Rozstrzygnięto konkurs na projekt filharmonii w Szczecinie

2007-06-22 16:10
filharmonia
Autor: brak danych

20 czerwca ogłoszono wyniki konkursu na projekt filharmonii, jaka powstanie w Szczecinie. Zwycięzcą okazała się pracownia Estudio Barozzi Veiga z Barcelony, której strzelisty, szklany budynek wzbudził uznanie wśród jury.

Na konkurs nadesłano aż 44 prace z całego świata. Jury pod kierownictwem krakowskiego architekta Marka Dunikowskiego wybrało projekt, który przedstawia organy lub postrzępioną górę lodową. Wykonana ze szkła fasada będzie składała się z wielu strzelistych elementów. Według osób, które oceniały zgłoszone prace to właśnie ta śmiała forma oddaje atmosferę i artyzm obiektu. Dzięki temu filharmonia może stać się nową ikona miasta.

Estudio Barozzi Veiga powstało pięć lat temu. Członkiem głównego zespołu jest Agnieszka Sansel z Opola, która nie kryje zadowolenia z podjętej decyzji. Potwierdza też, że strzelistość licznych wieżyczek w mieście przełożyła się na projekt filharmonii. Dzięki temu nowy budynek nie będzie się odbiegał od klimatu miasta.
Nagrodą główną jest 40 tys. zł i wykonanie projektu budowlanego obiektu (koszt to ok. 3-4 proc. wartości budowy). Drugą nagrodę (35 tys. zł) zdobyło NOW Biuro Architektoniczne z Łodzi, trzecią (25 tys. zł) Studio A4 ze Szczecina. Pięć równorzędnych wyróżnień zdobyły: Budopol BPBO SA z Warszawy, Pracowania Projektowa Wojciech Kolesiński z Poznania, Bulanda Mucha Architekci z Warszawy, Biuro Projektowe Plik-Lech ze Szczecina i HS99 Herman i Śmierzewski z Koszalina. Wszystkie praca można oglądać w holu sali sesyjnej Rady Miasta.
Filharmonia powstanie w miejscu dawnego Koncerthausu przy ul. Małopolskiej. Koszt budowy wyniesie około 80-100 mln zł. Część sumy na tę realizację miasto zamierza zdobyć z funduszy unijnych. Jeśli wszystko pójdzie z planem, to po dziewięciu miesiącach prac budowlanych w 2010 roku powstanie filharmonia o wyjątkowym, nieco futurystycznym kształcie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej