W dawnym forcie będzie centrum kultury

2009-08-12 14:57
Fort Sokolnicki
Autor: Barysz Piont Line Projekt koncepcyjny rozbudowy i adaptacji Fortu Sokolnickiego w Warszawie na potrzeby placówki kultury

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę z firmą PBM Południe SA na rozbudowę i adaptację Fortu Sokolnickiego na potrzeby placówki kultury - Centrum Sztuki. XIX-wieczna fortyfikacja ma być centralnym obiektem Żoliborza skupiającym środowiska artystyczne, miejscem gdzie prezentowane będą osiągnięcia twórców.

Fort Sokolnickiego jest budowlą militarną z lat 1848-1851, wzniesioną jako baszta obronna. Cały zespół został gruntownie przebudowany w latach 1928-1932, kiedy to urządzono wokół fortu park im. St. Żeromskiego. W części parterowej fortu mieści się 15 klinowych pomieszczeń o pow. 87 mkw każde, natomiast w części piwnicznej 6 klinów o zbliżonej strukturze do parteru.  Na poziomie piwnic umiejscowiony jest korytarz szer. ok. 0,5 m na całym obwodzie obiektu. W 5-ciu miejscach korytarz pod fosą zakończony jest pomieszczeniami o pow. ok. 30 mkw każde, z czego dostępne są jedynie dwa. Pozostałe wejścia są zamurowane. Dodatkowo w części nadziemnej znajduje się dziedziniec oraz dwie powierzchnie magazynowe o pow. całkowitej 200 mkw. W 2003 r. został podpisany akt notarialny, na mocy którego zabytek nabyła gmina Żoliborz. Obecnie mieści się w nim Fundacja Dziecko i Sztuka, upowszechniająca sztuki plastyczne wśród dzieci oraz Fundacja Aktywizacji Zawodowej Rezerwistów WP.

Koncepcja przebudowy fortu została opracowana przez biuro Barysz Piont Line z siedzibą w Tychach zakłada przywrócenie świetności zabytkowej budowli oraz nadanie jej nowego przeznaczenia. Fort w nowym wcieleniu zapewni z pewnością większą dostępność mieszkańcom Żoliborza i całej Warszawy do wielu dziedzin kultury i sztuki.

Na całe przedsięwzięcie miasto przeznaczyło kwotę ok. 18, 6 mln zł brutto. Obejmuje ona wykonanie ekspertyz, przygotowanie inwestycji, opracowanie pełnej dokumentacji i realizację robót. PBM Południe zrealizuje powyższy projekt w terminie 14 miesięcy za ponad 12 mln zł. Przewidywane zakończenie prac oscyluje na przełomie września i października 2010 r. Wpis Fortu Sokolnickiego do rejestru zabytków obliguje wykonawcę do uwzględnienia zaleceń Konserwatora zabytków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej