Raport Orlika

2008-10-27 11:45
orlik
Autor: brak danych

Według rządowego programu - Moje Boisko - ORLIK 2012 - w ciągu czterech lat w każdej polskiej gminie ma pojawić się przynajmniej jeden kompleks sportowy ORLIK. Prace ruszyły, władze się postarały, pierwsze boiska są już gotowe.

Ruszył program dla gmin chętnych na realizację sportowego przedsięwzięcia. Swój udział zgłosiło wiele samorządów, niektóre z nich już zakończyły budowę boisk, na których rozpoczęły się pierwsze mecze. Do grudnia 2008 r. w kraju ma powstać 300 Orlików. Jak dotąd kompleksy sportowe powstały już w Bodzechowie, Człuchowie, Konstantynowie Łódzkim, Korycinie, Kościerzynie, Jaworzynie Śląskiej, w Łebuni (gmina Cewice), a także w Przodkowie, Zambrowie i w miejscowości Nozdrzec (woj. podkarpackie). Z każdym dniem Orlików przybywa. Do tej pory w tworzeniu obiektów sportowych prowadzą woj. pomorskie (zakłada budowę 71 boisk) i woj. dolnośląskie (57). Na tak szybkie powstawanie nowych boisk, wpływ ma na pewno to, że Polska jest współorganizatorem EURO 2012. Jest to jeden ze sposobów na promocję tego międzynarodowego wydarzenia wśród społeczeństwa, a szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

 

Plan Ministra Sportu i Turystyki - Mirosława Drzewieckiego, przewiduje budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych boisk: piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 30 x 62 m i wielofunkcyjnego (do gry w koszykówkę i w siatkówkę) z podłożem poliuretanowym o wymiarach 19,1 x 32,1 m. Zaplanowano budowę 8 słupów oświetleniowych dla potrzeb boiska piłkarskiego, doświetlających jednocześnie boisko wielofunkcyjne i plac zabaw. Dodatkowo przy kompleksie musi być zaplecze gospodarczo-sanitarne, z szatniami, magazynem sprzętów gospodarczych i sportowych o powierzchni ok. 60 m2. Na takie zagospodarowanie terenu potrzebna jest działka o powierzchni 3000 m2.

 

Żeby Orlik mógł "wylądować" w każdej gminie, potrzebny jest wkład nie tylko samorządu. Ministerstwo Sportu inwestuje 333 tys. zł., Urząd Marszałkowski również 333 tys. zł., resztę dokłada gmina. Koszt jednego Orlika to około 1 mln zł., mimo to, chętnych nie brakuje. Przetargi ogłaszane są jeden za drugim. Swoje oferty na wykonanie obiektów złożyły m.in. firmy Polcourt, Panorama II, RO.SA.BUD., TAMEX Obiekty Sportowe SA. Gminy borykają się jednak nie tylko z kosztami samej budowy. Niezbędne jest wykonanie prac geologicznych. W niektórych przypadkach konieczne jest odwodnienie terenu, w innych jego uzbrojenie.

  

Budowa jednego obiektu trwa ok. miesiąca. We wrześniu zostały otwarte cztery kolejne kompleksy. W otwarciach często biorą udział politycy, premier Donald Tusk zapoczątkował istnienie boiska w Przodkowie w woj. pomorskim, natomiast w gminie Bodzechów 15 września piłkę symbolicznie kopnął wicepremier Grzegorz Schetyna.
Gminy, które jeszcze Orlika nie mają, już szykują się do przyszłorocznej edycji programu. Nabór zostanie ogłoszony jeszcze pod koniec tego roku, przygotowuje się do niego ok. 1000 gmin w całej Polsce.

 wrzesień 2008

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej