Trasa Muzycznych Murali w Opolu. Zobacz zdjęcia: Jantar, Krawczyk, Nowak, Wodecki

2023-08-01 10:28
Trasa Muzycznych Murali w Opolu – uroczystość odsłonięcia wizerunku Zbigniewa Wodeckiego
Autor: S. Mielnik/Urząd Miasta Opola W 2023 roku, w związku z Jubileuszem 60-lecia Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, Opole wzbogaciło się o dzieło Marcina Czai przedstawiające Zbigniewa Wodeckiego, wybitnego artystę związanego z KFPP i ikonę polskiej muzyki rozrywkowej. W poprzednich latach odsłonięto murale Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Nowaka.

Trasa Muzycznych Murali w Opolu to inicjatywa, która zrodziła się kilka lat temu, w nawiązaniu do tradycji miasta jako Stolicy Polskiej Piosenki i wybitnych muzyków związanych z opolskim festiwalem. To był strzał w dziesiątkę! Szlak co roku wzbogaca się o kolejny mural upamiętniający wybranego artystę, a miasto zyskuje na estetyce i charakterze.

Spis treści

  1. Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Anna Jantar
  2. Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Krzysztof Krawczyk
  3. Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Andrzej Nowak
  4. Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Zbigniew Wodecki
  5. Trasa Muzycznych Murali – projekt wielofunkcyjny
  6. Murale – dzieła sztuki w przestrzeni publicznej
  7. Muzyczne murale – jak powstają?
Trasa Muzycznych Murali w Opolu – zespół Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opole
Autor: Urząd Miasta Opola Zespół Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola 9 czerwca 2023 r. w Festiwalowej Strefie Zabawy. W specjalnie zaprojektowanym miejscu do selfie gości witała sama Maryla Rodowicz! Od lewej: Anna Parkitna, Katarzyna Herwy, Łukasz Śmierciak (naczelnik ), Maryla Rodowicz ;-), Aleksandra Śmierzyńska, Alicja Kosakowska i Alicja Sajewicz.

Trasa Muzycznych Murali to nie tylko pomysł na nowe oblicze ścian budynków. W ramach projektu  zdecydowanie poprawia się również estetyka i funkcjonalność okolic muralu. Każdy nowy mural jest komentowany w mediach społecznościowych, co dodatkowo popularyzuje dorobek artystów związanych z Opolem i Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki, który w tym roku obchodził 60-lecie. Nad realizacją projektu pracuje zespół Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola, do którego zadań należy m.in. koordynacja wydarzeń okołofestiwalowych w mieście. O tym, jak powstają opolskie muzyczne murale piszemy w tekście pod galeriami zdjęć przedstawiającymi wizerunki Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka, Andrzeja Nowaka i Zbigniewa Wodeckiego.

Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Anna Jantar

Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Krzysztof Krawczyk

Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Andrzej Nowak

Trasa Muzycznych Murali w Opolu – galeria zdjęć: Zbigniew Wodecki

Trasa Muzycznych Murali – projekt wielofunkcyjny

Idea tworzenia murali przedstawiających wybitnych muzyków związanych z festiwalem polskiej piosenki tak wpisanym w tradycję Opola okazał się doskonałym pomysłem. To płaszczyzna, na której spotykają  m.in. się sztuka, historia i tradycja miasta, architektura, potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Nowy mural to nie tylko nowe oblicze wybranego budynku, ale także rewitalizacja poprawiająca estetykę i funkcjonalność jego otoczenia.

Każde nowe dzieło pojawiające się na Trasie Muzycznych Murali Opola przyczynia się też do promocji muzyki, samego artysty, któremu jest ono poświęcone, oraz Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, a także Opola.

– Nad realizacją kolejnych murali pracuje zespół Wydziału Promocji Urzędu Miasta Opola, do którego zadań należy m.in. koordynacja wydarzeń „okołofestiwalowych” w mieście – wyjaśnia Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji. – Już w momencie uroczystego odsłonięcia muralu, myślimy i pracujemy nad kolejnym muzycznym dziełem. Praca nad nim obejmuje znalezienie dobrej ściany i odpowiednie jej przygotowanie do malowania. W tym czasie zapada decyzja o tym, który artysta będzie bohaterem kolejnego muralu. Następnie ogłaszamy konkurs na mural i wybieramy projekt. To wymagający i czasochłonny projekt, ale jednocześnie taki, który sprawia nam dużo frajdy i satysfakcji, bo wiemy, że dobrze promuje nasze miasto – dodaje.

Murale – dzieła sztuki w przestrzeni publicznej

 Jako pierwszy powstał w 2020 r. mural upamiętniający Annę Jantar, która w 1973 r. zadebiutowała na opolskim festiwalu. Jego autorem jest Bruno Neuhamer. Rok później temu artyście przypadło w udziale wykonanie kolejnego malunku przedstawiającego Krzysztofa Krawczyka. Kolejny mural z wizerunkiem Andrzeja Nowaka wykonał w 2022 r.  Michał Węgrzyn (DEMENZ). Czwarty zaś, przedstawiający Zbigniewa Wodeckiego, pojawił się z okazji 60-lecie Jubileuszu Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Dzieło wyszło spod ręki Marcina Czai. Realizacja każdego z murali poprzedzona była analizą miejsca jego powstania z punktu widzenia dostępności dla mieszkańców i turystów, a także korzyści związanych z zaangażowaniem środków publicznych przeznaczonych na rewitalizację otoczenia muralu.

W ramach projektu, we współpracy z Miejskim Zarządem Lokali Komunalnych oraz wspólnotami mieszkaniowymi, przeprowadzono remonty i termomodernizację kamienic, na których następnie namalowano murale. Zadbano też o otoczenie: pojawiły się nowe nasadzenie i nawierzchnie, co ułatwiło mieszkańcom poruszanie się pieszo i parkowanie aut.

Z zarośniętych i nieprzyjaznych miejsc zmieniły się one w bezpieczne, zachęcające do spotkań i rozpoznawalne punkty miasta. Nic więc dziwnego, że po czterech latach trwania projektu opolanie sami zgłaszają miejsca, w których chcieliby, aby pojawił się nowy mural. Proponują też ich mural oraz kolejnych artystów wartych uwiecznienia na ścianie danego budynku. 

Muzyczne murale – jak powstają?

O tym, kto znajdzie swoje miejsce na muralu w danym roku, decyduje Urząd Miasta Opola z prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim na czele i we współpracy z Muzeum Polskiej Piosenki. Zostaje ogłoszony konkurs na projekt, a potem komisja konkursowa powołana przez prezydenta wyłania zwycięzcę. Projekt zostaje oficjalnie zaprezentowany i następuje czas realizacji.

Mural powstaje od dwóch do nawet czterech tygodni. Wszystko zależy od artysty i warunków atmosferycznych. Malowany jest z rusztowania lub z wysięgnika. Artyści do przerzucenia wzoru na ścianę wykorzystują rzutnik lub szablony oraz farby najwyższej jakości, przeznaczone do elewacji.

W tym roku inicjatywa pozyskała nowego partnera, firmę PPG  Deco Polska, która przekazała farby Sigma Coatings™, do wykonania wizerunku Zbigniewa Wodeckiego. Do tej pory żaden z murali nie wymagał poprawek. Koszt jednego muralu to ok. 50 tys. zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej