Rewitalizacja warszawskiego Teatru Baj. Prace ruszą z początkiem września

2017-08-28 13:02
Rewitalizacja Teatru Baj
Autor: materiał prasowy

Praska kamienica przy ul. Jagiellońskiej 28 w końcu doczeka się gruntownego remontu. Inwestycja realizowana będzie w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy. Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum T4B Budownictwo Sp. z o.o. i T4B Sp. z o.o.

Zintegrowany Program Rewitalizacji zakłada rewitalizację kamienic, które znajdują się po prawej stronie Wisły czyli na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. W ramach programu Miasto prowadzi inwestycje od 2015 roku. Do 2022 roku przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.

Już niebawem przy ul. Jagiellońskiej 28 w zabytkowym budynku powstaną nowoczesne przestrzenie teatralne i przedszkole. W obiekcie wymienione zostaną wszystkie instalacje, mechanizmy sceniczne i wyposażenie. Przebudowana zostanie również cała infrastruktura wewnętrzna. Przede wszystkim budynek będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez m.in. budowę podjazdów dla wózków i węzłów sanitarnych. Powierzchnia użytkowa teatru to 8071,65 m².

Taki będzie Teatr Baj po rewitalizacji

Na parterze mieścić się będzie sala teatralna Teatru Baj z widownią dla 180 osób oraz dwie sale kameralne przeznaczone dla grup 25-osobowych (na 1. i 3. piętrze). Odnowione zostanie wejście do teatru od strony dziedzińca, a w przestronnym holu wewnątrz znajdzie się kasa, szatnia, portiernia i sklepik. Na drugim piętrze będzie przestrzeń wystawiennicza i sala edukacyjna Muzeum Lalek, natomiast na poddaszu – pracownia tworzenia dekoracji teatralnych.

Przedszkole będzie miało wejście od strony dziedzińca i zajmie piętra od 1. do 3. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 5367,95 m².

Program rewitalizacji na Pradze i Targówku

Inwestycje na Pradze i Targówku realizowane od 10 lat. Przykłady to modernizacja Muzeum Warszawskiej Pragi, Teatru Powszechnego i Teatru Rampa. Wybudowano Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linię metra. Od końca września 2016 roku działa już Centrum Kreatywności Targowa. Natomiast od grudnia – Centrum Młodych przy Inżynierskiej. Trwa również rozbudowa II linii metra o kolejne stacje.

Rewitalizacja Teatru Baj
Autor: materiał prasowy Teatr Baj po rewitalizacji

Rewitalizacja szansą dla kolejnego praskiego zabytku

Budynek wraz z otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków w maju 2010 roku. W październiku tego samego roku został objęty ochroną dzięki ustaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Pragi Centrum. Dokument zapewnił nienaruszalność bryły, elewacji i układu budynku bez nadbudowy lub rozbudowy obiektu, czy też wznoszenia nowych obiektów kubaturowych na terenie działki. Zgodnie z zaleceniami Stołecznego Konserwatora Zabytków z 2016 roku, zostanie zachowana autentyczna substancja budynku przy minimum ingerencji.

Teatr baj
Autor: materiał prasowy Praska kamienica w której swoją siedzibę ma Teatr Baj będzie wyremontowana.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej