Przebudowa Teatru Starego po raz pierwszy poróżniła architektów z urzędnikami we wrześniu 2006 roku. Izba architektów uznała wówczas, że ogłoszony przetarg jest niezgodny z kodeksem etyki zawodu architekta. Krytykowała uznanie najniższej ceny za jedyne kryterium wyboru oferty. Architekci chcieli, żeby w przetargu uwzględnić wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków, m.in. wyremontowania również otoczenia Teatru Starego. Proponowali, by w komisji przetargowej znaleźli się architekt, wojewódzki konserwator zabytków i specjalista od teatru. Swoje uwagi przekazali do urzędu miasta, ale urzędnicy ich nie uwzględnili. Wtedy Okręgowa Izba Architektów wezwała do bojkotu przetargu. Skutecznie - z powodu braku ofert nie został on rozstrzygnięty.
Lubelska izba architektów opublikowała na swojej stronie internetowej apel do swoich członków o ponowne zbojkotowanie przetargu. Jeśli z powodu braku ofert zostanie unieważniony po raz drugi, to urząd miasta będzie mógł negocjować z jedną firmą w trybie zamówienia z wolnej ręki.
Przetarg na przebudowę Teatru Starego po raz drugi
2007-05-23
16:19
Pod koniec listopada władze Lublina ogłosiły drugi przetarg na przebudowę Teatru Starego, ale jest duże prawdopodobieństwo, że architekci po raz kolejny go zbojkotują.

i