Rusza budowa Centrum Dydaktyczno-Technologicznego Technopolis we Wrocławiu

2010-04-28 12:36
Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych
Autor: STUDIO A+R Wojciech Jarząbek i Partnerzy s.c.

26 kwietnia br. rektor uczelni, prof. Tadeusz Więckowski, oraz przedstawiciele wykonawców podpisali umowy na realizację dwóch obiektów. Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych (ul. Janiszewskiego) zrealizuje dla Politechniki Wrocławskiej ABM Solid. Warbud wybuduje Centrum Edukacyjno-Technologicznego (ul. Długa). Koszt inwestycji (projekty, budowa i wyposażenie) to ponad 79 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Charakterystyka projektu
Przedsięwzięcie obejmuje zaprojektowanie, budowę i wyposażenie dwóch nowoczesnych obiektów o funkcji dydaktyczno-naukowo-laboratoryjnej:
Centrum Studiów Zaawansowanych Technik Informacyjnych i Komunikacyjnych, które będzie zlokalizowane przy ul. Janiszewskiego we Wrocławiu. Kubatura obiektu: 29 060 m³, powierzchnia użytkowa: 4 690 m². Autorem projektu architektonicznego jest STUDIO A+R Wojciech Jarząbek i Partnerzy s.c.  Centrum wybuduje konsorcjum: ABM SOLID S.A. z Tarnowa wraz z INSTALEM BIAŁYSTOK S.A. Zgodnie z umową budowa powinna zakończyć się do 31.07.2012 r.  Wartość budowy to ponad 23 mln zł.

Centrum Edukacyjno-Technologiczne będzie zlokalizowane przy ul. Długiej we Wrocławiu. Kubatura obiektu: 20 106 m³, powierzchnia użytkowa: 4 297 m². Autorem projektu architektonicznego jest Przedsiębiorstwo Konsultingowo-Inżynieryjne PREDOM Sp. z o.o. Centrum zrealizuje WARBUD S.A. z Warszawy. Zgodnie z umową budowa powinna zakończyć się do 30.06.2012 r.

W budynkach będą znajdowały się nowoczesne i wyposażone w specjalistyczny sprzęt sale wykładowe i seminaryjne, zespoły laboratoriów, pomieszczenia dydaktyczne, unikalne w skali kraju pomieszczenie o kontrolowanych parametrach środowiskowych, tzw. clean room oraz komora akustyczna. 
Infrastruktura powstała w wyniku projektu będzie wykorzystywana w procesie dydaktycznym mającym na celu kształcenie studentów na kierunkach priorytetowych dla gospodarki, tj: automatyka i robotyka, informatyka, elektronika i telekomunikacja.
Projekt umożliwi realizację zaplanowanego programu studiów i zapewni studentom, doktorantom i pracownikom dydaktycznym Wydziału Elektroniki (W-4) oraz Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki (W-12) Politechniki Wrocławskiej dostęp do najnowocześniejszych technologii i aparatury.
Budynki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a odpowiednia infrastruktura umożliwi realizację procesu kształcenia na odległość.
Dzięki inwestycji Politechnika Wrocławska będzie dysponowała nowoczesną aparaturą, pomieszczeniami laboratoryjnymi na światowym poziomie, umożliwiając prowadzenie interdyscyplinarnych prac magisterskich i doktorskich, także w ramach ogólnopolskich i europejskich programów mobilności studentów i doktorantów.

Projekt „Międzyuczelniane Centrum Dydaktyczno-Technologiczne TECHNOPOLIS we Wrocławiu” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.
Całkowity koszt realizacji projektu: 79 060 000 zł.
Wysokość dofinansowania: 100% wydatków kwalifikowalnych projektu, z tego:

  • 85% Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, tj. 67 201 000,00 zł
  • 15% budżet państwa (dotacja celowa), tj. 11 859 000,00 zł

Termin realizacji: II kwartał 2008 r. – III kwartał 2012 r.
Podpisanie umowy o dofinansowanie: 02.09.2009 r.


Warbud jako generalny wykonawca Centrum Edukacyjno -Technologicznego przy ul. Długiej 61 we Wrocławiu:

  • dokona rozbiórki istniejących obiektów,
  • zbuduje trzykondygnacyjny obiekt podzielony na dwie części: dydaktyczno-laboratoryjno-naukową o kubaturze 12 270 m3 oraz część laboratoryjną Clean Room’u o kubaturze 6635 m3 i połączy go z istniejącym budynkiem,
  • wykona instalacje sanitarne i elektryczne, infrastrukturę techniczną, drogi wewnętrzne, place manewrowe, parking na 40 miejsc, chodniki, ścianę oporową pochylni zewnętrznej dla niepełnosprawnych, małą architekturę zieleni oraz obiekty towarzyszące.

Wartość kontraktu netto firmy Warbud : 14 184 426 PLN

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej