Ruszają inwestycje kolejowe. Linia Warszawa – Grodzisk Mazowiecki za 285 mln zł
Inwestycje kolejowe mają spore opóźnienie i każda informacja o kolejnej podpisanej umowie, jak ta o modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego, jest na wagę funduszy europejskich. Realizacja tego przedsięwzięcia ma trwać 22 miesiące. Prace rozpoczną się już w maju.
Na tę inwestycję kolejową PKP PLK podpisały 3 kwietnia 2017umowę na 285 mln zł z konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Technologicznych Intercore Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Robót Mostowych „Mosty Łódź” S.A. W ramach umowy wykonawca na tej linii zmodernizuje 6 stacji i przystanków, między Pruszkowem a Brwinowem powstanie też nowy przystanek w Parzniewie. Zgodnie z obecnymi standardami PKP wszystkie obiekty będą wyposażone w informację głosową i wizualną oraz czytelnie oznakowane, będą miały ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. Na 22-kiloemtrowym odcinku zostaną wymienione tory, sieć trakcyjna oraz 15 rozjazdów. Przebudowanych zostanie 11 rożnych obiektów i wybudowane zostaną trzy nowe: tunel drogowy i tunele dla pieszych. Po remoncie prędkość składów pasażerskich wzrośnie do 120 km/h (teraz jest 80 km/h).
W maju zaczną się już prace w przejściach podziemnych na przystankach Warszawa Włochy, Warszawa Ursus, Piastów, Milanówek oraz Brwinów. W pierwszym etapie modernizacji będą wykonywane takie prace, które nie będą wymagały wstrzymania podmiejskiego ruchu pociągu, w drugim etapie zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza.
– Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne będzie utrzymanie sprawnej komunikacji podczas zamknięcia linii. Wspólnie z przewoźnikami i samorządami opracowujemy najlepsze trasy dla korytarza komunikacyjnego Grodzisk – Warszawa. Jeszcze w kwietniu chcemy przekazać mieszkańcom i pasażerom schematy komunikacji, które będą obowiązywały od września – zapowiedział mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK SA.
– Modernizacja linii z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy to kolejna bardzo ważna inwestycja kolejowa w aglomeracji warszawskiej. Dla pasażerów oznacza wygodniejsze i szybsze podróże do pracy i szkoły. Lepszy dostęp do kolei zapewni nowy przystanek w Parzniewie – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury i budownictwa, podczas briefingu poświeconemu podpisaniu umowy. Przy okazji dodał, że w najbliższych latach lepsze i krótsze podróże koleją zyska 16 ośrodków w kraju. Zmiany w kolejowych połączeniach aglomeracji z miejscowościami podmiejskimi mają stać się alternatywą dla ruchu samochodowego, który staje się zmorą dużych miast nie tylko w kontekście smogu.