Przemiana legionowskiego rynku

2008-10-24 13:40
Rynek w Legionowie
Autor: brak danych

U zbiegu ulic Piłsudskiego i Sienkiewicza stanął nowoczesny budynek handlowo-biurowo-mieszkaniowy. Zajął on miejsce dawnych zdegradowanych terenów Rynku legionowskiego i zmienił całkowicie wygląd miasta.

Do 2005 roku centrum Legionowa raziło starymi zabudowaniami, mieszanką piętrowych i dwupiętrowych domów drewnianych z początku XX wieku. Obok nich ciągnęły się parterowe pawilony z lat 60. i 70., a ich obrzeża porastała niepielęgnowana roślinność. Wszystko zaniedbane i popadające w ruinę.
Na szczęście pojawił się prywatny inwestor, który postanowił zmienić wizerunek miasta. W 2006 roku powstał projekt, a rok później rynek przeszedł całkowitą przemianę. Stare zabudowania zniknęły, a w ich miejsce powstał tworzący pierzeję Rynku - pawilon handlowo-biurowo-mieszkaniowy. Główny ciąg pieszy prowadzący do Urzędu Gminy przestał odstraszać i stał się centralnym punktem Legionowa.

 

 

Obiekt dobrze wpisuje się w zabudowę istniejących już budynków, nawiązuje do nich wielkością i liczbą kondygnacji. Projekt wielobranżowy wykonał zespół architektów z firmy GMTS Pracownia Projektowa Grażyna Marciszewska i Tomasz Szybiak sp.j.
Konstrukcję budynku tworzy układ płytowo-słupowy. Ściany zewnętrzne ocieplono styropianem w technologii lekkiej mokrej. Dach pokryto płaską blachą, nawiązując do tradycyjnego sposobu krycia dachów w Legionowie. Użyto wiele elementów zdobniczych: lukarny, gzymsy, pilastry, supraporty okien na poddaszu.

Duże elementy bryły budynku i przeszklenie korytarza handlowego mają podkreślać, że jest to obiekt współczesny. Do wykończenia go z zewnątrz użyto wielokolorowych gzymsów oraz wysokogatunkowej blachy pokryciowej o ciemno grafitowym kolorze. Obiekt powstał na terenie o powierzchni 2350 m2. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 2200 m2, a kubatura 8000 m3. Na parterze i pierwszym piętrze ulokowano pomieszczenia spełniające funkcje handlowe i usługowe, zaś na poddaszu znajdują się mieszkania.



 

Budynek częściowo zamyka Rynek. Z ulic Piłsudskiego i Sienkiewicza jest bezpośredni wjazd na parking urządzony na wewnętrznym dziedzińcu. Są tam również zieleń, alejki, ławki dla wypoczywających, fontanna i plac zabaw dla dzieci. Ujęcie wody oligoceńskiej oraz placyk wokół niego nawiązują bezpośrednio do małomiasteczkowej tradycji zagospodarowania rynków, które utraciły charakter placu targowego. Zabudowa, która powstała rok temu jest znakomitym przykładem, jak można zmienić wygląd miasta na lepsze. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej