Centrum Muzyki Kraków - unieważniony przetarg. Oferta przewyższa budżet miasta

2022-08-08 17:38

W unieważnionym 8 sierpnia przetargu na wykonawcę stanu surowego budynku Centrum Muzyki w Krakowie brało udział 5 firm. Inwestor, Miasto Kraków, podało, że oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Miasto Kraków może przeznaczyć na realizację inwestycji. Na razie ruszyła budowa parkingu, który posłuży w przyszłości Krakowskiemu Centrum Muzyki.

Budowa Centrum Muzyki w Krakowie

Idea stworzenia w Cichym Kąciku Centrum Muzyki dla lokalnych orkiestr ma już ponad 20 lat a jej twórcą był prof. Stanisław Gałoński, ówczesny dyrektor Capella Cracoviensis.

Początkowo władze miasta razem z Urzędem Marszałkowskim planowały stworzyć Centrum Muzyki na krakowskich Grzegórzkach, a nie na Krowodrzy. Rozpisany został konkurs, a po jego rozstrzygnięciu okazało się, że zwycięska pracownia wprowadziła organizatorów w błąd – jak podał portal Architektury-murator, nie mała w portfolio obiektu o zbliżonych gabarytach, co było jednym z warunków konkursu. Nie doszło do podpisania umowy i plany zawieszono.

W przypadku rozpoczętej inwestycji na Krowodrzy inwestorem mają być wyłącznie władze miasta.

Swoje siedziby w budynku znajdą miejskie orkiestry Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia a także Balet Dworski „Cracovia Danza”.

Projekt Centrum Muzyki w Krakowie

Przeszklona bryła przyszłego centrum zostanie wzniesiona na planie litery L w technologii prefabrykatu z białego betonu.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego wysokość Centrum Muzyki nie może przekroczyć 13 m. Na powierzchni blisko 10 000 m2 oprócz sali koncertowej typu „shoebox” na 1000 miejsc, ze sceną dla 120 muzyków i 80-osobowym balkonem dla chóru, zaprojektowano aulę na 300 osób, garderoby, sale prób, biura orkiestr a także przestrzeń służącą edukacji muzycznej najmłodszych.

Wokół budynku Centrum Muzyki ma powstać Park Muzyki, uporządkowany zielony teren, którego kontekstem w przestrzeni miasta są Błonia, Kopiec Kościuszki, Park Jordana.

Projekt Centrum Muzyki wyłoniono w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym z 2020 roku, a jego autorami jest krakowska pracownia BE DDJM Architekci, z którą w czerwcu 2021 roku podpisana została umowa na wykonanie dokumentacji projektowej.

Centrum Muzyki Krakow
Autor: źródło: SARP Kraków Stan surowy Centrum Muzyki w Krakowie powinien być ukończony najpóźniej na wiosnę 2024 roku. Swoje siedziby w budynku znajdą miejskie orkiestry Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia a także Balet Dworski „Cracovia Danza”

Przetarg na Krakowskie Centrum Muzyki

Do 27 lipca mogli się zgłaszać chętni w przetargu na wykonawcę stanu surowego budynku Krakowskiego Centrum Muzyki. Jak podaje oficjalny portal urzędu miasta Krakowa, zgłosiło się 5 firm z całej Polski. Wszystkie mają doświadczenie w budowie podobnych inwestycji. Umowa ze zwycięzcą przetargu miała być podpisana w ciągu 90 dni. Wykonawca natomiast miał mieć 18 miesięcy od podpisania umowy na realizację pierwszego etapu.

Ten przetarg został właśnie unieważniony, ponieważ oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą Miasto Kraków zamierza przeznaczyć na realizację inwestycji. Budowa stanu surowego Centrum Muzyki została oszacowana na 110 mln zł, z czego 99 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład. 11 mln zł to wkład własny Miasta Krakowa.

Zmienione przez Radę Ministrów przepisy dotyczące realizacji inwestycji finansowanych w ramach Polskiego Ładu pozwalają obecnie na ogłoszenie kolejnego przetargu. Drugi przetarg na budowę pierwszego etapu Krakowskiego Centrum Muzyki, czyli stanu surowego budynku jest w trakcie przygotowań i niebawem zostanie ogłoszony. Warunki finansowe drugiego przetargu nie będą zmienione.

Ruszyła budowa parkingu Krakowskiego Centrum Muzyki

Przy ulicy Piastowskiej w Krakowie rozpoczęto budowę trzykondygnacyjnego parkingu, który posłuży w przyszłości Krakowskiemu Centrum Muzyki. Parking ma być ogólnodostępny, a więc przeznaczony nie tylko dla gości i pracowników Krakowskiego Centrum Muzyki, ale też mieszkańców dzielnicy. 

Parking będzie miał 3 kondygnacje i 194 miejsc parkingowych. Ponieważ miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zobowiązuje inwestora do zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych (25 na 100 widzów), pozostałe zostaną wytyczone w sąsiedztwie budynku. 

Parking będzie miał ażurową konstrukcję. Ściana południowa będzie miała zamontowaną zieloną elewację z żywych roślin o powierzchni 190 m2 ze zautomatyzowanym systemem nawadniania. Wygląd pozostałych ścian parkingu mają urozmaicić ustawiane na każdej kondygnacji donice ze stali, w których posadzone zostaną mchy i rozchodniki. Podobną roślinność planuje się posadzić na dachu parkingu Centrum Muzyki, gdzie zamontowane zostaną także panele fotowoltaiczne.

Koszt budowy parkingu przy Krakowskim Centrum Muzyki oszacowano na 30 mln zł. Realizacja parkingu zaplanowana jest na 2023 rok.

O inwestycji Centrum Muzyki w Krakowie

  • Lokalizacja inwestycji: ul. Piastowska 20, Kraków
  • Inwestor: Miasto Kraków
  • Projekt architektoniczny: BE DDJM Architekci
  • Koszt inwestycji: 110 mln zł (stan surowy)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej