Tramwaj na Kasprzaka – kiedy koniec prac? Otwarcie już za chwilę! Poznaj nowy rozkład jazdy tramwajów na Woli

2024-03-01 8:53

Na ukończeniu jest budowa tramwaju na Kasprzaka w Warszawie. Już wkrótce transport szynowy zawita na ul. Kasprzaka i ul. Wolską. Jakie linie pojadą na Odolany już w marcu? Sprawdź, co zmieni się na Woli.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

 1. Tramwaj na Kasprzaka – kiedy koniec prac?
 2. Tramwaj na Kasprzaka – jakie linie tramwajowe pojadą nową trasą i kiedy?
 3. Tramwaj na Kasprzaka – trasa
 4. Tramwaj na Kasprzaka – aktualności z budowy

Tramwaj na Kasprzaka – kiedy koniec prac?

Tramwaj na Kasprzaka to jedna z toczących się właśnie inwestycji tramwajowych w Warszawie. Nowa linia tramwajowa zapewni wygodny transport szynowy dla coraz szybciej zabudowującej się części Woli, jaką są Odolany, a do tego ułatwi podróże z Bemowa do centrum. Uruchomienie tramwajów na ul. Kasprzaka nastąpi wczesnym rankiem 5 marca 2024 r., zaś na ul. Wolskiej nastąpi to 25 marca.

Projekt tramwaju na Kasprzaka obejmuje:

 • budowę i przebudowę trasy tramwajowej w ciągu ul. Kasprzaka i ul. Wolskiej,
 • dostawę tablic systemu informacji pasażerskiej
 • zakup 10 dwukierunkowych tramwajów niskopodłogowych.

Nowa trasa zapewni szybki dojazd do dwóch stacji metra M2 – Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ, a także do przystanku kolejowego Warszawa Wola. Wszystkie nowe i zmodernizowane przystanki będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów i opiekunów z dziećmi w wózkach. Dodatkowym plusem będzie zielone torowisko. Warto dodać, że w przyszłości powstanie też kontynuacja trasy, czyli tramwaj Kasprzaka – Dworzec Zachodni.

Prace są prowadzone na odcinku o długości niemal 3,5 km. Inwestycją zajmie się konsorcjum dwóch firm: Strabag i Strabag Rail. Ze strony miasta za nową trasę odpowiadają Tramwaje Warszawskie. Koszt inwestycji to 205,4 mln zł.

Tramwaj na Kasprzaka
Autor: Tramwaje Warszawskie Tramwaj jadący ul. Kasprzaka

Tramwaj na Kasprzaka – jakie linie tramwajowe pojadą nową trasą i kiedy?

Wiadomo już, jakie linie tramwajowe pojadą nową trasą i kiedy to nastąpi. Jak podaje miasto, od 5 marca 2024 r. tramwaje zaczną kursować ul. Kasprzaka (bez Wolskiej) z częstotliwością co 8 minut w szczycie i co 12 minut poza nim. Będą to linie:

 • 10 – do pętli Os. Górczewska
 • 11 – do pętli Nowe Bemowo (a w przeciwnym kierunku do Dworca Centralnego i dalej Filtrową do Placu Narutowicza) – najprawdopodobniej jedynie w godzinach szczytu,
 • 26 – do pętli Metro Młociny,
 • 27 – na starej trasie.

Jednocześnie częścią ul. Wolskiej, do stacji PKP Wolska, dojeżdżać będzie linia 13. Linie 73 i 76 zostaną zawieszone. Nie będzie na razie zmian w autobusach – nastąpią one najwcześniej w 2025 r.

Zmiany w kursowaniu tramwajów na Woli od 5 marca 2024 r.
Autor: UM Warszawa Zmiany w kursowaniu tramwajów na Woli od 5 marca 2024 r. Link: Kliknij, aby powiększyć

Pod koniec marca zostanie wprowadzony już docelowy rozkład tramwajów. Po zakończeniu prac na ul. Wolskiej od 25 marca pojadą nią linie:

 • 13 – do Cmentarza Wolskiego,
 • 26 – pojedzie prosto ul. Wolską, z pominięciem Kasprzaka i Skierniewickiej,
 • 27 – pojedzie prosto ul. Wolską, z pominięciem Kasprzaka i Skierniewickiej.

Po otwarciu ul. Wolskiej dla ruchu tramwajów znikną autobusy zastępcze linii Z26. Jednocześnie tramwaje przestaną obsługiwać ul. Skierniewicką, która będzie odtąd służyć tylko do zjazdów do zajezdni. Osoby mieszkające wzdłuż ul. Skierniewickiej będą musiały przestawić się na korzystanie z przystanków tramwajowych wzdłuż ul. Wolskiej i Kasprzaka.

Zmiana rozkładu jazdy tramwajów na Woli od 25 marca 2024 r.
Autor: UM Warszawa Zmiana rozkładu jazdy tramwajów na Woli od 25 marca 2024 r. Link: Kliknij, aby powiększyć

Tramwaj na Kasprzaka – trasa

Nowa trasa tramwajowa będzie biegła wzdłuż rozbudowujących się osiedli na Odolanach, w ciągu ul. Kasprzaka i Jana Kazimierza. Istniejąca trasa tramwajowa w ciągu Kasprzaka między Karolkową a Skierniewicką zostanie przebudowana. Powstanie też nowy odcinek na dalszej części Kasprzaka, od Skierniewickiej do Wolskiej. Zmieni się także odcinek na ul. Wolskiej, od Sowińskiego do Elekcyjnej. Łączna długość nowo budowanych i przebudowanych torowisk wynosi około 3,5 km.

Pasażerowie wsiądą do tramwajów z trzech nowych przystanków:

 • przy Płockiej,
 • przy przystanku kolejowym Warszawa Wola,
 • przy ul. Ordona.
Tramwaj na Kasprzaka
Autor: UM Warszawa Tramwaj na Kasprzaka wybuduje konsorcjum dwóch firm Strabag i Strabag Rail Link: Kliknij i powiększ

Tramwaj na Kasprzaka – aktualności z budowy

Budowa tramwaju na Kasprzaka jest już na ostatniej prostej. Przed końcem marca tramwaje mają już kursować po całej nowej trasie. Jak zapowiadają Tramwaje Warszawskie, w I etapie otwarcia nowej trasy – od 5 marca 2024 r. – tramwaje pojadą tylko ul. Kasprzaka (bez Wolskiej, gdzie nadal trwać będą prace). W II etapie (od 25 marca 2024 r.) tramwaje pojadą także ul. Wolską, a za to przestaną obsługiwać ul. Skierniewicką – będzie ona służyć tylko do zjazdów do zajezdni. Na razie nie są planowane zmiany w rozkładach autobusów.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej