Projekt Władysławowo

2007-06-01 13:35

Projekt, którego koszt całkowity szacuje się na ok. 165 mln złotych, realizowany jest przez Energobaltic z udziałem instytucji finansujących inwestycje proekologiczne: Fundacji EkoFundusz, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Banku Ochrony Środowiska SA.

Elektrociepłownia zlokalizowana będzie we Władysławowie na terenie przemysłowo-portowym. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest zagospodarowanie odpadowego gazu ziemnego w ilości ok. 120 000 m3/dobę, którego emisja towarzyszy wydobyciu ropy naftowej na platformie wiertniczej na Bałtyku. Obecnie w przeważającej części gaz ten jest spalany bezproduktywnie w spalarce zainstalowanej na platformie.
W nowej elektrociepłowni gaz odpadowy zostanie wykorzystany do produkcji ciepła, energii elektrycznej i gazu LPG.
Inwestycja umożliwi likwidację ok. 100 kotłowni węglowych i olejowych o łącznej mocy ok. 18 MWt na terenie Władysławowa oraz dostarczenie do sieci energetycznej kraju ok. 77 tys. MWh energii elektrycznej w ciągu roku.
Cele ekologiczne przedsięwzięcia
Realizowane przez Energobaltic, przedsięwzięcie polegać będzie na zastąpieniu tradycyjnych źródeł ciepła (kotłownie i piece indywidualne opalane węglem) we Władysławowie, nowym, scentralizowanym źródłem ciepła, zasilanym gazem odpadowym z morskiej kopalni ropy.
Proponowane rozwiązanie odpowiada najnowszym trendom w energetyce światowej, a spośród dostępnych rozwiązań energetycznych przynosi najmniejsze koszty ekologiczne. Odpowiada kierunkom zmian w polskim prawie energetycznym, uwzględniającym zalecenia Europejskiej Komisji Gospodarczej, II Protokołu Siarkowego oraz Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych (w sprawie zmian klimatu).
Dodatkowym atutem jest współudział w realizacji inwestycji lokalnego samorządu, zainteresowanego podniesieniem walorów wypoczynkowych i turystycznych, cennych krajobrazowo i klimatycznie okolic wybrzeża morskiego u nasady Półwyspu Helskiego.
Realizacja Budowy Elektrociepłowni Gazowej "Władysławowo" spowoduje:
- obniżenie wielkości emisji zanieczyszczeń energetycznych z kotłowni lokalnych i elektrociepłowni o 134 761 Mg/a;
- zmniejszenie ilości odpadów stałych w wyniku zmiany paliwa stałego (węgiel) na gaz.
Realizacja inwestycji rozpoczęła się w 2001 roku. Uruchomienie elektrociepłowni zaplanowano na przełomie września i października 2002 roku.
Zakres inwestycji obejmuje:
Budowę stacji sprężania gazu na platformie wiertniczej Baltic Beta.
Budowę podmorskiego rurociągu przesyłowego o długości 82 km i średnicy 115 mm;
Budowę stacji separacji i magazynowania gazu oraz przygotowania paliwa dla elektrociepłowni o wydajności do 120.000 Nm3/dobę;
Budowę elektrociepłowni wyposażonej w blok gazowy skojarzony, złożony z dwóch turbin gazowych, dwóch kotłów odzysknicowych o łącznej mocy elektrycznej ok. 12 MWe i cieplnej ok. 18 MWt, trzy szczytowe kotły gazowo-olejowe o łącznej mocy 15 MWt oraz inne urządzenia technologiczne;
Budowę we Władysławowie sieci ciepłowniczej o parametrach 130°C/70°C o łącznej długości ok. 9 km oraz instalację ok. 100 szt. węzłów ciepłowniczych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej