To będzie najdłuższy tunel w Polsce! Będzie miał pięć kilometrów długości

2024-04-22 8:25
Tunel na zachodniej obwodnicy Szczecina ma mieć 5 km długości. Będzie najdłuższy w Polsce
Autor: GDDKiA/Krzysztof Nalewajko Tunel na zachodniej obwodnicy Szczecina ma mieć 5 km długości. Będzie najdłuższy w Polsce

Ten tunel będzie miał 5 kilometrów długości. Przejdzie pod rzeką Odrą. Będzie rekordzistą w Polsce. Nie ma dłuższego i na razie nie ma planów budowy dłuższego tunelu w naszym kraju. Mowa o tunelowym odcinku zachodniej obwodnicy Szczecina od Polic do Goleniowa. Wiemy też, kiedy będzie gotowa cała obwodnica, włącznie z tunelem.

Spis treści

  1. Zachodnia obwodnica Szczecina MAPA
  2. Na jakim etapie jest budowa zachodniej obwodnicy Szczecina?
  3. Tunel na obwodnicy Szczecina będzie miał 5 km długości
  4. Kiedy zacznie się budowa zachodniej obwodnicy Szczecina i kiedy nią pojedziemy?

Zachodnia obwodnica Szczecina MAPA

Zachodnia obwodnica Szczecina to droga, na którą czeka wielu kierowców. Początkiem inwestycji od zachodu będzie połączenie z węzłem Szczecin Zachód na przecięciu z autostradą A6, natomiast końcem węzeł Goleniów Północ łączący drogi S3 i S6. Zachodnia Obwodnica Szczecina będzie miała długość około 50 km, od północy i zachodu ominie aglomerację szczecińską. Będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3/A6 omijającego Szczecin od południa-wschodu i razem z nim utworzy ring wokół miasta. Tyle teorii.

Zachodnia obwodnica Szczecina
Autor: GDDKiA Zachodnia obwodnica Szczecina, planowany przebieg

Na jakim etapie jest budowa zachodniej obwodnicy Szczecina?

Jak twierdzą przedstawiciele szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, inwestycja jest na etapie wykonywania dokumentacji projektowej.

Obecnie mamy zabezpieczone finanse na prace przygotowawcze. Powstaje dokumentacja projektowa. W związku z tym powinniśmy jeszcze w tym roku, po zakończeniu procedury odbiorowej i zatwierdzeniu dokumentacji, złożyć wniosek o uzyskanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). To będzie też oznaczało pozyskanie nieruchomości pod tę drogę. No i potem po uzyskaniu finansowania na realizację samych robót, będziemy mogli ogłosić przetarg na jej wykonanie – powiedział nam Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału GDDKiA.

To będzie inwestycja realizowana w formule projektuj i buduj. Opracowywany jest projekt budowlany zarówno dla odcinków drogowych jak i dla odcinka tunelowego. Projektanci wykonują poszczególne opracowania dla obiektów inżynierskich oraz dla poszczególnych branż.

- Ten projekt będzie jeszcze oczywiście wymagał w tym roku odbioru i zatwierdzenia – dodaje Mateusz Grzeszczuk.

Czytaj też: Najdłuższy tunel na świecie powstaje w Alpach. Będzie gotowy w 2032 roku

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Tunel na obwodnicy Szczecina będzie miał 5 km długości

Jedną dziesiątą całej obwodnicy zachodniej Szczecina stanowi odcinek tunelowy Police – Goleniów. Pod Odrą zostanie wydrążony pięciokilometrowy tunel. Dłuższego w Polsce nie ma. Najdłuższy tunel, liczący nieco ponad 3 km, powstanie na Podkarpaciu, na drodze S19 (Lutcza - Jawornik). Właśnie wybrano wykonawcę dla tego odcinka. Więc też go jeszcze nie ma, ale powstanie szybciej od tunelu pod Odrą. Przynajmniej takie są plany.

Szczeciński tunel będzie dłuższy od niego o dwa kilometry. To ogromna inwestycja, nic więc dziwnego, że inwestor, czyli GDDKiA chce się do tego dobrze przygotować. Jak twierdzi Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA, jest już szczegółowy projekt budowlany, nie tylko koncepcja tunelu.

To będzie tunel dwunawowy, czyli tak naprawdę powstaną dwa równoległe tunele dla dwóch nitek ekspresówki S6. W każdej z naw tunelu znajdzie się jezdnia z dwoma pasami ruchu w danym kierunku, plus oczywiście pas awaryjny. Tunel w Świnoujściu ma jedną nawę, w której mieści się jezdnia z ruchem w obu kierunkach.

Tu będą jakby dwa oddzielne tunele obok siebie. Oczywiście będą połączone przejściami ewakuacyjnymi. Taka jest konieczność – mówi Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA w Szczecinie.

Najdłuższe tunele w Polsce - istniejące oraz w budowie. Jakie tunele powstaną w Polsce?

Kiedy zacznie się budowa zachodniej obwodnicy Szczecina i kiedy nią pojedziemy?

Jest to inwestycja, która została ujęta w Programie Budowy Dróg Krajowych do roku 2030 z perspektywą do roku 2033. Jest przewidziana do realizacji w ramach tego programu. Kiedy zacznie się budowa obwodnicy?

- Przed nami po uzyskaniu dokumentacji będą dalsze etapy tego procesu inwestycyjnego. Możemy mówić tu o perspektywie roku 2030-2031. Jeżeli chodzi o odcinek tunelowy, bo jego budowa będzie trwała dłużej niż pozostałe odcinki drogowe. Realizacja odcinków drogowych potrwa około dwa lata krócej – mówi rzecznik szczecińskiej GDDKiA.

Możemy się więc spodziewać, że ekspresową S6 z Kołbaskowa do Polic pojedziemy w okolicach roku 2029 a tunelem między Goleniowem i Policami dopiero około 2031 roku.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej