Projektują Hub gamingowo-technologiczny na terenie byłej kopalni Wieczorek w Katowicach

2024-03-01 11:20

Rozpoczęły się prace projektowe w ramach drugiego etapu budowy Hubu gamingowo-technologicznego na terenie dawnej kopalni Wieczorek w Katowicach. Opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej będzie kosztowało 10 mln zł, a wykona je pracownia AMC Andrzej M. Chołdzyński. Katowickie Inwestycje właśnie podpisały z nią umowę. Hub ma być częścią Dzielnicy Nowych Technologii w Katowicach.

Spis treści

  1. Hub gamingowo-technologiczny w Katowicach
  2. Rewitalizacja terenów po KWK Wieczorek w Katowicach
  3. II etap budowy Hubu gamingowo-technologicznego w Katowicach
  4. Pracownia Andrzeja Chołdzyńskiego wykona dokumentację projektową Hubu gamingowo- technologicznego
  5. I etap budowy Hubu gamingowo-technologicznego w Katowicach już się rozpoczął
  6. Koszt budowy Hubu gamingowo-technologicznego w Katowicach

Hub gamingowo-technologiczny w Katowicach

Jak informują przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Katowicach, pod koniec lutego Katowickie Inwestycje S.A., które w imieniu miasta odpowiadają za realizację Hubu gamingowo-technologicznego, podpisały umowę o wartości 10 mln zł z pracownią AMC Andrzej M. Chołdzyński, laureatem I nagrody, na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla tego etapu inwestycji. Prace inwentaryzacyjne dotyczące pierwszego etapu już się rozpoczęły.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Rewitalizacja terenów po KWK Wieczorek w Katowicach

Budowa Hubu gamingowo-technologicznego to warta w sumie około miliarda złotych inwestycja na terenach pokopalnianych w Katowicach. Chodzi o tereny dawnej kopalni Wieczorek. Pokopalniane budynki i teren mają być poddane rewitalizacji. Jak informują przedstawiciele miasta, w obiekcie znajdą się przestrzenie technologiczne na potrzeby e-sportu, ale też projektowana przestrzeń będzie wykorzystywana także jako studia telewizyjne i studia filmowe. Zaplanowano tu także sale treningowe dla graczy, laboratoria IT, reżyserki i pokoje do obsługi produkcji oraz przestrzeń dla gości oraz widowni. Obiekt ma być gotowy do końca 2026 roku. Ma to być Dzielnica Nowych Technologii w Katowicach.

II etap budowy Hubu gamingowo-technologicznego w Katowicach

W ramach II etapu tej inwestycji zaprojektowany zostanie nowy obiekt, położony na południowy wschód od zabytkowego budynku nadszybia. Przewidziano w nim przestrzenie technologiczne na potrzeby e-sportu, studiów telewizyjnych i filmowych, które wyposażone będą m.in. w reżyserki i pokoje do obsługi produkcji, miejsce dla gości i widownię. Znajdą się tu ponadto sale treningowe dla graczy. Projekt będzie obejmował również parking podziemny dla około 300 samochodów i rowerownię.

Wkomponowanie obiektu w zabytkową tkankę poprzemysłową to jeden z powodów, dla których skład sędziowski konkursu zdecydował się na wybór właśnie tego projektu. Swoją decyzję sędziowie uzasadnili umiejętnym wpisaniem się w kontekst historyczny otoczenia, dążenie do optymalizacji bryły i skali architektury obiektu. O konkursie i wynikach pisaliśmy już wcześniej.

Pracownia Andrzeja Chołdzyńskiego wykona dokumentację projektową Hubu gamingowo- technologicznego

Zwycięska pracownia Andrzeja Chołdzyńskiego została zaproszona do udziału w negocjacjach w trybie zamówienia „z wolnej ręki” na wykonanie dokumentacji projektowej na podstawie stworzonej pracy konkursowej.

Mamy za sobą dwa lata wspólnej pracy przy projektowaniu pierwszego etapu Hubu. Chcemy podziękować za to zaufanie i wspaniałą atmosferę. Czujemy się zaszczyceni, mogąc w dalszym ciągu uczestniczyć we współtworzeniu tej wyjątkowej idei - mówił podczas podpisania umowy Andrzej M. Chołdzyński, właściciel biura projektowego AMC Andrzej M. Chołdzyński.

Na wykonanie dokumentacji projektowej pracownia będzie miała 13 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Kolejnym krokiem realizacji będzie przeprowadzenie postępowania przetargowego na wybudowanie obiektu.

Budowa Krakowskiego Centrum Muzyki przekroczyła półmetek! Montują ściany i stropodach

I etap budowy Hubu gamingowo-technologicznego w Katowicach już się rozpoczął

W realizacji jest już pierwszy etap budowy Hubu gamingowego w Katowicach. Wykonano już inwentaryzację i ekspertyzy stanu technicznego obiektów w rejonie Szybu Poniatowski, które docelowo mają przejść modernizację w ramach VI etapu realizacji projektu. Opracowania posłużą do dalszej analizy możliwości adaptacyjnych budynku maszyny wyciągowej, budynku warsztatu i wentylatorów, nadszybia z wieżą wyciągową, laboratorium oraz łaźni.

Pierwszy etap obejmuje adaptację i rewitalizację istniejących już obiektów w rejonie Szybu Pułaski. To zabytkowe zabudowania o cennych walorach architektonicznych, które teraz zostaną odnowione, przystosowane do nowego charakteru i połączone pasażem podziemnym.

Znajdą się tu m.in. powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Rozpoczęcie robót planowane jest jeszcze w tym roku, potrwają one 32 miesiące – wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Koszt budowy Hubu gamingowo-technologicznego w Katowicach

Szacunkowa wartość kompleksowego zagospodarowania całego terenu – wraz z szybem Poniatowski to około miliard złotych. Zaplanowane wydatki na realizację tego projektu to nieco ponad 616 mln zł, z czego blisko 309,5 mln zł pokryją środki przyznane w ramach działania Innowacyjna infrastruktura wspierająca gospodarkę programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej