Budowa Szpitala Południowego na Ursynowie przyśpiesza. Placówka ma być szpitalem covidowym

Szpital Południowy
Autor: Szpital Południowy fb Szpital Południowy ma być gotowy w marcu 2021

W Warszawie brakuje łóżek dla pacjentów z COVID-19, a nowy Szpital Południowy wciąż nie jest gotowy. Przypomnijmy, że budowa Szpitala Południowego trwa od końca 2016 roku. Zakończenie budowy planowano w połowie 2020 roku, ale budowa opóźnia się. Z ostatnich doniesień wynika, że pierwsi pacjenci ze szpitala skorzystają już w lutym 2021. Obecnie trwają przetargi na dostarczenie i zainstalowanie sprzętu medycznego. Zobacz jak aktualnie wygląda Szpital Południowy, który powstaje na Ursynowie.

Spis treści

 1. Jaki będzie Szpital Południowy?
 2. Szpital Południowy - funkcje poszczególnych budynków
 3. Kiedy zakończy się budowa Szpitala Południowego?
 4. Gdzie powstaje Szpital Południowy?

Jaki będzie Szpital Południowy?

Kompleks będzie się składał z trzech 5-kondygnacyjnych budynków. Na dachu jednego z nich zaprojektowano lądowisko dla helikopterów, przystosowane dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Całkowita powierzchnia użytkowa budynków A, B i C wyniesie 42375 m². W szpitalu zaprojektowano 400 miejsc postojowych: 38 stanowisk na parkingu nadziemnym, 362 stanowiska na parkingu podziemnym. Szpital będzie służył głównie mieszkańcom południowych dzielnic – Ursynowa i Wilanowa, ale także pacjentom z Mazowsza. Znajdzie się w nim 309 łóżek.

Na parterze znajdzie się przychodnia szpitalna oraz poradnie: chirurgiczna, ortopedyczna, kardiologiczna, ginekologiczno-położnicza, psychologiczna, urologiczna i nefrologiczna, diabetologiczna, gastroenterologiczna, dermatologiczno-wenerologiczna oraz izba przyjęć. Na I piętrze zaplanowano laboratorium analityczne oraz dział rehabilitacji z fizjoterapią i hydroterapią. Na piętrze II znajdą się oddziały szpitalne: ginekologii, położniczy i neonatologiczne oraz blok porodowy, a na III – oddział chirurgii ogólnej. Budynek B (wejście od ul. I. Gandhi)W obiekcie będzie Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz diagnostyka obrazowa. Na I piętrze znajdzie się administracja oraz dział badań czynnościowych i dział endoskopii. II piętro przeznaczone zostanie na funkcjonowanie oddziału kardiologii i oddziału geriatrii. Na III piętrze znajdzie się blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

Szpital Południowy
Autor: Urząd Miasta Warszawa Szpital na Ursynowie ma być gotowy w marcu 2021

Szpital Południowy - funkcje poszczególnych budynków

Szpital Południowy to gigantyczny obiekt zbudowany z trzech połączonych ze sobą budynków.

 • Budynek A (wejście główne od ul. Pileckiego) - będzie obiektem 4-kondygnacyjnym. W podziemiach znajdą się dwa poziomy parkingów podziemnych i pomieszczeń technicznych. Na parterze zlokalizowana będzie Izba Przyjęć, Przychodnia z poradniami: chirurgiczną, ortopedyczną, kardiologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, urologii i nefrologii, diabetologiczną, gastroenterologiczną i dermatologiczno-wenerologiczną. Na pierwszym piętrze zlokalizowane zostanie laboratorium medyczne, analityczne i mikrobiologiczne oraz dział rehabilitacji. Na drugim piętrze przewidziano miejsce na oddział położniczy z neonatologią. Trzecie piętro to oddział chirurgii ogólnej, z kolei na czwartym znajdą się pomieszczenia techniczne i wspomniane lądowisko dla helikopterów.
 • Budynek B (wejście od ul. I. Gandhi) - to również budynek 4-kondygnacyjny. Na 2 kondygnacjach podziemnych znajdą się również parkingi. Na parterze zlokalizowany będzie Szpitalny Oddział Ratunkowy, na który składa się stacja dializ, kaplica szpitalna, centralna sterylizacja i pomieszczenia komercyjne. Na pierwszym piętrze znajdzie się dział diagnostyki obrazowej, dział badań czynnościowych i dział administracji szpitala. Drugie piętro to oddział ginekologii i patologii ciąży oraz oddział aseptyczny. Na trzecim piętrze projektanci przewidzieli blok operacyjny, oddział intensywnej terapii i anestezjologii oraz oddział chorób wewnętrznych. Czwarte piętro to pomieszczenia techniczne.
 • Budynek C - na poziomie -2 znajdą się parkingi i pomieszczenia techniczne natomiast na poziomie -1 centralna szatnia personelu, depozyt ubrań dla pacjentów, zaplecze magazynowe i techniczne oraz centralna stacja łóżek. Na parterze zlokalizowano dział patomorfologii, dział zaopatrzenia, bank krwi i aptekę. Na pierwszym piętrze zaprojektowano oddział psychiatryczny, i dział diagnostyki endoskopowej, z kolei na drugim piętrze oddział dziecięcy, a na trzecim – odział chorób wewnętrznych. Czwarte piętro to pomieszczenia techniczne.
Szpital Południowy
Autor: Urząd Miasta Warszawa Szpital powstaje u zbiegu ul. Pileckiego i Indiry Gandi na warszawskim Ursynowie

Kiedy zakończy się budowa Szpitala Południowego?

Prace budowlane miały zakończyć się w połowie roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa termin przełożono na trzeci kwartał 2020 roku. Szpital ma być gotowy już w marcu 2021, ale zanim wprowadzą się do niego pacjenci trzeba uzyskać wszelkie pozwolenia oraz wyposażyć budynek w nowoczesną technologicznie aparaturę medyczną oraz meble. Połowa 2021 roku to aktualnie oficjalna data otwarcia Szpitala Południowego.

Gdzie powstaje Szpital Południowy?

Budynek powstaje w pobliżu specjalistycznych placówek Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii, u zbiegu ulic rtm. Witolda Pileckiego i ul. Indiry Gandhi.

 • Nazwa inwestycji: Szpital Południowy
 • Lokalizacja: Warszawa, zbieg ulic Pileckiego i Indiry Gandi
 • Funkcja: placówka medyczna
 • Inwestor: Miasto Warszawa
 • Generalny wykonawca: konsorcjum: Erbud S.A., Strabag sp. z o.o., Strabag AG i Ed. Züblin AG.
 • Liczba kondygnacji: 5
 • Zakończenie budowy: marzec 2021
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej