Krakowska Galeria Plaza zostanie wyburzona. Zamiast Plazy kompleks wielofunkcyjny

2022-08-05 10:26
Galeria Plaza Krakow
Autor: wikipedia Galeria Plaza została wybudowana w 2002 roku

Inwestor otrzymał już pozwolenie na rozbiórkę Galerii Plaza. Po 20 latach istnienia krakowska Plaza zostanie wyburzona. Galeria była nieczynna od września 2021. Po wybuchu wojny w Ukrainie działał tam centrum pomocy uchodźcom. Teraz inwestor planuje wybudować tam kompleks biurowo-usługowy.

Galeria Plaza znajduje się w krakowskiej dzielnicy Grzegórzki przy al. Pokoju 44. Inwestor, firma Strabag Real Estate, ma decyzję na rozbiórkę obiektu i czeka na jej uprawomocnienie. Kolejnym etapem będzie pozyskanie pozwolenia na budowę nowego kompleksu biurowo-usługowego.

Krakowska Galeria Plaza zostanie wyburzona

Plany zburzenia krakowskiej Galerii Plaza pojawiły się jeszcze na początku 2022 roku. Wtedy deweloper, firma Strabag Real Estate, kupiła działkę, na której stoi Plaza.

Galeria stała nieczynna od września 2021 roku. Po wybuchu wojny w Ukrainie Strabag udostępnił galerię na centrum pomocy uchodźcom. W galerii zamieszkali uciekający przed wojną Ukraińcy, działał tam punkt pomocy Szafa Dobra i World Central Kitchen.

Pod koniec lipca 2022 Strabag otrzymał pozwolenie na rozbiórkę galerii. Decyzja musi się uprawomocnić. Następnie deweloper wystąpi o pozwolenie na budowę w tym miejscu budynków biurowych i usługowych.

Plany dewelopera są zgodne z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Ukraińcy znajdujące się w dawnej galerii Plaza zostały relokowani do innych krakowskich punktów pomocy.

Co powstanie w miejscu Galerii Plaza

Strabag poinformował, że obecnie analizuje różne warianty zabudowy, aby wybrać jak najkorzystniejsze dla tej części Krakowa rozwiązanie. Trzeba zauważyć, że ponad 30% działki stanowią tereny zielone. Znajduje się tam także staw Dąbski. Założenia projektowe są takie, aby w pełni wykorzystać potencjał tego terenu, wkomponować tu funkcjonalny projekt deweloperski oparty na nowoczesnej architekturze oraz otwartości na lokalną społeczność.

Wokół stawu ma powstać ogólnie dostępny teren rekreacyjny. Strabag współpracuje z ekspertami, aby zachować jakość wody w stawie i chronić występujące tu gatunki ryb, roślin i ptaków.

Strabag zakłada wybudowanie w tym miejscu kilku budynków biurowych i usługowych.

Źródło: Miasto Kraków

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej