Rozstrzygnięto konkurs na projekt filharmonii w Szczecinie

2007-06-22 16:10
filharmonia
Autor: brak danych

20 czerwca ogłoszono wyniki konkursu na projekt filharmonii, jaka powstanie w Szczecinie. Zwycięzcą okazała się pracownia Estudio Barozzi Veiga z Barcelony, której strzelisty, szklany budynek wzbudził uznanie wśród jury.

Na konkurs nadesłano aż 44 prace z całego świata. Jury pod kierownictwem krakowskiego architekta Marka Dunikowskiego wybrało projekt, który przedstawia organy lub postrzępioną górę lodową. Wykonana ze szkła fasada będzie składała się z wielu strzelistych elementów. Według osób, które oceniały zgłoszone prace to właśnie ta śmiała forma oddaje atmosferę i artyzm obiektu. Dzięki temu filharmonia może stać się nową ikona miasta.

Estudio Barozzi Veiga powstało pięć lat temu. Członkiem głównego zespołu jest Agnieszka Sansel z Opola, która nie kryje zadowolenia z podjętej decyzji. Potwierdza też, że strzelistość licznych wieżyczek w mieście przełożyła się na projekt filharmonii. Dzięki temu nowy budynek nie będzie się odbiegał od klimatu miasta.
Nagrodą główną jest 40 tys. zł i wykonanie projektu budowlanego obiektu (koszt to ok. 3-4 proc. wartości budowy). Drugą nagrodę (35 tys. zł) zdobyło NOW Biuro Architektoniczne z Łodzi, trzecią (25 tys. zł) Studio A4 ze Szczecina. Pięć równorzędnych wyróżnień zdobyły: Budopol BPBO SA z Warszawy, Pracowania Projektowa Wojciech Kolesiński z Poznania, Bulanda Mucha Architekci z Warszawy, Biuro Projektowe Plik-Lech ze Szczecina i HS99 Herman i Śmierzewski z Koszalina. Wszystkie praca można oglądać w holu sali sesyjnej Rady Miasta.
Filharmonia powstanie w miejscu dawnego Koncerthausu przy ul. Małopolskiej. Koszt budowy wyniesie około 80-100 mln zł. Część sumy na tę realizację miasto zamierza zdobyć z funduszy unijnych. Jeśli wszystko pójdzie z planem, to po dziewięciu miesiącach prac budowlanych w 2010 roku powstanie filharmonia o wyjątkowym, nieco futurystycznym kształcie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej