Władze Krakowa negocjują projekt Centrum Kongresowego

2008-06-18 18:39
Władze Krakowa negocjują projekt Centrum Kongresowego
Autor: Ingarden & Ewý - Architekci Władze Krakowa negocjują projekt Centrum Kongresowego

Firma K. Ingarden, J. Ewý Architekci zajęła 1. miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt Centrum Kongresowego zorganizowanym przez Urząd Miasta Krakowa. Pod koniec maja Prezydent Karkowa podpisał umowę na opracowanie wielobranżowej dokumentacj projektowej gmachu.

Projekt architektoniczny krakowskiego Centrum Kongresowego autorstwa K. Ingarden, J. Ewý Architekci sp. z o.o. przygotowany został w listopadzie 2007 roku. Koncepcja ta zwyciężyła w konkursie organizowanym przez UMK. Konsultantem projektwym będzie słynny japoński achitekt Arata Isozaki. Dodatowo do zespołu projektowego zaproszono międzynarodową gupę Arup, oraz przedstawicieli biura konstrukcyjnego Project Service.  

Nowy budynek ma być ustawiony frontem w kierunku Wisły, Starego Miasta i Kazimierza. Podstawowe materiały elewacyjne, które mają być użyte to szkło i blacha tytanowo-cynkowa. Zostaną one uzupełnione płytami ceramicznymi o indywidualnym projekcie i płytami kamiennymi: granitem, wapieniem i piaskowcem. W budynku znajdzie się m.in. bank, księgarnia multimedialna, kwiaciarnia i sklep z pamiątkami. W ramach projektu przewidziano wybudowanie dwupoziomowego parkingu podziemnego dla 376 samochodów osobowych, z możliwością powiększenia o kolejne 90 miejsc.

Ingarden & Ewý Architekci, Miasto Kraków oraz Arata Isozaki & Associates Tokio wspólnie opracowali koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Centrum. Natomiast umowa pomiędzy władzami miasta a Ingarden & Ewý Architekci na opracowanie dokumentacji projektowej nie jest jeszcze podpisana. Jak relacjonuje Jan Machowski z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa: "(...) Ewentualne opóźnienie w podpisaniu umowy nie ma większego wpływu na harmonogram realizacji zadania. Co więcej, nawet gdybyśmy hipotetycznie nie podpisali umowy na opracowanie projektu z autorami koncepcji, nie równałoby się to z fiaskiem projektu. W takiej sytuacji w przetargu wyłaniamy wykonawcę projektu wg koncepcji autorstwa Ingarden & Ewý Architekci, Kraków oraz Arata Isozaki & Associates Tokio, do której Miasto Kraków ma prawa autorskie".

 Szacunkowy koszt inwestycji  250 mln zł (w tym 20 mln euro z funduszu spójności UE)
 Maksymalna ilość miejsc na widowni  2105
 Powierzchnia działki  11 084 m2
 Powierzchnia zabudowy  7962 m2
 Powierzchnia użytkowa  28 928 m2
 Kubatura  231 864 m3

kwiecień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej