Uniwersytet Wrocławski powiększy się o kompleks Edukacyjno-Badawczy
W lipcu rozpocznie się budowa kompleksu Edukacyjno-Badawczego Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Generalnym wykonawcą inwestycji została firma Warbud. Nadzorem prac oraz rozliczeniem inwestycji zajmie się Miastoprojekt Wrocław.
Obiekt znajdzie się na terenie - powstającego wzdłuż nabrzeża Odry - kampusu uczelni. Autorem projektu jest Spółka Projektowania Architektonicznego Sadowski, Sadowska z Poznania. Zaprojektowano zwartą bryłę budynku z jasnymi, tynkowymi elewacjami. Ceramiczny pas intensywnej czerwieni zaakcentuje główne wejście.
Kompleks został ukształtowany na planie litery L, usytuowanej równolegle do istniejącego budynku laboratorium. Główny korpus ma się łączyć z Wydziałem Chemii dwukondygnacyjnym ramieniem. W nowym obiekcie zaplanowano bowiem także pomieszczenia dla chemików, m.in. mieścić się w nim będzie Laboratorium Zaawansowanej Syntezy Wydziału Chemii. Terytorialna bliskość ułatwi uczonym z obu wydziałów prowadzenie wspólnych badań, pozwoli na racjonalne wykorzystanie aparatury i wspólne zakupy sprzętu.
W kompleksie znajdą się: sale ćwiczeniowe i laboratoryjne, biblioteka oraz pomieszczenia administracyjne i socjalne. Na poziomie 3. piętra zaprojektowano szklarnie, a w podziemiach garaż na ok. 50 samochodów.
Zakończenie robót przewidziano na jesień 2012 roku. Za nadzór prac, przekazanie obiektów do użytkowania i rozliczenie inwestycji odpowiada Miastoprojekt Wrocław. Całkowity koszt przedsięwzięcia wraz z wyposażeniem budynku to 58 mln zł. Uniwersytet otrzyma 39,5 mln dofinansowania z unijnego programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.
- Ta inwestycja to kolejny biznesowy dowód na to, że Miastoprojekt Wrocław jest firmą o dużym know-how, które jest pożądane na rynku. Fakt, że najtrudniej jest być prorokiem we własnym kraju jest znany nie tylko w naszej branży, tym bardziej cieszy, że realizujemy inwestycję w rodzinnym Wrocławiu. - mówi Grzegorz Rosik, dyrektor Miastoprojekt Wrocław.
Biotechnolodzy będą mieli wszystko pod jednym dachem: sale wykładowe i seminaryjne, laboratoria, pracownie komputerowe, gabinety, bibliotekę i dziekanat. Dziś część zakładów Wydziału Biotechnologii mieści się przy ul. Przybyszewskiego na Karłowicach, część na Tamce, a dziekanat – przy ul. Kuźniczej.
Inwestycja w liczbach:
- Liczba kondygnacji naziemnych: 5
- Liczba kondygnacji podziemnych: 1
- Powierzchnia netto: 11 529,03 m2
- Powierzchnia użytkowa: 6 880,49 m2
- Powierzchnia usługowa: 2 667,77 m2
- Kubatura: 48 767,80 m3
- Wartość kontraktu netto: 41 304 070,24 PLN
- Termin realizacji: czerwiec 2010 - październik 2012 r.