Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze

2023-02-17 8:44 Materiał sponsorowany
Siedziba Dyson w Singapurze
Autor: Dyson

Zobacz, jak historyczna elektrownia zmieniła się w wyjątkowe, nowoczesne centrum technologiczne! Historia i rozwój tego budynku z pewnością robią wrażenie.

Elektrownia St James, dzieło Alexandra Esmé Gordona i A.H. Preece’a, była pierwszą węglową elektrownią w Singapurze. Zaprojektowana w stylu edwardiańskim, z naciskiem na dużą ilość naturalnego światła, rozległą przestrzeń i oszczędne zdobnictwo, mieściła dwie kotłownie, turbinownię, pompy i magazyny węgla. Oddana do użytku w 1927 roku, produkowała 22 tysiące kW energii, zapewniając prąd portowi, stoczni i 30 tysiącom okolicznych mieszkańców i pozwalając na dynamiczny rozwój całego regionu.

W latach 80. XX wieku nieczynną od 1976 roku elektrownię przekształcono w magazyn, w latach 90. zaś ‒ kosztem 43 milionów dolarów ‒ przebudowano na centrum rozrywki, w którym znajdowało się jedenaście klubów nocnych i mogło się bawić jednocześnie dwa i pół tysiąca ludzi.

Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze
Autor: Dyson

Kolejny etap życia tego historycznego budynku o murach z czerwonej cegły, rzędach kilkukondygnacyjnych okien i charakterystycznych kominach wiąże się już nierozerwalnie z firmą Dyson. Na podstawie projektu W Architects i Studio Lapis powstała w latach 2019-2021 światowa centrala firmy. W otwartej w marcu 2022 roku siedzibie na blisko 13 tysiącach metrów kwadratowych i kilku poziomach mieszczą się duże, nowoczesne biura, otwarte audytorium, galeria historyczna ukazująca związek gmachu z miastem i regionem oraz ogromne centrum naukowo-badawcze.

Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze
Autor: Dyson

W czasie projektowania wnętrza i aranżowania przestrzeni architekci kładli nacisk na rozwiązywanie problemów, wykorzystanie zdobytego doświadczenia i formę, która podąża za funkcjonalnością ‒ charakterystyczne cechy działalności i podejścia Dysona do jego produktów. W efekcie wszystkie elementy budynku, który swym ogromem i wysokimi, wąskimi oknami przywodzi na myśl średniowieczne katedry, współgrają z jego bryłą i historią. Pośrodku znajduje się duże atrium, a spiralne schody i otwarte audytorium, łączą się naturalnie ze starą architekturą.

Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze
Autor: Dyson

W obecnym kształcie dawna elektrownia St James, centrala firmy Dyson, w pełni odzwierciedla jej filozofię: nastawienie na tożsamość i społeczność, czyli budowanie więzi pracowników i klientów z kulturą, celami i ambicjami przedsiębiorstwa; elastyczność, którą symbolizuje możliwość różnorakiego wykorzystania przestrzeni i pomieszczeń; i zrównoważony rozwój, gdyż naturalne światło, wysokiej klasy materiały wykończeniowe, dobrej jakości powietrze i odpowiednia akustyka podkreślają standardy działalności i ukierunkowanie na dobrostan ludzi.

W budynku – wyposażonym w najnowocześniejsze urządzenia marki Dyson: lampy Dyson Solarcycle Morph, oczyszczacze powietrza Dyson i suszarki do rąk Dyson Airblade Wash+Dry – znalazł się też rozbudowany dział badań i rozwoju, w którego 18 laboratoriach kilkuset inżynierów i naukowców pracuje nad nową generacją produktów wykorzystujących rozwiązania z zakresu magazynowania energii, uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, robotyki i programowania.

Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze
Autor: Dyson

W St James, można śmiało powiedzieć, historia i technologia zatoczyły koło. To, co w latach 30. XX wieku było najnowocześniejszą elektrownią w Singapurze, w latach 20. XXI wieku stało się najnowocześniejszym w tym mieście centrum technologicznym.

Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze
Autor: Dyson
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej