Teatr Baj Pomorski po modernizacji

2007-05-21 18:21
Teatr Baj
Autor: brak danych

5 listopada 2006 roku mieszkańcy Torunia zobaczyli Teatr Baj Pomorski po generalnym remoncie. Modernizacja i wyposażenie obiektu zajęły ponad rok i kosztowały prawie 13 mln zł.

Toruński Baj doczekał się pięknej siedziby. Efektowny front budynku zachęca publiczność do odwiedzenia teatru. Przed budynkiem powstała fontanna ze statuetką tancerki.

Prace remontowe rozpoczęły się w 2005 roku. Na początku zburzone zostały istniejące budynki. Teraz wszystkie pracownie teatralne przeniosły się do nowego zaplecza teatru. Zamiast pomieszczeń łączących części budynku, stanęło szklane foyer. Nowe klatki schodowe zostały przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Przed Bajem powstał amfiteatr na 150 miejsc. Teatr może się również pochwalić 70 miejscami parkingowymi, w tym 27 w podziemiach. Po remoncie powstały dwie klimatyzowane sale. Mniejsza studyjna ze 120 miejscami ma ruchomą scenę, którą da się dowolnie konfigurować z widownią. Projekt architektoniczny teatru powstał w firmie Ambit. Ważne było to, aby wpisać obiekt w architekturę Starówki. Od strony ulicy Piernikarskiej Baj wita publiczność drewnianą szafą zdobioną rzeźbami.

Powierzchnia teatru po remoncie wyniosła 2,5 tys. mkw. Prace remontowe pochłonęły 13 mln zł. Z kwoty przeznaczonej na modernizację sceny lalkowej zostało prawie 1,8 mln zł. To pozwoli pozwoli m.in. na przygotowanie chodnika na Woli Zamkowej i iluminację bryły teatru. Unia Europejska przeznaczyła na modernizację toruńskiej sceny lalkowej 3,57 mln zł. Dodatkowe 57 tys. na zazielenienie terenów przy Baju wydał Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Resztę wydatków pokryje miejski budżet, który zainwestował także w wyposażenie teatru.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej