Sopot o jakim marzymy

2007-05-25 16:14

W 2004 roku zakończy się realizacja wielofunkcyjnego kompleksu obiektów tworzących nowe Centrum Sopotu. Pierwszy nowoczesny biurowiec został już oddany do użytku w czerwcu ubiegłego roku. Koncepcja architektoniczna powstała w gdańskiej spółce projektowej MAT.

Rewolucją dla stuletniego miasta będzie niemal całkowita przebudowa dolnej części ulicy Bohaterów Monte Cassino i terenów sąsiadujących z wejściem na molo. W 2004 roku powstanie tam wielofunkcyjny kompleks obiektów tworzący nowe Centrum Sopotu. Największym obiektem kompleksu będzie Dom Zdrojowy, gdzie znajdzie się Państwowa Galeria Sztuki, centrum konferencyjne z salą kongresową oraz pijalnia wód solankowych, pasaż handlowy, centrum odnowy i restauracje. Inne obiekty to hotel, centrum handlowo-usługowe, budynek biurowy, budynek mieszkalny oraz tunel wzdłuż ul. Grunwaldzkiej przy przecięciu z ul. Bohaterów Monte Cassino. W podziemiach tych obiektów znajdą się garaże na ok. 500 miejsc parkingowych. Przed domem zdrojowym powstanie plac kuracyjny.
A wszystko to ma przywrócić dawną świetność oraz uzdrowiskowy charakter tego miejsca.
Koncepcja architektoniczna powstała w gdańskiej spółce projektowej MAT, aktualnie sporządzane są tam projekty budowlane. Deweloperem inwestycji jest sopocka firma NDI SA.

Zależało nam, aby architektura nowych obiektów wpasowała się w otoczenie dolnego Sopotu, ale także, aby projektowane obiekty nie były "nowymi zabytkami". Tam, gdzie są wymagania konserwatorskie, zostanie odtworzona istniejąca wcześniej zabudowa - informuje arch. Marek Jancelewicz, prezes spółki MAT.
Sopot jako miejsce inwestycji zobowiązuje. Nawet budując nowoczesny biurowiec, nie można zapomnieć o tradycji. W czerwcu 2001 roku został oddany do użytku 6-kondygnacyjny biurowiec - siedziba centrali Grupy Ergo-Hestia, o pow. użytkowej blisko 15 000 m2, położony nad samym morzem w pobliżu hotelu Novotel-Marina. Koncepcja architektoniczna oraz projekt budowlany powstał także w pracowni MAT.
Najważniejsze było stworzenie obiektu, pasującego do sopockiego klimatu - mówi dr arch. Zbigniew Pomaz, kierujący zespołem projektowym. Chcieliśmy, aby ten budynek optymalnie wpisał się w pas nadmorski, nie przewyższał otaczającej go zieleni i nie dominował nad krajobrazem. Z drugiej strony, musieliśmy zaprojektować obiekt niemal monumentalny, siedzibę centrali dużej firmy.
Od frontu budynek jest wyraźnie podzielony na dwie części. Pokryte naturalnym piaskowcem skrzydła są połączone przeszklonym holem. Wewnątrz holu znajdują się panoramiczne windy oraz mostki łączące na każdej kondygnacji obie połowy biurowca. Już z pierwszego poziomu holu widoczne jest morze i półwysep Hel. Od strony plaży budynek architektonicznie i kolorystycznie nawiązuje do letniego, wczasowego charakteru kurortu - dominują tarasy, przeszklone werandy i okrągłe okna.

Mimo oczywistych aluzji do tradycyjnej sopockiej architektury, jest to współczesna koncepcja, opierająca się w dużym stopniu na elementach szklanych i aluminiowych - dodaje Zbigniew Pomaz. Zdecydowaliśmy się na dominację elementów szklanych, które również wieńczą całą bryłę. Naturalne barwy odbijają się w budynku i wpływają na jego kolorystykę, w ten sposób cała konstrukcja wtapia się w otoczenie.

Do jednych z nowszych realizacji zaprojektowanych przez architektów MAT-u należy biurowiec Centrum ING Banku Śląskiego w Katowicach (oddany do użytku wiosną 2001 roku), wcześniejsze to m.in. Centrum Finansowe Puławska w Warszawie, hotel Bryza w Juracie, centrum biurowo-magazynowe w Łomiankach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej