Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wybuduje nowy budynek dydaktyczny

2022-09-13 15:32
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wybuduje nowy budynek dydaktyczny
Autor: Źródło: uek.krakow.pl W konkursie architektoniczno-urbanistycznym na nowy budynek dydaktyczny Uniwesrsytetu Ekonomicznego w Krakowie zwyciężył projekt krakowskiej firmy BE DDJM Architekci Sp. z.o.o.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie w 2025 będzie obchodził 100-lecie istnienia uczelni. Sposobem na uczczenie jubileuszu są plany inwestycyjne uczelni. Jedną z takich inwestycji ma być nowy budynek dydaktyczny kampusu. Zobacz, jak już niedługo będzie wyglądał kampus.

W poniedziałek, 12 września, ogłoszono oficjalne wyniki konkursu architektonicznego na budynek dydaktyczno-konferencyjny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, będący także obiektem jubileuszowym z okazji 100-lecia uczelni. Do konkursu dopuszczono 37 zespołów, z których w drugim, ostatnim etapie znalazło się jedynie pięć.

Konkurs architektoniczny na budynek Uniwersytetu Ekonomicznego

Konkurs zorganizowany został przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Zadaniem konkursowym był projekt wielofunkcyjnego, energooszczędnego obiektu, w którym mieścić się będą pomieszczenia dydaktyczne i biurowe, a wśród nich duża aula. Znajdą się tam też pokoje gościnne dla wykładających naukowców, pomieszczenie dla lokalnego centrum informatyki, a także zaplecze gastronomiczne.

Pierwszą nagrodę przyznano dla projektu przygotowanego przez krakowską spółkę BE DDJM Architekci. 

Projekt architektów z WXCA wyróżniono II miejscem ex aequo z projektem pracowni JSK Architekci.

Zwycięski projekt zyskał uznanie Sądu Konkursowego głównie za oryginalną i udaną próbę uzupełnienia układu urbanistycznego oraz dostosowanie gabarytu budynku do skali sąsiadującej zabudowy, uzyskane poprzez rozbicie budynku na kilka mniejszych brył o zróżnicowanych wielkościach.

Zwycięski projekt spełnia nie tylko walory estetyczne i funkcjonalne, ale jest także wyposażony w rozwiązania przyjazne dla środowiska.

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wybuduje nowy budynek dydaktyczny
Autor: Wizualizacje: Piotr Banak Projekt architektów z WXCA na nowy budynek dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wyróżniono II miejscem

Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie znajduje się w historycznej lokalizacji, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta.

Działka na której ma powstać nowy budynek Uniwersytetu graniczy z pomilitarną zabudową koszarową oraz jednorodzinną, niską zabudową Osiedla Oficerskiego.

Architekci zaplanowali budynek wpisany w architekturę kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego. Projekt jest oryginalną i udaną próbą uzupełnienia układu urbanistycznego oraz dostosowanie gabarytu budynku do skali sąsiadującej zabudowy. Przestrzeń kampusu będzie otwarta dla studentów oraz będzie sprzyjać społecznej integracji.

Nowe budynki miałyby pełnić funkcje dydaktyczno-konferencyjne, administracyjne oraz mieszkaniowe.

Kiedy rusza budowa nowego budynku Uniwersytetu Ekonomicznego

Realizacja miasteczka jubileuszowego Uniwersytetu Ekonomicznego ma być częścią świętowania 100-lecia uczelni. Swój jubileusz Uniwersytet Ekonomiczny będzie obchodził w 2025 roku. Ponieważ realizacja inwestycji, w szczególności publicznej, to długi proces, ogłoszenia przetargów na następne etapy należy się spodziewać w najbliższym czasie.

Póki co, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zapowiedział rozstrzygnięcie postępowania przetargowego na wybór wykonawcy projektu Centrum Obsługi Studenta, które ma nastąpić za dwa tygodnie.

Więcej o inwestycjach w Krakowie piszemy w artykułach:

Na terenie kampusu Uniwersytetu w Białymstoku powstało obserwatorium astronomiczne i planetarium

Źródło: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej