Tunel w Mińsku Mazowieckim gotowy

2007-05-18 16:20

Skanska zakończyła budowę przejścia podziemnego w Mińsku Mazowieckim. Tunel powstał na miejscu istniejącej dotychczas kładki dla pieszych i połączył dwie części miasta, rozdzielone wcześniej linią kolejową.

Tunel wpłynął na poprawę bezpieczeństwa podróżnych i usprawnił ich przemieszczanie się. Windy służą osobom niepełnosprawnym, a pochylnie - rowerzystom. Kolorowe kamery telewizji dozorowej umieszczone w tunelu i przy wejściach na perony zapewnią bezpieczeństwo pasażerom oraz ochronią tunel przed dewastacją.

Z uwagi na poziom wód gruntowych Skanska zastosowała wysokiej jakości izolację przeciwwodną tunelu, tzw. membrany izolacyjne, które gwarantują wieloletnią ochronę betonu oraz szczelność w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń konstrukcji. Wybudowana przepompownia pozwoli na odprowadzanie wody z odwodnienia tunelu bezpośrednio do istniejącej kanalizacji deszczowej PKP.

Projektując tunel, zadbano również o elementy estetyczne. Przy wejściu do tunelu posadzony został bluszcz, jałowiec, a także krzewy i drzewa zimozielone. W trosce o wygodę pasażerów wyjścia na perony zostały całkowicie zadaszone i osłonięte szklanymi ekranami.

Prowadzone prace nie wpłynęły na ruch pociągów. Występowały jedynie okresowe ograniczenia prędkości pociągów przejeżdżających ponad placem budowy. Przez Mińsk przebiega magistrala kolejowa E-20 Kunowice-Poznań-Warszawa-Terespol oraz linia towarowa Pilawa-Krusze stanowiąca obejście węzła warszawskiego, dlatego ważne było, aby ruch odbywał się bez zakłóceń.

Łączna wartość projektu wyniosła 2,2 mln euro, w tym 75 proc. stanowiła dotacja z funduszu spójności Unii Europejskiej, pozostałe 25 proc. to środki krajowe. Koszt budowy wind został częściowo pokryty z budżetu miasta.

Budowa przejścia podziemnego stanowiła kontynuację prac związanych z - zakończoną przez Skanska w 2004 r. - modernizacją linii E-20. Linie kolejowe i obiekty inżynieryjne dostosowane zostały na niej do prędkości do 160 km/h. Skanska zmodernizowała na tej linii stacje kolejowe Cienin, Bednary, Strzałkowo, Słupca, Mińsk Mazowiecki i Miłosna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej