie funkcjonującej ulicy, która charakteryzuje się dużym ruchem pieszym. 

Krakowskie Przedmieście - wczoraj i dziś  

lipiec 2008 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej