Archiwum Państwowe w Białymstoku. Budowa dobiegła końca

2018-06-19 13:53
Archiwum Państwowe w Białymstoku
Autor: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych Departament Organizacji i Udostępniania Tak wygląda Archiwum Państwowe w Białymstoku

Archiwum Państwowe w Białymstoku rozpoczęło działalność w kwietniu 1953. Nowo otwarta siedziba jest trzecim z kolei obiektem, w którym będą się mieścić archiwalne zbiory. Budowa ruszyła we wrześniu 2016, a generalnym wykonawcą była Skanska. Wartość kontraktu to prawie 20 mln zł. Projekt budowlany Archiwum Państwowego w Białymstoku powstał w biurze Mateusz Wejchert Architekt, natomiast koncepcję architektoniczną opracowała firma Arkon Jan Kabac.

Siedziba Archiwum Państwowego powstała przy ul. Mickiewicza 101 w Białymstoku. Budynek ma powierzchnię użytkową około 3000 m². Pomieści aż 11 km akt, to o 8 km więcej niż w poprzedniej siedzibie. Usprawniony został również system przeglądania dokumentów. W nowym budynku powstały m.in.: sala konferencyjna i wystawiennicza, biblioteka oraz czytelnia. Ponadto zaprojektowano pracownię konserwacji i digitalizacji akt, gdyż zeskanowane dokumenty będą publikowane w serwisie szukajwarchiwach.pl.

Archiwum Państwowe w Białymstoku dostępne dla osób niepełnosprawnych

Gmach Archiwum zapewni długoterminowe przechowywanie materiałów archiwalnych z terenu Białegostoku i województwa podlaskiego. Budynek jest otwarty dla każdego, dostępny również dla osób niepełnosprawnych i starszych. Do zarządzania budynkiem zastosowano system BMS, który daje m.in. możliwość sterowania wentylacją, klimatyzacją, elektryką, oświetleniem, a także pozwala na bieżące kontrolowanie temperatury i wilgotności. Pomieszczenia do przechowywania materiałów archiwalnych zostały zabezpieczone na wypadek pożaru, zalania bądź włamania. W nowej siedzibie Archiwum zastosowano również najnowszej generacji instalacje niskoprądowe, a także podziemny zbiornik retencyjny do magazynowania wody deszczowej, co umożliwi podlewanie ogrodu przy budynku w okresie suszy.

Najważniejsze parametry Archiwum Państwowego w Białymstoku:

  • powierzchnia całkowita – 3 633 m²
  • powierzchnia użytkowa – 3 071 m²
  • wysokość budynku – 13 m
  • ilość kondygnacji - 3
  • pojemność magazynów na 11 km standardowych materiałów aktowych, z możliwością rozbudowy.

 

Archiwum Państwowe w Białymstoku
Autor: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych Departament Organizacji i Udostępniania Budynek Archiwum Państwowego w Białymstoku przy ul. Mickiewicza 101

Trzykondygnacyjny budynek Archiwum składa się z bloku administracyjno-biurowego oraz części magazynowej. Na pierwszym piętrze obiektu wydzielono strefy: pracowni specjalistycznych, infrastruktury technicznej i teleinformatycznej oraz przyjęcia archiwaliów, z możliwością rozładunku od strony drogi wewnętrznej i parkingu. Na parterze natomiast znajduje się strefa publiczna, edukacyjna, ekspozycyjno-konferencyjna, udostępniania i dyrekcji. Na kolejnej kondygnacji wydzielono strefę administracyjną. W tylnej części budynku, na wszystkich trzech poziomach powstaną magazyny archiwalne i specjalne.

Ściany zewnętrzne budynku zostały zaprojektowane jako żelbetowe. Z zewnątrz obłożono je płytami kamiennymi na ruszcie stalowym, a wewnątrz wykończono betonem architektonicznym. Frontowa elewacja została ozdobiona perforowanymi blachami miedzianymi.

Nazwa inwestycji: Archiwum Państwowe w Białymstoku
Lokalizacja: ul. Mickiewicza, Białymstok
Funkcja: archiwum akt
Inwestor: Archiwum Państwowe
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Projekt budowlany: biuro projektowe Mateusz Wejchert Architekt
Koncepcja architektoniczna: Arkon Jan Kabac
Całkowita powierzchnia: 3071,25 m²
Liczba kondygnacji: 3
Rozpoczęcie budowy: sierpień 2016
Zakończenie budowy: 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej