Toruń ma pieniądze na drogi

2007-05-22 12:59

89 mln zł - taką kwotę miasto Toruń zamierza w 2007 roku przeznaczyć na inwestycje i remonty drogowe. Najwięcej, bo aż 24 mln zł pochłonie przygotowanie i budowa drugiej przeprawy drogowej przez Wisłę, natomiast dokumentacja modernizacji kolejnych tras wylotowych z Torunia: Szosy Chełmskiej, ul. Nieszawskiej i Turystycznej ma kosztować 1,5 mln zł.

Za pieniądze przeznaczone na tegoroczne inwestycje Toruń zamierza także dokończyć przedsięwzięcia z ubiegłych lat. Są to m.in.: budowa trasy średnicowej Podgórza od ul. Poznańskiej do Łódzkiej (10,8 mln zł), modernizacja Szosy Lubickiej od ul. Olsztyńskiej do Strugi Lubickiej (4,5 mln zł), modernizacja ul. Olsztyńskiej od Szosy Lubickiej do ul. Suwalskiej (4,45 mln zł) oraz rozbudowa skrzyżowania przy dworcu PKS i udrożnienie ul. Dąbrowskiego (3,5 mln zł).

Przygotowana będzie także dokumentacja m.in. do:

  • budowy drogi z Torunia w stronę Małgorzatowa - 550 tys. zł,
  • ul. Olimpijskiej od Szosy Lubickiej do ul. Skłodowskiej-Curie z torowiskiem tramwajowym - 500 tys. zł,
  • ul. Olsztyńskiej do granic miasta - 500 tys. zł,
  • przebudowy wiaduktu Armii Krajowej i połączenie go z trasą średnicową Podgórza - 300 tys. zł
  • trasy średnicowej od ulicy Grudziądzkiej do szosy Chełmińskiej 200 tys. zł,
  • połączenie węzła Kluczyki ze średnicówką Podgórza - 200 tys. zł.

Władze Torunia nie tylko planują kolejne inwestycje. Sukcesywnie do użytku oddawane są przedsięwzięcia: 15 stycznia 2007 roku po pięciomiesięcznym remoncie oddano skrzyżowanie ulic Przy Kaszowniku, Odrodzenia i Uniwersyteckiej. Inwestycja ta realizowana była w trzech etapach. Dzięki przebudowie układu drogowego w tej części miasta na skrzyżowaniu pojawiła się sygnalizacja świetlna oraz dodatkowy wlot w ul. Dąbrowskiego, który uruchomiono 1 lutego 2007 r. Mieszkańcy Torunia mogą także korzystać z nowego dworca PKS. W holu nowego terminalu jest poczekalnia, kasy, informacja, kiosk, całodobowe toalety oraz rozkład jazdy. Na podłodze ułożone są granitowe płyty, a ściany wyłożone są szarym gresem i granitową mozaiką. Budynek ma dwie kondygnacje, 43 m długości i 1 361 mkw. powierzchni użytkowej. Stanowiska dla autobusów zostały przeniesione z ul. Dąbrowskiego na tył budynku, a przed wejściem jest postój taksówek. Dotychczasowe prace pochłonęły 6 mln zł. Oficjalne otwarcie nowego terminalu PKS Connex zaplanował na koniec kwietnia.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej