Stadion Szyca w Poznaniu doczekał się konkursu na zagospodarowanie

2022-11-25 11:03
Stadion Szyca to dziś ruina w centrum Poznania.
Autor: Urząd Miasta Poznania Stadion Szyca to dziś ruina w centrum Poznania.

Poznań chce ogłosić konkurs na koncepcję zagospodarowania terenu stadionu Szyca i jego okolic. Stadion ma trudną, naznaczoną ludzkim cierpieniem historię, i głównym założeniem miasta jest zachowanie szacunku do tego miejsca. 9 grudnia mija termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie na zagospodarowanie terenu stadionu Szyca w Poznaniu.

Historia poznańskiego Stadionu Szyca

W 1929 roku w Poznaniu zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową. Na 10-lecie odzyskania niepodległości młode państwo chwaliło się osiągnięciami. Z tej okazji nie tylko wzniesiono nowe obiekty, jak Hotel Polonia czy Collegium Chemicum, ale też na wielką skalę zmodernizowano infrastrukturę miasta począwszy od ulic, kanalizacji, sieci podziemnych toalet, przez spalarnię śmieci, nowa elektrownię, stację pomp aż po miejski stadion.

Poznański stadion  nie miał szczęścia, żelbetowe elementy podparte były ponoć drewnianym rusztowaniem i w dniu otwarcia konstrukcja okazała się tak niestabilna, że trzeba było ewakuować zebranych. Na przebudowę trzeba było czekać prawie 10 lat a przerwała ją II wojna światowa.

Podczas okupacji hitlerowcy zorganizowali na stadionie największy na terenie Wielkopolski obóz pracy przymusowej dla Żydów, wielu zabijając – na płycie stadionu ustawiano trójramienne szubienice. Wydarzenia te upamiętnia obelisk z wyrzeźbioną na szczycie płonącą menorą.

Ostatecznie stadion zaczął działać dopiero w 1957 roku, pod nazwą 22 Lipca na cześć Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. W latach 60. XX wieku gromadził największe tłumy, blisko 60 tys. kibiców – bramki strzelali Zbigniew Boniek, Grzegorz Lato, Kazimierz Deyna. Po przemianach ustrojowych w 1989 roku stadion przemianowano, by uczcić Edmunda Szyca, założyciela klubu piłkarskiego Warta Poznań. W latach 90. Stadion ulegał powolnej degradacji i dziś na trybunach rządzi przyroda. 

Konkurs na zagospodarowanie Stadionu Szyca

Stadion Szyca od starego rynku dzieli niespełna kilometr, co czyni tę przestrzeń wyjątkowo atrakcyjną.

Chcemy wykorzystać potencjał tych terenów biorąc pod uwagę oczekiwania mieszkańców i uwzględniając naturalne uwarunkowania przyrodnicze. Stadion i jego otoczenie to brama do południowego klina zieleni  – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, ogłaszając zamiar rozpisania konkursu na koncepcję zagospodarowania terenu stadionu i jego okolic.

Zaraz za stadionem rozciągają się Łęgi Dębińskie, miejski park, za nimi ogródki działkowe a jeszcze dalej Las Dębiński. Cała ta zielona strefa, o łącznej długości ok 5 kilometrów, od wschodu graniczy z rzeką Wartą.

W pobliżu stadionu znajduje się plaża Wilda, na której latem, w dość prowizorycznych warunkach, odbywają się koncerty.

Prezydent podkreślał, że obiekt ma trudną, naznaczoną ludzkim cierpieniem historię, a przyszły projekt powinien z szacunkiem się do niej odnieść.

Konkurs obejmuje obszar wyznaczony ulicami: Królowej Jadwigi, Drogą Dębińską, o. M. Żelazka i Dolną Wildą. Oprócz stadionu Szyca są to tereny byłego targowiska Bema, a także należące do POSiR, Warty Poznań i Akademii Wychowania Fizycznego. 

Oficjalny portal urzędu miasta podaje, że konkurs ma rekomendację SARP, przewodniczącą składu sędziowskiego będzie architektka krajobrazu Izabela Małachowska-Coqui. A pula nagród wynosi 190 tys. zł. Uczestnicy, którzy zakwalifikują się do drugiego etapu otrzymają 10 tys. a zwycięzca 100 tys.

Terminy konkursu na zagospodarowanie Stadionu Szyca

Ogłoszenie wyników planowane jest na II kwartał 2023 roku.

2 grudnia dla chętnych ma się odbyć wizja lokalna. 9 grudnia mija termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie na zagospodarowanie terenu stadionu Szyca w Poznaniu.

A termin składania opracowań studialnych dla I etapu konkursu to 17 luty 2023.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej