Tunel pod Świną prawie gotowy! Kiedy otwarcie najdłuższej przeprawy podwodnej w Polsce?

2023-03-13 10:43
Tunel w Świnoujściu
Autor: PORR S.A. Schemat przebiegu tunelu w Świnoujściu

Tunel pod Świną będzie najdłuższą podwodną przeprawą w Polsce. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 km, a samego tunelu 1,5 km. Prace przy budowie podwodnego tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin dobiegają końca. Kiedy pojedziemy tunelem pod Świną? Aktualności z budowy.

Spis treści

 1. Tunel pod Świną - aktualności z budowy
 2. Budowa tunelu pod Świną - wirtualny spacer
 3. Kiedy otwarcie pod Świną?
 4. Tunel pod Świną najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce
 5. Przebieg tunelu w Świnoujściu
tunel pod Świną
Autor: Marcin Bielecki/PAP Nu budowie tunelu pod Świną - marzec 2023

Przypominamy, że umowę na budowę tunelu pod Świną podpisano z wykonawcą inwestycji, konsorcjum firm PORR S.A./Gülermak, 17 września 2018 roku. W styczniu 2023 roku mijają 3 lata od rozpoczęcia budowy komory startowej dla maszyny, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu.

Inwestorem budowy tunelu jest Gmina Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Koszt budowy tunelu pod Świną, miedzy wyspami Wolin i Uznam, to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę dokłada z własnego budżetu miasto Świnoujście.

Tunel pod Świną - aktualności z budowy

"Jesteśmy już blisko zakończenia inwestycji" – przekazał PAP prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, odnosząc się do budowy tunelu pod Świną.

Na budowie rozpoczęło się układanie warstw drogowych. Pierwsza warstwa asfaltu lanego - jak przekazano - zostanie wykonana jeszcze w marcu. Potem położona zostanie warstwa ścieralna, po której będą poruszać się samochody.

"Teraz przed nami kilka tygodni asfaltowania, jesteśmy także przed rozstrzygnięciem przetargu na wybór wykonawcy odcinkowego pomiaru prędkości, który zainstalowany będzie na 1,5-kilometrowym odcinku. Następnie zostają jeszcze testy bezpieczeństwa, które pozwolą na dopuszczenie inwestycji do użytku i wszyscy będziemy mogli cieszyć się krótszą drogą pomiędzy wyspami Uznam i Wolin" - dodał Żmurkiewicz.

Na budowie nadal trwają prace wykończeniowe. W budynkach stacji transformatorowych wykonywane są prace instalacyjne. Na rampie i w tunelu wykonanym metodą stropową montowana jest obudowa z paneli aluminiowych na ścianach szczelinowych.

Budowa tunelu pod Świną - wirtualny spacer

Kiedy otwarcie pod Świną?

Zgodnie z zapowiedziami tunelem pod Świną mieliśmy pojechać już w 2022 roku. Wykonawca zaproponował jednak przesunięcie terminu realizacji tunelu. Teraz szacuje się, że otwarcie przeprawy nastąpi w maju 2023 roku.

Tunel pod Świną najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce

Tunel pod Świną to 1484 m tunelu drążonego maszyną TBM, a z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi 1780 metrów. Maszyna TBM Wyspiarka, rozpoczęła drążenie tunelu na wyspie Uznam na początku marca 2021. Po przejściu pod dnem Świny zakończyła pracę.

Przejechanie 1484 metrów podwodnego tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin powinno zająć kierowcom dwie minuty. Kolejne dwie – przejazd drogami dojazdowymi.

Więcej m.in. o technologii budowy tunelu pod Świną TUTAJ.

Przebieg tunelu w Świnoujściu

 • Inwestycja rozpoczyna się na wyspie Uznam w rejonie oczyszczalni ścieków przy ulicy Karsiborskiej.
 • Równoległe do tej ulicy trasa zagłębia się stopniowo i przechodzi pod ul. Karsiborską, skręcając obok oczyszczalni ścieków w kierunku północnym w stronę cieśniny Świny.
 • Przekroczenie Świny nastąpuje na osi wyznaczonej pomiędzy terenami użytkowanymi przez Poltramp Yard oraz Bazą Paliw Płynnych – po stronie wyspy Uznam a terenem nabrzeża użytkowanego przez Energopol S.A. na wyspie Wolin w pobliżu Bazy Promów Morskich na wyspie Wolin.
 • Dalej przechodzi w pobliżu odcinka końcowego stanowiska promowego nr 1, a następnie w pasie terenu pomiędzy ul. Fińską a parkingiem dla pojazdów ADR będącego częścią Terminala Promowego.
 • Wyjście na poziom terenu jest ok. 300 m przed skrzyżowaniem ulic Wolińskiej, Fińskiej i Duńskiej.
 • Odcinek końcowy trasy zlokalizowano na skrzyżowaniu ulic Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej.

Czytaj też:

Źródło: Gmina Miasto Świnoujście, PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej