Stara Papiernia w Poznaniu zostanie przebudowana. Co będzie w zrewitalizowanej Starej Papierni?

2022-10-26 19:10
Stara Papiernia w Poznaniu zostanie przebudowana. Co będzie w Starej Papierni w Poznaniu?
Autor: www.poznan.pl Przez lata Stara Papiernia stała pusta i ulegała powolnej degradacji

Ruszyła rewitalizacja Starej Papierni w Poznaniu - w październiku 2022 wmurowano kamień węgielny pod przebudowę zespołu budynków. W 2021 roku władze Uniwersytetu Artystycznego kupiły od miasta trzy pofabryczne budynki wraz z przylegającym do nich zabytkowym dworkiem. Obecnie prace projektowe są już zakończone, Co znajdzie się w murach Starej Papierni? Kiedy zakończy się rewitalizacja?

Rewitalizacja Starej Papierni w Poznaniu

Władze miasta w listopadzie 2021 roku sprzedały budynki Starej Papierni Uniwersytetowi Artystycznemu na preferencyjnych warunkach. W lutym 2022 roku odbył się przetarg na projekt i przebudowę Starej Papierni. Generalnym wykonawcą jest firma DEMIURG. 13 października wmurowano kamień węgielny.

Prace projektowe są już zakończone, trwają natomiast prace przygotowawcze, organizowany jest plac budowy, kontraktowali są podwykonawcy. Jak podaje oficjalny portal miasta, koszt całej inwestycji ma wynieść ponad 46 mln złotych. Przebudowa została dofinansowana kwotą 23 mln złotych pochodzących ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO na lata 2014-2020. Do kosztów przebudowy i zakupu wyposażenia dokładają się także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (3,2 mln zł) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (8,5 mln zł). Środki własne UAP to 10,9 mln zł.

Co będzie w Starej Papierni w Poznaniu

Już we wrześniu 2023 roku w Starej Papierni ma się otworzyć unikatowa w skali kraju prototypownia, umożliwiająca studentom i pracownikom naukowym tworzenie prototypów mebli i wyposażenia wnętrz – będzie to uczelniane centrum cyfrowe.

Realizowane maja w nim być projekty naukowo-badawcze powstające we współpracy z biznesem, głównie z przemysłem meblarskim.

Ponadto obiekt mógłby realizować inne funkcje: być laboratorium Wydziału Malarstwa i Rysunku, laboratorium Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych czy zapleczem dla pracowni projektowych, mebla, designu, ubioru i scenografii. Chcemy także, aby w tej przestrzeni odbywały się wydarzenia kulturalne i artystyczne, które będą dostępne dla każdego Poznaniaka i nie tylko – wyjaśniał prof. Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Historia Starej Papierni w Poznaniu

Stara Papiernia znajduje się u zbiegu ulic Szyperskiej i Estkowskiego w Poznaniu, blisko odciętego zakola rzeki Warty i Starego Portu z pływającymi pomostami i plenerowym barem. W 2021 roku władze Uniwersytetu Artystycznego kupiły od miasta trzy pofabryczne budynki wraz z przylegającym do nich zabytkowym dworkiem. W ramach cyklu „Zabytek otwarty” udostępniły go zwiedzającym, przypominając historię lokalnego Zaułku Barlebena, miejsca przez lata zapomnianego a przed II wojną światową cieszącego się złą sławą.

Nazwę Zaułek zawdzięczał XIX-wiecznemu właścicielowi tamtejszych gruntów, Niemcowi Barlebenowi. Jak pisał Adam Suwart na stronie oficjalnego portalu Rady Miasta Poznania, w okresie międzywojnia przy dzisiejszej ul. Szyperskiej w bardzo złych warunkach mieszkali ludzie „wyrzuceni na margines społeczeństwa, recydywiści, biedota, nieprawomyślni spiskowcy komunistyczni”, zbierali się konspiratorzy nielegalnej Komunistycznej Partii Polski, tam też miało się mieścić biuro wyborcze polskich socjalistów.

Domy i sama ulica należały już wówczas do Edwarda Kręglewskiego, racjonalizatora urządzeń poligraficznych, właściciela fabryki Ksiąg Handlowych, Kopert i Kajetów, która od 1935 roku działała właśnie przy ul. Szyperskiej. Jej znakiem firmowym były dwa kręgle. Upaństwowiona w 1945 roku dziś nosi nazwę Starej Papierni.

Przez lata obiekt stał pusty i ulegał powolnej degradacji. Teraz cały zespół przejmą poznańscy artyści. Zajmą również XVIII-wieczny, późnobarokowy dwór – parterowy budynek z poddaszem, kryty dachem mansardowym, który jako dom mieszkalny został wpisany do rejestru zabytków w 1958 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej