Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wybuduje nowy budynek dydaktyczny

2022-09-13 15:32
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wybuduje nowy budynek dydaktyczny
Autor: Źródło: uek.krakow.pl W konkursie architektoniczno-urbanistycznym na nowy budynek dydaktyczny Uniwesrsytetu Ekonomicznego w Krakowie zwyciężył projekt krakowskiej firmy BE DDJM Architekci Sp. z.o.o.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w 2025 będzie obchodził 100-lecie istnienia uczelni. Sposobem na uczczenie jubileuszu są plany inwestycyjne uczelni. Jedną z takich inwestycji ma być nowy budynek dydaktyczny kampusu. Zobacz, jak już niedługo będzie wyglądał kampus.

W poniedziałek, 12 września, ogłoszono oficjalne wyniki konkursu architektonicznego na budynek dydaktyczno-konferencyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, będący także obiektem jubileuszowym z okazji 100-lecia uczelni. Do konkursu dopuszczono 37 zespołów, z których w drugim, ostatnim etapie znalazło się jedynie pięć.

Konkurs architektoniczny na budynek Uniwersytetu Ekonomicznego

Konkurs zorganizowany został przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Zadaniem konkursowym był projekt wielofunkcyjnego, energooszczędnego obiektu, w którym mieścić się będą pomieszczenia dydaktyczne i biurowe, a wśród nich duża aula. Znajdą się tam też pokoje gościnne dla wykładających naukowców, pomieszczenie dla lokalnego centrum informatyki, a także zaplecze gastronomiczne.

Pierwszą nagrodę przyznano dla projektu przygotowanego przez krakowską spółkę BE DDJM Architekci. 

Projekt architektów z WXCA wyróżniono II miejscem ex aequo z projektem pracowni JSK Architekci.

Zwycięski projekt zyskał uznanie Sądu Konkursowego głównie za oryginalną i udaną próbę uzupełnienia układu urbanistycznego oraz dostosowanie gabarytu budynku do skali sąsiadującej zabudowy, uzyskane poprzez rozbicie budynku na kilka mniejszych brył o zróżnicowanych wielkościach.

Zwycięski projekt spełnia nie tylko walory estetyczne i funkcjonalne, ale jest także wyposażony w rozwiązania przyjazne dla środowiska.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wybuduje nowy budynek dydaktyczny
Autor: Wizualizacje: Piotr Banak Projekt architektów z WXCA na nowy budynek dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wyróżniono II miejscem

Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie znajduje się w historycznej lokalizacji, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta.

Działka na której ma powstać nowy budynek Uniwersytetu graniczy z pomilitarną zabudową koszarową oraz jednorodzinną, niską zabudową Osiedla Oficerskiego.

Architekci zaplanowali budynek wpisany w architekturę kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego. Projekt jest oryginalną i udaną próbą uzupełnienia układu urbanistycznego oraz dostosowanie gabarytu budynku do skali sąsiadującej zabudowy. Przestrzeń kampusu będzie otwarta dla studentów oraz będzie sprzyjać społecznej integracji.

Nowe budynki miałyby pełnić funkcje dydaktyczno-konferencyjne, administracyjne oraz mieszkaniowe.

Kiedy rusza budowa nowego budynku Uniwersytetu Ekonomicznego

Realizacja miasteczka jubileuszowego Uniwersytetu Ekonomicznego ma być częścią świętowania 100-lecia uczelni. Swój jubileusz Uniwersytet Ekonomiczny będzie obchodził w 2025 roku. Ponieważ realizacja inwestycji, w szczególności publicznej, to długi proces, ogłoszenia przetargów na następne etapy należy się spodziewać w najbliższym czasie.

Póki co, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zapowiedział rozstrzygnięcie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy projektu Centrum Obsługi Studenta, które ma nastąpić za dwa tygodnie.

Więcej o inwestycjach w Krakowie piszemy w artykułach:

Na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku powstało obserwatorium astronomiczne i planetarium

Źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej