W dawnym forcie będzie centrum kultury

2009-08-12 14:57
Fort Sokolnicki
Autor: Barysz Piont Line Projekt koncepcyjny rozbudowy i adaptacji Fortu Sokolnickiego w Warszawie na potrzeby placówki kultury

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę z firmą PBM Południe SA na rozbudowę i adaptację Fortu Sokolnickiego na potrzeby placówki kultury - Centrum Sztuki. XIX-wieczna fortyfikacja ma być centralnym obiektem Żoliborza skupiającym środowiska artystyczne, miejscem gdzie prezentowane będą osiągnięcia twórców.

Fort Sokolnickiego jest budowlą militarną z lat 1848-1851, wzniesioną jako baszta obronna. Cały zespół został gruntownie przebudowany w latach 1928-1932, kiedy to urządzono wokół fortu park im. St. Żeromskiego. W części parterowej fortu mieści się 15 klinowych pomieszczeń o pow. 87 mkw każde, natomiast w części piwnicznej 6 klinów o zbliżonej strukturze do parteru.  Na poziomie piwnic umiejscowiony jest korytarz szer. ok. 0,5 m na całym obwodzie obiektu. W 5-ciu miejscach korytarz pod fosą zakończony jest pomieszczeniami o pow. ok. 30 mkw każde, z czego dostępne są jedynie dwa. Pozostałe wejścia są zamurowane. Dodatkowo w części nadziemnej znajduje się dziedziniec oraz dwie powierzchnie magazynowe o pow. całkowitej 200 mkw. W 2003 r. został podpisany akt notarialny, na mocy którego zabytek nabyła gmina Żoliborz. Obecnie mieści się w nim Fundacja Dziecko i Sztuka, upowszechniająca sztuki plastyczne wśród dzieci oraz Fundacja Aktywizacji Zawodowej Rezerwistów WP.

Koncepcja przebudowy fortu została opracowana przez biuro Barysz Piont Line z siedzibą w Tychach zakłada przywrócenie świetności zabytkowej budowli oraz nadanie jej nowego przeznaczenia. Fort w nowym wcieleniu zapewni z pewnością większą dostępność mieszkańcom Żoliborza i całej Warszawy do wielu dziedzin kultury i sztuki.

Na całe przedsięwzięcie miasto przeznaczyło kwotę ok. 18, 6 mln zł brutto. Obejmuje ona wykonanie ekspertyz, przygotowanie inwestycji, opracowanie pełnej dokumentacji i realizację robót. PBM Południe zrealizuje powyższy projekt w terminie 14 miesięcy za ponad 12 mln zł. Przewidywane zakończenie prac oscyluje na przełomie września i października 2010 r. Wpis Fortu Sokolnickiego do rejestru zabytków obliguje wykonawcę do uwzględnienia zaleceń Konserwatora zabytków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej