Teatr Zagłębia w Sosnowcu przed rozbudową. Plany są ambitne

2024-03-22 8:40

43 miliony unijnego dofinansowania otrzymał projekt rozbudowy sosnowieckiego Teatru Zagłębia. Znalazł się na krótkiej liście inwestycji zakwalifikowanych do unijnego dofinansowania. Koszt całej inwestycji, która zakłada m.in. powstanie nowego gmachu obok teatru, ma wynieść około 100 mln zł. Na razie jednak trudno mówić o konkretnych ramach czasowych rozbudowy Teatru Zagłębia.

Spis treści

  1. Nowa scena dla Teatru Zagłębia
  2. Unijne dofinansowanie do rozbudowy Teatru Zagłębia
  3. Na czym będzie polegała rozbudowa Teatru Zagłębia?

Nowa scena dla Teatru Zagłębia

Projekt obejmuje dobudowanie nowej sceny wraz z zapleczem technicznym oraz modernizację zabytkowego obiektu. Inwestycja łączy w sobie aspekt ekonomiczny, środowiskowy i społeczny.

Ma być zmianą, która pozytywnie przekształci niewielki, jak na obecne potrzeby teatr zagłębia w nowoczesną, multimedialną scenę.

Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie

Unijne dofinansowanie do rozbudowy Teatru Zagłębia

Na razie jednak miasto pochwaliło się pieniędzmi jaki może otrzymać na ten cel z unijnych funduszy. Projekt rozbudowy Teatru Zagłębia znalazł się bowiem w wykazie przedsięwzięć priorytetowych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego

10 milionów euro, czyli ponad 43 miliony złotych to pieniądze jakie możemy otrzymać na rozbudowę Teatru Zagłębia w Sosnowcu – pochwalił się w mediach społecznościowych Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Krakowskie Centrum Muzyki w połowie gotowe! Montują już szklaną fasadę

Miasto jednak na razie nie chce potwierdzić konkretnych terminów tej inwestycji. Mówi się, ze może ona zostać zrealizowana w ciągu najbliższych trzech, czterech lat.

- Na razie czekamy na potwierdzenie tego dofinansowania – powiedział nam Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Gdy takie potwierdzenie wpłynie, wtedy dopiero można będzie ogłosić przetarg na wykonawce inwestycji. A inwestycja to całkiem spora. Szacuje się jej wartość na około 100 milionów złotych. Teatr zmieni się nie do poznania.

Na czym będzie polegała rozbudowa Teatru Zagłębia?

Teatr Zagłębia zostanie rozbudowany o nowy budynek, który będzie znajdował się po prawej stronie od obecnego.

W nowych pomieszczeniach znajdzie się tzw. scena nowa typu Black Box, z otwieranym horyzontem na ogród, będzie „czystą”, czarną przestrzenią z elastycznym układem widowni, dającą reżyserom i scenografom pełną swobodę aranżacji.

Dobudowana przestrzeń będzie podzielona na trzy strefy: strefę widza, w której – oprócz nowej sceny i widowni - znajdzie się również kawiarnia oraz miejsce dla działań edukacyjnych i inicjatyw lokalnych, strefę techniczną i strefę administracyjną, które pozwolą na scalenie w jednym budynku porozrzucanych po Sosnowcu biur oraz warsztatów.

Projektowany obiekt będzie energooszczędny, będzie posiadał m.in. nowoczesne i energooszczędne systemy oświetlenia, klimatyzacji czy ogrzewania, zastosowane zostaną odnawialne źródeł energii (np. panele fotowoltaiczne) co pozytywnie wpłynie na bilans energetyczny obiektów, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej