Uniwersytet Rzeszowski: Skanska buduje Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii

2012-01-30 10:24
Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Autor: Skanska SA Sala wykładowa w kształcie kapsuły - wizualizacja

Już w czerwcu zakończy się budowa Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii - nowego obiektu dydaktycznego dla Uniwersytetu Rzeszowskiego. Roboty budowlane realizowane przez Skanska weszły w ostatnią fazę. Zobacz zdjęcia.

Uniwersytet Rzeszowski już w październiku przyjmie studentów w dwóch nowych budynkach dydaktycznych - Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej i Kompleksie Naukowo-Dydaktycznym Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii. Roboty budowlane realizowane przez Skanska prowadzone są zgodnie z harmonogramem.

Przeczytaj również: Malta House. Skanska rozpoczyna w Poznaniu budowę biurowca z certyfikatem LEED

Jakie roboty budowlane wykona Skanska?

Inwestycja obejmuje wybudowanie Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii - czterokondygnacyjnego budynku w kształcie litery „L” oraz budynku Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Komputerowego, o łącznej powierzchni całkowitej to 50 tys. m2. W ramach projektu wykonawca wybuduje także miejsca parkingowe.

Skanska zrealizuje ciekawy projekt architektoniczny

Ciekawym, a zarazem trudnym w budowie projektem jest sala wykładowa. Obiekt, który pomieści 250 osób ma kształt spłaszczonej kuli - kapsuły. Bryła budynku jest unikalnym pod względem architektonicznym obiektem w skali kraju. Sala wykładowa zawieszona jest w zadaszonym atrium budynku, na wysokości pierwszego i drugiego piętra.

- Nietypowy kształt konstrukcji auli wymagał od nas zaprojektowania i zastosowania niestandardowej i niepowtarzalnej formy szalunków. Bardzo istotne podczas budowy kapsuły było ustalanie kolejności etapów wykonywanych robót żelbetowych. Zakończyliśmy już stan surowy obiektu, a w styczniu rozpoczęliśmy wykonywanie wewnętrznych i zewnętrznych robót wykończeniowych - dodał Marek Kozub, kierownik budowy, Skanska.

Wyzwaniem dla wykonawcy będzie również wybudowanie innych elementów obiektu. Pozostałe sale wykładowe Centum mają kształt poziomego walca, który wychodzi poza obrys zewnętrznej kondygnacji budynku. Roboty budowlane przy tej części obiektu będą także prowadzone w sposób nietypowy.

- Podobnie jak w przypadku kapsuły, tutaj również zaprojektowaliśmy i zastosowaliśmy nietypowe deskowanie, ze względu na wyjątkowy kształt tych sal – wyjaśnia Marek Kozub.

W kompleksie dydaktycznym zaprojektowano sześć takich sal wykładowych, które pomieszczą od 120 do 160 osób. Aule w kształcie kapsuły i walca to wyraz współczesnych możliwości technologicznych w projektowaniu i wykonawstwie nowych konstrukcji żelbetowych.
Największym wyzwaniem dla wykonawcy jest montaż ponad 1870 m2 świetlików, które będą zadaszeniem obszernego patio wewnątrz budynku. Dotychczas zainstalowano około 1300 m2 przeszklonego dachu. Przy realizacji tej części robót wykorzystano wysoki na 16 metrów przestrzenny podest roboczy, o łącznej powierzchni około 1300 m2. To nietypowe rusztowanie było zabezpieczeniem dla robotników, którzy wykonywali prace montażowe i instalacyjne.

Nazwa: Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Lokalizacja: Rzeszów,
Inwestor: Uniwersytet Rzeszowski
Architekt: EL Studio
Generalny wykonawca: SKANSKA SA
pow. całkowita [m2]: 50 tys. m2
kubatura [m3]: 540 tys. m3
liczba miejsc parkingowych: 296 podziemnych, 95 naziemnych
liczba kondygnacji: 4

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej