W Katowicach stanął pierwszy publiczny parking automatyczny. Zamiast 40, pomieści 240 aut

2023-10-24 11:41

Trwają ostatnie testy pierwszego w Polsce publicznego automatycznego parkingu smart. Taki „piętrowy” automatyczny parking powstał w Katowicach na ulicy Tylnej Mariackiej. Kiedyś mogło tu parkować 40 aut. Po oddaniu parkingu, zmieści się tu aż 240 pojazdów. Inwestycja kosztowała 23 mln zł.

Spis treści

  1. To pierwszy publiczny parking automatyczny w Polsce
  2. Parking automatyczny czyli jaki?
  3. Maszyna parkująca w Katowicach już stoi. Trwają testy
  4. Kiedy otwarcie parkingu automatycznego przy Tylnej Mariackiej w Katowicach?
  5. Jak działa parking automatyczny w Katowicach?
Nowe centrum Home Concept Design Park już otwarte w Katowicach

To pierwszy publiczny parking automatyczny w Polsce

Zamiast czterdziestu aut, które dotąd mogły parkować przy ulicy Tylnej Mariackiej, będzie mogło tam stanąć ich nawet 240. Jak to możliwe? Katowice jako pierwsze miasto w Polsce wybudowało automatyczny parking do parkowania pionowego.

Podobne parkingi powstają już w Polsce , ale na razie głównie na przestrzeniach prywatnych. Są budowane dla hoteli, galerii handlowych, biur, inwestycji mieszkaniowych.

Parking automatyczny czyli jaki?

Taki patent nazywa się Grand Vertical Parking i posiada go podkarpacka firma Grand, która właśnie dla miasta wybudowała taki obiekt. To samoobsługowy, automatyczny sposób parkowania w miastach, który efektywnie wykorzystuje dosłownie każdy centymetr powierzchni umożliwiając parkowanie o wiele większej liczbie aut, niż byłoby to możliwe przy tradycyjnych miejscach parkingowych.

Jak zapewnia wykonawca katowickiej inwestycji, uniwersalna konstrukcja maszyny GVP umożliwia zaparkowanie w systemie samoobsługowym zarówno pojazdów osobowych jak i samochodów typu SUV o wysokości do 2 m i długości do 5 m.

Parking składa się z dwóch zespołów maszyn. Ich działanie polega na wykorzystywaniu inteligentnego systemu rotacyjnego i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach.

Pierwszy zestaw – o długości 67 metrów – to połączenie 12 modułów parkingowych. Drugi – długi na ponad 45 metrów – składa się z 8 modułów. Każdy moduł posiada niezależny wjazd/wyjazd oraz 12 platform parkingowych. To oznacza, że w obu zestawach zaparkować można łącznie 240 pojazdów. Co ciekawe, dzięki wysokości wynoszącej 17 metrów parking izoluje tę część śródmieścia od nasypu kolejowego i przejeżdżających pociągów. W efekcie może pełnić rolę ekranu akustycznego.

Czytaj też: Autostrada A4 z Katowic do Opola będzie szersza. W końcu.

Maszyna parkująca w Katowicach już stoi. Trwają testy

Budowa „ogromnej maszyny parkującej” zakończyła się już kilka miesięcy temu, jednak obiekt wciąż jest w fazie testów.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym miasta Katowice, w ramach testów udostępniono nowoczesne miejsca parkingowe właścicielom firm, znajdujących się w pobliżu parkingu. To właśnie ich uwagi są obecnie rozpatrywane lub uwzględniane przez wykonawcę obiektu.

Global Office Park w Katowicach gotowy. Trzecia wieża Cavatiny jeszcze w tym roku. ZOBACZ ZDJĘCIA

Kiedy otwarcie parkingu automatycznego przy Tylnej Mariackiej w Katowicach?

Obiektem wciąż na razie zarządza wykonawca. Gdy zakończy się faza testów i parking przejdzie je pomyślnie, zostanie przekazany miastu. Jednak, by parkowanie tam stało się możliwe, konieczne jest ustalenie i przyjęcie stawek opłat za możliwość parkowania w tym miejscu, bowiem miejski parking będzie płatny. Tabelę opłat musi przyjąć w uchwale rada miasta. Dopiero wówczas obiekt będzie gotowy do przekazania mieszkańcom.

Kiedy to nastąpi? Jak dowiedzieliśmy się, niewykluczone, że stanie się to jeszcze w listopadzie.

Jak działa parking automatyczny w Katowicach?

Parking jest samoobsługowy, jednak, w przypadku jakichkolwiek trudności, kierowca może nacisnąć przycisk intercomu i połączyć się z obsługą parkingu.

Cała konstrukcja metalowego obiektu jest naszpikowana czujnikami optycznymi, radarowymi i sygnalizacją ostrzegawczą. Wszystko to ma ułatwić kierowcy prawidłowe najechanie na platformę transportującej auto na górne kondygnacje parkingu.

Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, musi:

  • wjechać na specjalną platformę,
  • następnie opuścić pojazd
  • i na ekranie sterowania potwierdzić, że samochód jest gotowy do podniesienia.
  • maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie go na wyższy poziom.
  • odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty  maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej