Pleciuga jest już gotowa

2009-04-01 8:00
Teatr Lalek Pleciuga
Autor: ECE Hol główny stylizowany na bajkową uliczkę

1 kwietnia br. firma ECE oficjalnie przekazała gotowy, nowy budynek Teatru Lalek Pleciuga władzom Szczecina i kierownictwu teatru. Jest już pozwolenie na użytkowanie, dzięki czemu artyści i pracownicy mogą wprowadzać się do nowej siedziby. Otwarcie teatru planowane jest na maj.

Budynek został zaprojektowany przez szczecińskie biuro architektoniczne Dedeco i firmę ECE.  W pracach nad koncepcją nowego obiektu Pleciugi uczestniczyli także pracownicy teatru, przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecina oraz specjaliści w zakresie technologii teatralnych. 
Z zewnątrz teatr ma nowoczesną i modernistyczną formę, która komponuje się z otaczającą go zielenią i zróżnicowaną architekturą sąsiadujących budynków. Widzowie wejdą do Pleciugi przez przeszklone wejście główne, które symbolizuje otwór sceniczny. Z zewnątrz jest ozdobione metaloplastyką, która imituje kurtynę teatralną. Elewacje zostały wykończone kombinacją białego tynku i drewnopodobnych elementów dekoracyjnych. Rytm nadaje mu nieregularna siatka okien. Najwyższa część budynku – komin na sceną – został obłożony ozdobnymi metalowymi kasetonami. Teatr otacza zieleń, nowe chodniki i miejsca parkingowe na 80 samochodów, w tym 6 dla osób niepełnosprawnych i 3 dla autokarów.

Najważniejsze pomieszczenia teatru:

  • Główna sala teatralna z dużym zapleczem scenicznym i widownią na 298 osób, w tym straponenty i miejsca dla niepełnosprawnych. Pierwsze rzędy mogą być zdemontowane, aby zrobić miejsce dla osób na wózkach, zaś poruszanie po budynku ułatwia winda. 
  • Scena główna, która wraz z kieszeniami bocznymi i zapleczem ma powierzchnię 300 m2, z czego 90 m2 jest widoczne z widowni. Scena wyposażona jest w nowoczesne, elektrycznie sterowane systemy zmiany dekoracji i zapadnie sceniczne.
  • Sala kameralna o powierzchni ok. 110 m2, w której będą mogły odbywać się spektakle na 50 osób.
  • Dwie sale edukacyjne o powierzchni 40 m2 (każda na 20 osób).
  • Sala prób.
  • Hol główny o powierzchni 200 m2 jest stylizowany na bajkowa uliczkę z szeregiem fantazyjnych kamieniczek. Efektu dodaje naturalne światło w dzień oraz kolorowe oświetlenie wieczorem.

Na piętrze mieszczą się nowe biura teatru, garderoby i pokoje gościnne dla przyjezdnych artystów.

Przygotowania do budowy rozpoczęły się w lutym 2008 r. i trwały 11 miesięcy. Osadzenie symbolicznej wiechy miało miejsce 18 września ubiegłego roku. Generalnym wykonawcą była firma Erbud SA Oddział Szczecin, która wybudowała budynek z własnych środków. Projekt technologii teatralnej wykonali Maciej Wojciechowski i Jan Dodatki (akustyka). Wartość inwestycji to 35 mln zł.

Teatr Pleciuga w liczbach:

  • Powierzchnia całkowita: 3500 m2
  • Powierzchnia użytkowa: 3000 m2
  • Powierzchnia zabudowy: 2030 m2
  • Wysokość: 16,2 m
  • Kubatura: 15 000 m3
Teatr Pleciuga
Autor: ECE Pleciuga jest pierwszym w powojennym Szczecinie nowym budynkiem teatru
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej