Szpital Złotniki – nowa inwestycja na Dolnym Śląsku

2009-06-09 11:39
Szpital Złotniki
Autor: Biuro Prasowe Dolnego Śląska

W zachodniej części Wrocławia w rejonie ulicy Kosmonautów, u zbiegu Trasy Średzkiej i planowanej trasy Stabłowickiej powstanie nowy szpital. Wiemy już jak będzie wyglądał. Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wygrało konsorcjum dwóch firm: Villart Bogdan Kołtowski oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Haras Arkadiusz Harasimowicz.

Szpital zaprojektowano w zwartej bryle, kształtem zbliżonej do prostokąta o wymiarach 164 x 115 m. Budynek będzie znacznie rozszerzony od strony głównej fasady, gdzie przewidziano szerokie wcięcie (znajdzie się tam wejście główne). Doświetlenie budynku zapewnią regularnie rozmieszczone atria. Każde z nich ma zarazem indywidualny charakter – odmienne nasadzenia krzewów ozdobnych, zarys posadzki, czy elementy uzupełniające. Dla podkreślenia walorów naturalnego środowiska w miejscu sąsiedztwa z parkiem i jego istniejącym drzewostanem w południowo – zachodnim narożniku budynku zaprojektowano fasadę szklaną. Dzięki zastosowaniu skarp wokół budynku, wszystkie pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi uzyskały dostęp do światła naturalnego. Dla ogólnej orientacji pacjentów i odwiedzających w obiekcie zastosowano wyróżnik kolorystyczny, przyporządkowany poszczególnym blokom. Szpital będzie miał 4 kondygnacje naziemne i jedną podziemną.

Wejście główne usytuowane będzie na parterze od strony zachodniej. Na tej samej kondygnacji, od strony elewacji wschodniej, w najbliższym sąsiedztwie planowanego lądowiska dla helikopterów zlokalizowany będzie kluczowy szpitalny oddział – ratunkowy. Ze względu na planowaną dużą liczbę pacjentów, na parterze przewidziano także izbę przyjęć, poradnie oraz dział obrazowania. Hol wejściowy pełnił będzie  równolegle funkcje medyczne i rekreacyjne – zaplanowano tu barek kawowy oraz w wydzielonej strefie, salę restauracyjno-barową, funkcjonującą na zasadzie cateringu. Na kondygnacjach powyżej parteru znajdzie się blok operacyjny oraz oddziały łóżkowe i kaplica. W części budynku, stanowiącej enklawę oddzieloną od natężonego ruchu szpitalnego, zlokalizowano dyrekcję i administrację oraz laboratorium diagnostyczne. W kondygnacji przyziemia zaprojektowano funkcje usługowe dla szpitala takie jak prosektura, apteka szpitalna, kuchnia, szatnie dla personelu, warsztaty i pomieszczenia techniczne. W szpitalu ma być ponad 500 łóżek. Zorganizowano podjazdy i wjazdy do budynku oraz ciąg komunikacyjny, prowadzący do zaprojektowanych funkcji oraz wszystkich dźwigów szpitalnych. Na terenie inwestycji zaplanowano 1191 miejsc parkingowych (w tym kilkadziesiąt miejsc z myślą o niepełnosprawnych, zlokalizowanych głównie w strefie wejścia głównego). Projekt przewiduje także budowę lądowiska dla helikopterów.

Plac wokół szpitala obsadzony zostanie dużą ilością zieleni. Dominować będą głównie gatunki rodzime, roślinność egzotyczna zaś posłuży do wyróżnienia poszczególnych elementów oraz dla zapewnienia efektu estetycznego. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku zaprojektowano zieleń niską i średnią, w obrębie parkingów drzewa średnie i wysokie, w strefie budynków technicznych wysokie.

Inwestycja w liczbach:

  • Zabudowa: 20 496 m2
  • Zieleń niska i średnia: 2407 m2
  • Zieleń wysoka: 28918 m2
  • Posadzki kamienne: 3618 m2
  • Posadzki betonowe: 5603 m2
  • Nawierzchnie asfaltowe: 20079 m2
  • Nawierzchnie z tłucznia: 8693 m2
  • Zielony parking: 4371 m2
  • Gabiony: 65 m2
  • Baseny: 80 m2
  • Lądowisko: 4828 m2

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej