Malta House. Skanska rozpoczyna w Poznaniu budowę biurowca z certyfikatem LEED

2012-01-09 12:09
Malta House_widok z lotu ptaka.jpg
Autor: brak danych

Wkrótce Skanska Property Poland rozpocznie swoją pierwszą biurową inwestycję w Poznaniu. Firma otrzymała pozwolenie na budowę biurowca Malta House. Dzięki rozwiązaniom, które zminimalizują wpływ budynku na środowisko, projekt pracowni Pentagram Architekci już otrzymał precertyfikację LEED na najwyższym, platynowym poziomie. Generalnym wykonawcą będzie Skanska SA.

Malta House to nie tylko pierwszy biurowiec, który otrzyma certyfikat LEED realizowany przez Skanską Property Poland w Poznaniu, to w ogóle pierwszy taki obiekt w naszym największym targowym mieście.

Za co certyfikat LEED dla Malty House

Biurowiec klasy A Malta House będzie realizowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. To oznacza, że został tak zaprojektowany i zostanie tak wybudowany, że przede wszystkim znacznie obniżą się koszty utrzymania budynku. Oprócz tego projektanci zapewniają, że będzie tam wyjątkowe środowisko wewnętrzne i komfortowe warunki, co będzie sprzyjać efektywnej pracy przebywających tam osób. To dzięki zminimalizowaniu napływu ostrego światła słonecznego oraz wysokiej dokładności utrzymania parametrów powietrza, jak również zapewnienie maksymalnego dostępu do światła dziennego - „widok z okna” będzie miało przynajmniej 75% powierzchni, w których będą biura.

Wchodząc w szczegóły rozwiązań, które będą zastosowane w Malta House, wymienić można m.in.:

  • fasada o wysokiej izolacyjności termicznej z elementami przypominającymi „piłę”, ograniczającą nagrzewanie budynku wskutek promieniowania słonecznego od strony wschodniej i zachodniej, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego dostępu do naturalnego światła dziennego;
  • wykorzystanie ciepła pochodzącego z biur do ogrzewania garażu;
  • free cooling, czyli wykorzystanie zimnego powietrza pochodzącego z zewnątrz do chłodzenia budynku;
  • system klimatyzacji oparty na klimakonwektorach wentylatorowych (tzw. fan-coilach) z energooszczędnymi silnikami;
  • adiabatyczne nawilżanie powietrza, czyli zastosowanie systemu nawilżania za pomocą mgły wodnej z wykorzystaniem tańszej energii cieplnej, której pozyskiwanie w odróżnieniu od energii elektrycznej w mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne;
  • energooszczędny system oświetlenia wspomagany czujnikami ruchu sterującymi oświetleniem w częściach wspólnych biurowca oraz toaletach, bezwodne pisuary i wodooszczędna armatura, wykorzystywanie wody deszczowej do podlewania roślin;
  • system zarządzania budynkiem BMS;
  • użycie materiałów pochodzących z recyklingu oraz materiałów regionalnych, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie oddziaływania ich transportu na środowisko.

Jak wynika z badań przeprowadzonych w USA, w budynkach z certyfikatami LEED koszty operacyjne ich utrzymania spadają o 8-9% w porównaniu do referencyjnych budynków, a koszty zużycia energii są niższe o około 30%.

Biurowiec Malta House

- Cieszę się, że pierwszym projektem biurowym Skanska Property Poland w Poznaniu będzie właśnie Malta House – budynek nie tylko doskonale zlokalizowany, ale też świetnie wpisujący się w otoczenie i wyposażony w najnowsze rozwiązania minimalizujące jego wpływ na środowisko i jednocześnie zapewniające komfortowe warunki pracy najemcom - mówi Łukasz Kaleciński, project manager w Skanska Property Poland.

Ten biurowiec w centrum Poznania - przy ul. Arcybiskupa Baraniaka, w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, pomiędzy głównymi trasami do Warszawy i Katowic Biurowiec, w sąsiedztwie centrum handlowego Galeria Malta - będzie miał 15 700 m2 powierzchni do zagospodarowania na biura. Parking podziemny zaplanowano na 275 miejsc. Będzie miał zielony dach z widokiem na jezioro Malta oraz ogród w patio.
Budowa rozpocznie się jeszcze w styczniu, a jej zakończenie planowane jest na trzeci kwartał 2013 r.

Przy okazji warto przypomnieć, że biurowce przyjazne dla ludzi i środowiska to niemal specjalność Skanska Property Poland (jest częścią Grupy Skanska). Firma działa w Polsce od 1997 roku i wśród zrealizowanych przez nią inwestycji są m.in: pierwsze w Polsce biurowce wyróżnione certyfikatem EU GreenBuilding: Deloitte House i Marynarska Point w Warszawie oraz Grunwaldzki Center we Wrocławiu. Wszystkie inwestycje biurowe firmy są poddawane certyfikacji w systemie LEED, a także w systemie EU GreenBuilding.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej