Rewitalizacja warszawskiego Teatru Baj. Prace ruszą z początkiem września
Praska kamienica przy ul. Jagiellońskiej 28 w końcu doczeka się gruntownego remontu. Inwestycja realizowana będzie w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy. Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum T4B Budownictwo Sp. z o.o. i T4B Sp. z o.o.
Zintegrowany Program Rewitalizacji zakłada rewitalizację kamienic, które znajdują się po prawej stronie Wisły czyli na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. W ramach programu Miasto prowadzi inwestycje od 2015 roku. Do 2022 roku przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.
Już niebawem przy ul. Jagiellońskiej 28 w zabytkowym budynku powstaną nowoczesne przestrzenie teatralne i przedszkole. W obiekcie wymienione zostaną wszystkie instalacje, mechanizmy sceniczne i wyposażenie. Przebudowana zostanie również cała infrastruktura wewnętrzna. Przede wszystkim budynek będzie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez m.in. budowę podjazdów dla wózków i węzłów sanitarnych. Powierzchnia użytkowa teatru to 8071,65 m².
Taki będzie Teatr Baj po rewitalizacji
Na parterze mieścić się będzie sala teatralna Teatru Baj z widownią dla 180 osób oraz dwie sale kameralne przeznaczone dla grup 25-osobowych (na 1. i 3. piętrze). Odnowione zostanie wejście do teatru od strony dziedzińca, a w przestronnym holu wewnątrz znajdzie się kasa, szatnia, portiernia i sklepik. Na drugim piętrze będzie przestrzeń wystawiennicza i sala edukacyjna Muzeum Lalek, natomiast na poddaszu – pracownia tworzenia dekoracji teatralnych.
Przedszkole będzie miało wejście od strony dziedzińca i zajmie piętra od 1. do 3. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 5367,95 m².
Program rewitalizacji na Pradze i Targówku
Inwestycje na Pradze i Targówku realizowane od 10 lat. Przykłady to modernizacja Muzeum Warszawskiej Pragi, Teatru Powszechnego i Teatru Rampa. Wybudowano Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linię metra. Od końca września 2016 roku działa już Centrum Kreatywności Targowa. Natomiast od grudnia – Centrum Młodych przy Inżynierskiej. Trwa również rozbudowa II linii metra o kolejne stacje.
Autor: materiał prasowy
Rewitalizacja szansą dla kolejnego praskiego zabytku
Budynek wraz z otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków w maju 2010 roku. W październiku tego samego roku został objęty ochroną dzięki ustaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Pragi Centrum. Dokument zapewnił nienaruszalność bryły, elewacji i układu budynku bez nadbudowy lub rozbudowy obiektu, czy też wznoszenia nowych obiektów kubaturowych na terenie działki. Zgodnie z zaleceniami Stołecznego Konserwatora Zabytków z 2016 roku, zostanie zachowana autentyczna substancja budynku przy minimum ingerencji.