Będzie Nowa Skra Warszawa - stadion, hala sportowa i ogromny teren rekreacyjny dla wszystkich

2024-01-12 17:25

Skra Warszawa będzie znowu czynnym kompleksem sportowo-rekreacyjnym. Rusza właśnie pierwszy etap rewitalizacji 20-hektarowego terenu Skry, przez lata zaniedbanego. Zobacz, jak teraz jeszcze wygląda warszawska Skra, a jaka będzie Nowa Skra? Kiedy stadion będzie gotowy?

Spis treści

  1. Jak miasto odzyskało stadion Skry?
  2. Remont Skry w trzech etapach
  3. Jaka będzie Nowa Skra?
  4. Wyniki konkursu na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry
  5. Zobacz, jak Skra wygląda teraz i jak się zmieni - projekt pracowni Bujnowski Architekci i ATJ Architekci
  6. Koncepcja zagospodarowania stadionu Skry - I etap inwestycji
  7. Kiedy Nowa Skra będzie gotowa?

Jak miasto odzyskało stadion Skry?

Od wielu lat trwała batalia miasta z władzami Skry o odzyskanie nieruchomości przy ulicy Wawelskiej. W styczniu 2014 roku Sąd Apelacyjny wydał wyrok korzystny dla miasta, aby nie przedłużać użytkowania wieczystego terenów wokół stadionu, klubowi sportowemu. Argumentował to brakiem remontów i stopniowym popadaniem stadionu w ruinę. Teren nie został jednak zwrócony miastu. W związku z tym w 2018 roku stołeczny ratusz złożył do Sądu Okręgowego pozew o wydanie nieruchomości przy Wawelskiej. Rok później zapadł wyrok korzystny dla Warszawy. Po kolejnych odwołaniach wnoszonych przez klub, Sąd Apelacyjny podtrzymał orzeczenie I instancji.

W styczniu 2021 roku, po 13 latach sądowej batalii, nieruchomość ostatecznie przeszła w ręce stołecznego ratusza. Od tego czasu Skra była porządkowana. Teraz, w styczniu 2024, rusza I etap inwestycji.

trybuny Skry
Autor: UM Warszawa Obecny stadion Skry jest w kompletnej ruinie

Remont Skry w trzech etapach

Prace remontowe na terenie Skry będą podzielone będą na 3 etapy:

  1. budowa boiska obok starego stadionu - ten etap właśnie rusza - obok boiska treningowego z trybunami i zapleczem szatniowo-magazynowym, powstanie też strefa rzutów, ścieżki biegowe, boisko do rugby, siłownia plenerowa, staw i ogród deszczowy. Prace budowlane obejmą obszar niemal 13 hektarów,
  2. budowa stadionu lekkoatletycznego na 25 tys. widzów,
  3. budowa hali dla koszykarzy i siatkarzy na 6-7 tys. widzów.

Dzisiaj, 9 stycznia, jest kolejny, historyczny dzień dla Skry – ruszamy z budową. Zaczynamy od boiska treningowego, powstanie tu też zaplecze szatniowo-sanitarne i przepiękne zagospodarowanie całego terenu. Na szczęście najtrudniejszy moment, projektowanie, kompletowanie dokumentacji wykonawczej, uzyskanie pozwolenia na budowę jest już za nami. Budowę zakończymy na koniec roku, później jeszcze odbiory dokumentacji powykonawczej, pozwolenie na użytkowanie i mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych obiektów na Nowej Skrze – mówiła na spotkaniu inaugurującym rewitalizację Skry, Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Jaka będzie Nowa Skra?

Tereny przy ul. Wawelskiej były zajmowane przed II wojną światową przez klub Warszawianka, a z końcem lat 40. wybudowano tam stadion na 35 tys. osób, który w 1969 dostosowano do potrzeb zawodów lekkoatletycznych. Od początku z infrastruktury sportowej korzystali warszawiacy rekreacyjnie uprawiający sport i lekkoatleci m.in. Irena Szewińska, Ludwika Chewińska, Tadeusz Ślusarski, Małgorzata Pskit, Anna Jesień, Paweł Januszewski, Tomasz Majewski oraz Anita Włodarczyk. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego taką funkcję będzie miał kompleks Nowej Skry także po wielkim remoncie.

Zrewitalizowana Skra zostanie przywrócona nie tylko sportowcom, ale też wszystkim warszawiankom i warszawiakom. Powstanie strefa rekreacyjno-sportowa otwarta na Pole Mokotowskie ze ścieżką biegową, gdzie zostaną zainstalowane terenowe urządzenia sportowe przeznaczone do rekreacyjnego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych oraz strefa parkowa, gdzie będzie można oddać się wypoczynkowi w otoczeniu zieleni.

Na osi widokowej stadionu zaproponowali utworzenie rekreacyjnego zbiornika wodnego, w południowej części terenu – usypanie trzech wzniesień o zróżnicowanych funkcjach, a we wschodniej – budowę zespołu odkrytych basenów.

Wyniki konkursu na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry

Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłosiły właśnie wyniki konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.

Zwyciężyła praca pracowni Bujnowski Architekci i ATJ Architekci (zespół w składzie: Piotr Bujnowski, Tomasz Kwieciński, Katarzyna Magdzik, Maciej Koczocik, Zuzanna Pomaska, Piotr Kapela, Dominika Dydyszko, Sandra Namyślak, Michał Orlikowski). Jury zwróciło uwagę przede wszystkim na rozwiązania architektoniczne o charakterze ponadczasowym, a zarazem wpisujące się w par­ko­we otoczenie.

Drugą nagrodę zdobyły biura BeMM Architekci oraz gmp International, a wyróżnienia JEMS Architekci i JSK Architekci.

Zobacz, jak Skra wygląda teraz i jak się zmieni - projekt pracowni Bujnowski Architekci i ATJ Architekci

Koncepcja zagospodarowania stadionu Skry - I etap inwestycji

Kiedy Nowa Skra będzie gotowa?

Za I etap rewitalizacji kompleksu będzie odpowiadać konsorcjum Tamex Obiekty Sportowe i Gardenia Sport, które prace budowlane powinno zakończyć w grudniu 2024 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, I etap remontu Skry powinien być gotowy na wiosnę 2025 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej