Archiwum Państwowe w Białymstoku. Budowa dobiegła końca

2018-06-19 13:53
Archiwum Państwowe w Białymstoku
Autor: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych Departament Organizacji i Udostępniania Tak wygląda Archiwum Państwowe w Białymstoku

Archiwum Państwowe w Białymstoku rozpoczęło działalność w kwietniu 1953. Nowo otwarta siedziba jest trzecim z kolei obiektem, w którym będą się mieścić archiwalne zbiory. Budowa ruszyła we wrześniu 2016, a generalnym wykonawcą była Skanska. Wartość kontraktu to prawie 20 mln zł. Projekt budowlany Archiwum Państwowego w Białymstoku powstał w biurze Mateusz Wejchert Architekt, natomiast koncepcję architektoniczną opracowała firma Arkon Jan Kabac.

Siedziba Archiwum Państwowego powstała przy ul. Mickiewicza 101 w Białymstoku. Budynek ma powierzchnię użytkową około 3000 m². Pomieści aż 11 km akt, to o 8 km więcej niż w poprzedniej siedzibie. Usprawniony został również system przeglądania dokumentów. W nowym budynku powstały m.in.: sala konferencyjna i wystawiennicza, biblioteka oraz czytelnia. Ponadto zaprojektowano pracownię konserwacji i digitalizacji akt, gdyż zeskanowane dokumenty będą publikowane w serwisie szukajwarchiwach.pl.

Archiwum Państwowe w Białymstoku dostępne dla osób niepełnosprawnych

Gmach Archiwum zapewni długoterminowe przechowywanie materiałów archiwalnych z terenu Białegostoku i województwa podlaskiego. Budynek jest otwarty dla każdego, dostępny również dla osób niepełnosprawnych i starszych. Do zarządzania budynkiem zastosowano system BMS, który daje m.in. możliwość sterowania wentylacją, klimatyzacją, elektryką, oświetleniem, a także pozwala na bieżące kontrolowanie temperatury i wilgotności. Pomieszczenia do przechowywania materiałów archiwalnych zostały zabezpieczone na wypadek pożaru, zalania bądź włamania. W nowej siedzibie Archiwum zastosowano również najnowszej generacji instalacje niskoprądowe, a także podziemny zbiornik retencyjny do magazynowania wody deszczowej, co umożliwi podlewanie ogrodu przy budynku w okresie suszy.

Najważniejsze parametry Archiwum Państwowego w Białymstoku:

  • powierzchnia całkowita – 3 633 m²
  • powierzchnia użytkowa – 3 071 m²
  • wysokość budynku – 13 m
  • ilość kondygnacji - 3
  • pojemność magazynów na 11 km standardowych materiałów aktowych, z możliwością rozbudowy.

 

Archiwum Państwowe w Białymstoku
Autor: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych Departament Organizacji i Udostępniania Budynek Archiwum Państwowego w Białymstoku przy ul. Mickiewicza 101

Trzykondygnacyjny budynek Archiwum składa się z bloku administracyjno-biurowego oraz części magazynowej. Na pierwszym piętrze obiektu wydzielono strefy: pracowni specjalistycznych, infrastruktury technicznej i teleinformatycznej oraz przyjęcia archiwaliów, z możliwością rozładunku od strony drogi wewnętrznej i parkingu. Na parterze natomiast znajduje się strefa publiczna, edukacyjna, ekspozycyjno-konferencyjna, udostępniania i dyrekcji. Na kolejnej kondygnacji wydzielono strefę administracyjną. W tylnej części budynku, na wszystkich trzech poziomach powstaną magazyny archiwalne i specjalne.

Ściany zewnętrzne budynku zostały zaprojektowane jako żelbetowe. Z zewnątrz obłożono je płytami kamiennymi na ruszcie stalowym, a wewnątrz wykończono betonem architektonicznym. Frontowa elewacja została ozdobiona perforowanymi blachami miedzianymi.

Nazwa inwestycji: Archiwum Państwowe w Białymstoku
Lokalizacja: ul. Mickiewicza, Białymstok
Funkcja: archiwum akt
Inwestor: Archiwum Państwowe
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Projekt budowlany: biuro projektowe Mateusz Wejchert Architekt
Koncepcja architektoniczna: Arkon Jan Kabac
Całkowita powierzchnia: 3071,25 m²
Liczba kondygnacji: 3
Rozpoczęcie budowy: sierpień 2016
Zakończenie budowy: 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej