Trasa Muzycznych Murali w Opolu. Zobacz zdjęcia: Jantar, Krawczyk, Nowak, Wodecki

2023-08-01 10:28
Trasa Muzycznych Murali w Opolu – uroczystość odsłonięcia wizerunku Zbigniewa Wodeckiego
Autor: S. Mielnik/Urząd Miasta Opola W 2023 roku, w związku z Jubileuszem 60-lecia Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, Opole wzbogaciło się o dzieło Marcina Czai przedstawiające Zbigniewa Wodeckiego, wybitnego artystę związanego z KFPP i ikonę polskiej muzyki rozrywkowej. W poprzednich latach odsłonięto murale Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Nowaka.

Trasa Muzycznych Murali w Opolu to inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu, w nawiązaniu do tradycji miasta jako Stolicy Polskiej Piosenki i wybitnych muzyków związanych z opolskim festiwalem. To był strzał w dziesiątkę! Szlak co roku wzbogaca się o kolejny mural upamiętniający wybranego artystę, a miasto zyskuje na estetyce i charakterze.

Spis treści

  1. Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Anna Jantar
  2. Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Krzysztof Krawczyk
  3. Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Andrzej Nowak
  4. Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Zbigniew Wodecki
  5. Trasa Muzycznych Murali – projekt wielofunkcyjny
  6. Murale – dzieła sztuki w przestrzeni publicznej
  7. Muzyczne murale – jak powstają?
Trasa Muzycznych Murali w Opolu – zespół Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opole
Autor: Urząd Miasta Opola Zespół Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola 9 czerwca 2023 r. w Festiwalowej Strefie Zabawy. W specjalnie zaprojektowanym miejscu do selfie gości witała sama Maryla Rodowicz! Od lewej: Anna Parkitna, Katarzyna Herwy, Łukasz Śmierciak (naczelnik ), Maryla Rodowicz ;-), Aleksandra Śmierzyńska, Alicja Kosakowska i Alicja Sajewicz.

Trasa Muzycznych Murali to nie tylko pomysł na nowe oblicze ścian budynków. W ramach projektu  zdecydowanie poprawia się również estetyka i funkcjonalność okolic muralu. Każdy nowy mural jest komentowany w mediach społecznościowych, co dodatkowo popularyzuje dorobek artystów związanych z Opolem i Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, który w tym roku obchodził 60-lecie. Nad realizacją projektu pracuje zespół Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola, do którego zadań należy m.in. koordynacja wydarzeń okołofestiwalowych w mieście. O tym, jak powstają opolskie muzyczne murale piszemy w tekście pod galeriami zdjęć przedstawiającymi wizerunki Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka, Andrzeja Nowaka i Zbigniewa Wodeckiego.

Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Anna Jantar

Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Krzysztof Krawczyk

Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Andrzej Nowak

Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Zbigniew Wodecki

Trasa Muzycznych Murali – projekt wielofunkcyjny

Idea tworzenia murali przedstawiających wybitnych muzyków związanych z festiwalem polskiej piosenki tak wpisanym w tradycję Opola okazał się doskonałym pomysłem. To płaszczyzna, na której spotykają  m.in. się sztuka, historia i tradycja miasta, architektura, potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Nowy mural to nie tylko nowe oblicze wybranego budynku, ale także rewitalizacja poprawiająca estetykę i funkcjonalność jego otoczenia.

Każde nowe dzieło pojawiające się na Trasie Muzycznych Murali Opola przyczynia się też do promocji muzyki, samego artysty, któremu jest ono poświęcone, oraz Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, a także Opola.

– Nad realizacją kolejnych murali pracuje zespół Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola, do którego zadań należy m.in. koordynacja wydarzeń „okołofestiwalowych” w mieście – wyjaśnia Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji. – Już w momencie uroczystego odsłonięcia muralu, myślimy i pracujemy nad kolejnym muzycznym dziełem. Praca nad nim obejmuje znalezienie dobrej ściany i odpowiednie jej przygotowanie do malowania. W tym czasie zapada decyzja o tym, który artysta będzie bohaterem kolejnego muralu. Następnie ogłaszamy konkurs na mural i wybieramy projekt. To wymagający i czasochłonny projekt, ale jednocześnie taki, który sprawia nam dużo frajdy i satysfakcji, bo wiemy, że dobrze promuje nasze miasto – dodaje.

Murale – dzieła sztuki w przestrzeni publicznej

 Jako pierwszy powstał w 2020 r. mural upamiętniający Annę Jantar, która w 1973 r. zadebiutowała na opolskim festiwalu. Jego autorem jest Bruno Neuhamer. Rok później temu artyście przypadło w udziale wykonanie kolejnego malunku przedstawiającego Krzysztofa Krawczyka. Kolejny mural z wizerunkiem Andrzeja Nowaka wykonał w 2022 r.  Michał Węgrzyn (DEMENZ). Czwarty zaś, przedstawiający Zbigniewa Wodeckiego, pojawił się z okazji 60-lecie Jubileuszu Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Dzieło wyszło spod ręki Marcina Czai. Realizacja każdego z murali poprzedzona była analizą miejsca jego powstania z punktu widzenia dostępności dla mieszkańców i turystów, a także korzyści związanych z zaangażowaniem środków publicznych przeznaczonych na rewitalizację otoczenia muralu.

W ramach projektu, we współpracy z Miejskim Zarządem Lokali Komunalnych oraz wspólnotami mieszkaniowymi, przeprowadzono remonty i termomodernizację kamienic, na których następnie namalowano murale. Zadbano też o otoczenie: pojawiły się nowe nasadzenie i nawierzchnie, co ułatwiło mieszkańcom poruszanie się pieszo i parkowanie aut.

Z zarośniętych i nieprzyjaznych miejsc zmieniły się one w bezpieczne, zachęcające do spotkań i rozpoznawalne punkty miasta. Nic więc dziwnego, że po czterech latach trwania projektu opolanie sami zgłaszają miejsca, w których chcieliby, aby pojawił się nowy mural. Proponują też ich mural oraz kolejnych artystów wartych uwiecznienia na ścianie danego budynku. 

Muzyczne murale – jak powstają?

O tym, kto znajdzie swoje miejsce na muralu w danym roku, decyduje Urząd Miasta Opola z prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim na czele i we współpracy z Muzeum Polskiej Piosenki. Zostaje ogłoszony konkurs na projekt, a potem komisja konkursowa powołana przez prezydenta wyłania zwycięzcę. Projekt zostaje oficjalnie zaprezentowany i następuje czas realizacji.

Mural powstaje od dwóch do nawet czterech tygodni. Wszystko zależy od artysty i warunków atmosferycznych. Malowany jest z rusztowania lub z wysięgnika. Artyści do przerzucenia wzoru na ścianę wykorzystują rzutnik lub szablony oraz farby najwyższej jakości, przeznaczone do elewacji.

W tym roku inicjatywa pozyskała nowego partnera, firmę PPG  Deco Polska, która przekazała farby Sigma Coatings™, do wykonania wizerunku Zbigniewa Wodeckiego. Do tej pory żaden z murali nie wymagał poprawek. Koszt jednego muralu to ok. 50 tys. zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej