Stadion Skry - miasto pokazuje jak będzie wyglądała Skra po modernizacji

Stadion Skry ma stać się znowu czynnym kompleksem sportowym. W czerwcu 2022 prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał umowę z konsorcjum firm Tamex i Gardenia na urządzenie zespołu terenów sportowo-rekreacyjnych obok starego stadionu Skry. Teraz miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak będzie wyglądać Skra po modernizacji.
Spis treści
- Jak miasto odzyskało stadion Skry?
- Remont Skry w trzech etapach
- I etap rewitalizacji kompleksu
- Jaka będzie nowa Skra?
- Kiedy stadion Skry będzie gotowy?
Władze Warszawy planują rozpocząć długo wyczekiwaną modernizację stadionu Skry. W ubiegłym roku, po trwającej 13 lat sądowej batalii, ratusz ostatecznie przejął obiekt od dotychczasowego zarządcy: klubu sportowego Skra. Trzy lata wcześniej miasto rozstrzygnęło konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie terenów przy ul. Wawelskiej.
Jak informuje ratusz, inwestycja powinna się rozpocząć w drugiej połowie 2023 roku. Dopiero po jej zakończeniu władze miasta przystąpią do budowy kolejnych obiektów, w tym stadionu głównego.
Jak będzie wyglądać Skra po modernizacji można zobaczyć na animacji, którą przygotowało miasto.
Jak miasto odzyskało stadion Skry?
Od wielu lat trwała batalia miasta z władzami Skry o odzyskanie nieruchomości przy ulicy Wawelskiej. W styczniu 2014 roku Sąd Apelacyjny wydał wyrok korzystny dla miasta, aby nie przedłużać użytkowania wieczystego terenów wokół stadionu, klubowi sportowemu. Argumentował to brakiem remontów i stopniowym popadaniem stadionu w ruinę. Teren nie został jednak zwrócony miastu. W związku z tym w 2018 roku stołeczny ratusz złożył do Sądu Okręgowego pozew o wydanie nieruchomości przy Wawelskiej. Rok później zapadł wyrok korzystny dla Warszawy. Po kolejnych odwołaniach wnoszonych przez klub, Sąd Apelacyjny podtrzymał orzeczenie I instancji. W styczniu 2021 rok ostatecznie nieruchomość przeszła w ręce stołecznego ratusza. Od tego czasu Skra była porządkowana.


Remont Skry w trzech etapach
Prace remontowe na terenie Skry będą podzielone będą na trzy etapy:
- budowa boiska obok starego stadionu,
- budowa stadionu lekkoatletycznego na 25 tys. widzów,
- budowa hali dla korzykarzy i siatkarzy na 6-7 tys. widzów.
I etap rewitalizacji kompleksu
Za I etap remontu kompleksu będzie odpowiadać zwycięzca przetargu – konsorcjum Tamex Obiekty Sportowe i Gardenia Sport. Wykonawca do września 2022 ma opracować szczegółową koncepcję rewitalizacji, a do lipca 2023 dokumentację projektową. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na grudzień 2024 r., z kolei pozwolenie na użytkowanie powinno zostać wydane w I kwartale 2025 r.
Prezydent Warszawy zapowiedział, że we wrześniu miasto ogłosi konkurs na koncepcję architektoniczną stadionu lekkoatletycznego w miejsce obecnego (II etap remontu), który jest kompletną ruiną - trzeba go rozebrać i zbudować od nowa. Konkurs będzie rozstrzygnięty wiosną 2023. Inwestycja ma postać, o ile miasto znajdzie partnera, bo jego koszt budowy stadionu szacowany jest na 500 mln zł. Nie jest to kwota, którą miasto dźwignie bez wsparcia. Stołeczny Ratusz próbuje namówić rząd do współfinansowania inwestycji, zresztą premier Mateusz Morawiecki deklarował pomoc przy remoncie stadionu głównego Skry, który ma mieć skalę ponadlokalną. Deklaracji od rządu na razie nie udało się uzyskać.
Wkraczamy w kolejny etap przywracania Skry warszawiankom i warszawiakom. Dzisiaj podpisujemy umowę wykonawczą na pierwszy etap rewitalizacji kompleksu przy ul. Wawelskiej. Koszt inwestycji prawie 52 miliony złotych. Powstanie tutaj lekkoatletyczny stadion treningowy, strefy rzutów, boisko do rugby, zaplecze szatniowo-sanitarne oraz tereny zielone i rekreacyjne połączone z Polem Mokotowskim. Jednocześnie od kilku miesięcy pracujemy nad II etapem rewitalizacji tej przestrzeni, czyli budową głównego stadionu lekkoatletycznego dla prawie 25 tys. widzów – powiedział 6 czerwca prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.
Jaka będzie nowa Skra?
Zrewitalizowana Skra zostanie przywrócona nie tylko sportowcom, ale też wszystkim warszawiankom i warszawiakom. Powstanie strefa rekreacyjno-sportowa otwarta na Pole Mokotowskie ze ścieżką biegową, gdzie zostaną zainstalowane terenowe urządzenia sportowe przeznaczone do rekreacyjnego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych oraz strefa parkowa, gdzie będzie można oddać się wypoczynkowi w otoczeniu zieleni.
Na osi widokowej stadionu zaproponowali utworzenie rekreacyjnego zbiornika wodnego, w południowej części terenu – usypanie trzech wzniesień o zróżnicowanych funkcjach, a we wschodniej – budowę zespołu odkrytych basenów.
Kiedy stadion Skry będzie gotowy?
W warunkach umowy zapisano, że na zaprojektowanie obiektu wykonawca będzie miał 16 miesięcy, a drugie tyle przewidziane jest na budowę kompleksu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, I etap remontu Skry powinien być gotowy na wiosnę 2025 roku.
