Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze

2023-02-17 8:44 Materiał sponsorowany
Siedziba Dyson w Singapurze
Autor: Dyson

Zobacz, jak historyczna elektrownia zmieniła się w wyjątkowe, nowoczesne centrum technologiczne! Historia i rozwój tego budynku z pewnością robią wrażenie.

Elektrownia St James, dzieło Alexandra Esmé Gordona i A.H. Preece’a, była pierwszą węglową elektrownią w Singapurze. Zaprojektowana w stylu edwardiańskim, z naciskiem na dużą ilość naturalnego światła, rozległą przestrzeń i oszczędne zdobnictwo, mieściła dwie kotłownie, turbinownię, pompy i magazyny węgla. Oddana do użytku w 1927 roku, produkowała 22 tysiące kW energii, zapewniając prąd portowi, stoczni i 30 tysiącom okolicznych mieszkańców i pozwalając na dynamiczny rozwój całego regionu.

W latach 80. XX wieku nieczynną od 1976 roku elektrownię przekształcono w magazyn, w latach 90. zaś ‒ kosztem 43 milionów dolarów ‒ przebudowano na centrum rozrywki, w którym znajdowało się jedenaście klubów nocnych i mogło się bawić jednocześnie dwa i pół tysiąca ludzi.

Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze
Autor: Dyson

Kolejny etap życia tego historycznego budynku o murach z czerwonej cegły, rzędach kilkukondygnacyjnych okien i charakterystycznych kominach wiąże się już nierozerwalnie z firmą Dyson. Na podstawie projektu W Architects i Studio Lapis powstała w latach 2019-2021 światowa centrala firmy. W otwartej w marcu 2022 roku siedzibie na blisko 13 tysiącach metrów kwadratowych i kilku poziomach mieszczą się duże, nowoczesne biura, otwarte audytorium, galeria historyczna ukazująca związek gmachu z miastem i regionem oraz ogromne centrum naukowo-badawcze.

Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze
Autor: Dyson

W czasie projektowania wnętrza i aranżowania przestrzeni architekci kładli nacisk na rozwiązywanie problemów, wykorzystanie zdobytego doświadczenia i formę, która podąża za funkcjonalnością ‒ charakterystyczne cechy działalności i podejścia Dysona do jego produktów. W efekcie wszystkie elementy budynku, który swym ogromem i wysokimi, wąskimi oknami przywodzi na myśl średniowieczne katedry, współgrają z jego bryłą i historią. Pośrodku znajduje się duże atrium, a spiralne schody i otwarte audytorium, łączą się naturalnie ze starą architekturą.

Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze
Autor: Dyson

W obecnym kształcie dawna elektrownia St James, centrala firmy Dyson, w pełni odzwierciedla jej filozofię: nastawienie na tożsamość i społeczność, czyli budowanie więzi pracowników i klientów z kulturą, celami i ambicjami przedsiębiorstwa; elastyczność, którą symbolizuje możliwość różnorakiego wykorzystania przestrzeni i pomieszczeń; i zrównoważony rozwój, gdyż naturalne światło, wysokiej klasy materiały wykończeniowe, dobrej jakości powietrze i odpowiednia akustyka podkreślają standardy działalności i ukierunkowanie na dobrostan ludzi.

W budynku – wyposażonym w najnowocześniejsze urządzenia marki Dyson: lampy Dyson Solarcycle Morph, oczyszczacze powietrza Dyson i suszarki do rąk Dyson Airblade Wash+Dry – znalazł się też rozbudowany dział badań i rozwoju, w którego 18 laboratoriach kilkuset inżynierów i naukowców pracuje nad nową generacją produktów wykorzystujących rozwiązania z zakresu magazynowania energii, uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, robotyki i programowania.

Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze
Autor: Dyson

W St James, można śmiało powiedzieć, historia i technologia zatoczyły koło. To, co w latach 30. XX wieku było najnowocześniejszą elektrownią w Singapurze, w latach 20. XXI wieku stało się najnowocześniejszym w tym mieście centrum technologicznym.

Światowa centrala Dyson w elektrowni St James w Singapurze
Autor: Dyson
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej