Szpital Południowy na Ursynowie otwarty! Placówka przyjmuje tylko pacjentów z COVID-19

2021-02-11 12:03
Szpital Południowy
Autor: Szpital Południowy fb Szpital Południowy ma być gotowy w marcu 2021

Szpital Południowy w Warszawie został otwarty 10 lutego 2021. W związku z tym, że w stolicy brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19, nowa placówka leczy jedynie pacjentów chorych na koronawirusa. Przypomnijmy, że budowa Szpitala Południowego ruszyła z końcem 2016 roku. Zakończenie budowy planowano w połowie 2020 roku, ale budowa opóźniła się. Zobacz jak aktualnie wygląda Szpital Południowy, który powstał na Ursynowie.

Spis treści

  1. Jaki jest Szpital Południowy?
  2. Szpital Południowy - funkcje poszczególnych budynków
  3. Przebieg budowy Szpitala Południowego
  4. Gdzie powstał Szpital Południowy?

Jaki jest Szpital Południowy?

Kompleks składa się z trzech 5-kondygnacyjnych budynków. Docelowo znajdzie się w nim w nim 309 łóżek. Na początek jest ich 56, ale liczba ta ma się sukcesywnie zwiększać. W przyszłości szpital będzie służył głównie mieszkańcom południowych dzielnic – Ursynowa i Wilanowa, ale także pacjentom z Mazowsza. Dziś placówka przyjmuje jedynie pacjentów z COVID-19.

Na dachu jednego z budynków szpitala powstało lądowisko dla helikopterów, przystosowane dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Całkowita powierzchnia użytkowa budynków A, B i C wynosi 42375 m².

Na parterze szpitala jest przychodnia, w przyszłości powstaną poradnie: chirurgiczna, ortopedyczna, kardiologiczna, ginekologiczno-położnicza, psychologiczna, urologiczna i nefrologiczna, diabetologiczna, gastroenterologiczna, dermatologiczno-wenerologiczna oraz izba przyjęć. Na I piętrze bedzie laboratorium analityczne oraz dział rehabilitacji z fizjoterapią i hydroterapią. Na piętrze II znalazły się oddziały szpitalne: ginekologii, położniczy i neonatologiczne oraz blok porodowy, a na III – oddział chirurgii ogólnej. Budynek B (wejście od ul. I. Gandhi). W obiekcie będzie również Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz diagnostyka obrazowa. Na I piętrze znajdzie się administracja oraz dział badań czynnościowych i dział endoskopii. II piętro przeznaczone zostanie na funkcjonowanie oddziału kardiologii i oddziału geriatrii. Na III piętrze znajdzie się blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

W szpitalu jest 400 miejsc postojowych: 38 stanowisk na parkingu nadziemnym, 362 stanowiska na parkingu podziemnym.

Szpital Południowy - funkcje poszczególnych budynków

Szpital Południowy to gigantyczny obiekt zbudowany z trzech połączonych ze sobą budynków.

  • Budynek A (wejście główne od ul. Pileckiego) - będzie obiektem 4-kondygnacyjnym. W podziemiach znajdą się dwa poziomy parkingów podziemnych i pomieszczeń technicznych. Na parterze zlokalizowana będzie Izba Przyjęć, Przychodnia z poradniami: chirurgiczną, ortopedyczną, kardiologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, urologii i nefrologii, diabetologiczną, gastroenterologiczną i dermatologiczno-wenerologiczną. Na pierwszym piętrze zlokalizowane zostanie laboratorium medyczne, analityczne i mikrobiologiczne oraz dział rehabilitacji. Na drugim piętrze przewidziano miejsce na oddział położniczy z neonatologią. Trzecie piętro to oddział chirurgii ogólnej, z kolei na czwartym znajdą się pomieszczenia techniczne i wspomniane lądowisko dla helikopterów.
  • Budynek B (wejście od ul. I. Gandhi) - to również budynek 4-kondygnacyjny. Na 2 kondygnacjach podziemnych znajdą się również parkingi. Na parterze zlokalizowany będzie Szpitalny Oddział Ratunkowy, na który składa się stacja dializ, kaplica szpitalna, centralna sterylizacja i pomieszczenia komercyjne. Na pierwszym piętrze znajdzie się dział diagnostyki obrazowej, dział badań czynnościowych i dział administracji szpitala. Drugie piętro to oddział ginekologii i patologii ciąży oraz oddział aseptyczny. Na trzecim piętrze projektanci przewidzieli blok operacyjny, oddział intensywnej terapii i anestezjologii oraz oddział chorób wewnętrznych. Czwarte piętro to pomieszczenia techniczne.
  • Budynek C - na poziomie -2 znajdą się parkingi i pomieszczenia techniczne natomiast na poziomie -1 centralna szatnia personelu, depozyt ubrań dla pacjentów, zaplecze magazynowe i techniczne oraz centralna stacja łóżek. Na parterze zlokalizowano dział patomorfologii, dział zaopatrzenia, bank krwi i aptekę. Na pierwszym piętrze zaprojektowano oddział psychiatryczny, i dział diagnostyki endoskopowej, z kolei na drugim piętrze oddział dziecięcy, a na trzecim – odział chorób wewnętrznych. Czwarte piętro to pomieszczenia techniczne.
Szpital Południowy
Autor: Urząd Miasta Warszawa Szpital powstaje u zbiegu ul. Pileckiego i Indiry Gandi na warszawskim Ursynowie

Przebieg budowy Szpitala Południowego

Prace budowlane miały zakończyć się w połowie roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa termin przełożono na trzeci kwartał 2020 roku. Ostatecznie Szpital Południowy został otwarty 10 lutego 2021 jedynie dla pacjentów zCOVID-19.

Szpital Południowy
Autor: Urząd Miasta Warszawa Szpital na Ursynowie ma być gotowy w marcu 2021

Gdzie powstał Szpital Południowy?

Budynek powstaje w pobliżu specjalistycznych placówek Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, u zbiegu ulic rtm. Witolda Pileckiego i ul. Indiry Gandhi.

  • Nazwa inwestycji: Szpital Południowy
  • Lokalizacja: Warszawa, zbieg ulic Pileckiego i Indiry Gandi
  • Funkcja: placówka medyczna
  • Inwestor: Miasto Warszawa
  • Generalny wykonawca: konsorcjum: Erbud S.A., Strabag sp. z o.o., Strabag AG i Ed. Züblin AG.
  • Liczba kondygnacji: 5
  • Zakończenie budowy: 10 luty 2021
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej