Tunel pod Świną już w 2023! Najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce prawie gotowa. Kiedy otwarcie?

2023-02-03 6:34
Tunel w Świnoujściu
Autor: PORR S.A. Schemat przebiegu tunelu w Świnoujściu

Tunel pod Świną będzie najdłuższą podwodną przeprawą w Polsce. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 km, a samego tunelu 1,5 km. Prace przy budowie podwodnego tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin są już na ukończeniu. Kiedy pojedziemy tunelem pod Świną? Aktualności z budowy.

Spis treści

 1. Tunel pod Świną - aktualności z budowy
 2. Budowa tunelu pod Świną - wirtualny spcer
 3. Kiedy otwarcie pod Świną?
 4. Tunel pod Świną najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce
 5. Przebieg tunelu w Świnoujściu
tunel pod Świną
Autor: Marcin Bielecki/PAP Nu budowie tunelu pod Świną - stan na 2 lutego 2023

Przypominamy, że umowę na budowę tunelu pod Świną podpisano z wykonawcą inwestycji, konsorcjum firm PORR S.A./Gülermak, 17 września 2018 roku. W styczniu 2023 roku mijają 3 lata od rozpoczęcia budowy komory startowej dla maszyny, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam w Świnoujściu.

Inwestorem budowy tunelu jest Gmina Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Koszt budowy tunelu pod Świną, miedzy wyspami Wolin i Uznam, to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę dokłada z własnego budżetu miasto Świnoujście.

Tunel pod Świną - aktualności z budowy

"Budowa tunelu pod Świną jest na ukończeniu, zostało niewiele" - powiedziała 2 lutego Julita Borkowska ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Zakończono wszystkie prace konstrukcyjne, przygotowane są wyjścia ewakuacyjne. Aktualnie najważniejszą pracą w tunelu to jest ułożenie masy bitumicznej, czyli tej warstwy, po której będą poruszały się samochody.

"Sprawą najważniejszą są systemy bezpieczeństwa w tunelu, czyli te wszystkie kable - jeszcze nieuporządkowane" - stwierdziła Julita Borkowska z GDDKiA.

"To są te najważniejsze systemy, które później zapewnią bezpieczeństwo dla użytkowników tunelu. W tej chwili wykonawca prowadzi prace, przygotowuje budynki, do których te wszystkie systemy będą podpięte" - wyjaśniła.

Według urzędu miasta w Świnoujściu zaawansowanie prac przy budowie tunelu pod Świną jest na poziomie ponad 90%.

Budowa tunelu pod Świną - wirtualny spcer

Kiedy otwarcie pod Świną?

Zgodnie z zapowiedziami tunelem pod Świną mieliśmy pojechać już w 2022 roku. Wykonawca zaproponował jednak przesunięcie terminu realizacji tunelu. Teraz szacuje się, że otwarcie przeprawy nastąpi w maju 2023 roku.

Tunel pod Świną najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce

Tunel pod Świną to 1484 m tunelu drążonego maszyną TBM, a z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi 1780 metrów. Maszyna TBM Wyspiarka, rozpoczęła drążenie tunelu na wyspie Uznam na początku marca 2021. Po przejściu pod dnem Świny zakończyła pracę.

Przejechanie 1484 metrów podwodnego tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin powinno zająć kierowcom dwie minuty. Kolejne dwie – przejazd drogami dojazdowymi.

Więcej m.in. o technologii budowy tunelu pod Świną TUTAJ.

Przebieg tunelu w Świnoujściu

 • Inwestycja rozpocznie się na wyspie Uznam w rejonie oczyszczalni ścieków przy ulicy Karsiborskiej.
 • Następnie, równoległe do tej ulicy planowana trasa zagłębia się stopniowo i przechodzi pod ul. Karsiborską skręcając obok oczyszczalni ścieków w kierunku północnym w stronę cieśniny Świny.
 • Przekroczenie Świny nastąpi na osi wyznaczonej pomiędzy terenami użytkowanymi przez Poltramp Yard oraz Bazą Paliw Płynnych – po stronie wyspy Uznam a terenem nabrzeża użytkowanego przez Energopol S.A. na wyspie Wolin w pobliżu Bazy Promów Morskich na wyspie Wolin.
 • Następnie przechodzi w pobliżu odcinka końcowego stanowiska promowego nr 1, a następnie w pasie terenu pomiędzy ul. Fińską a parkingiem dla pojazdów ADR będącego częścią Terminala Promowego.
 • Wyjście na poziom terenu następuje ok. 300 m przed skrzyżowaniem ul. Wolińskiej, Fińskiej i Duńskiej.
 • Odcinek końcowy trasy zlokalizowano na skrzyżowaniu ulic: Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej.

Czytaj też:

Źródło: Gmina Miasto Świnoujście, PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej