Poznań Główny coraz bliżej

2009-12-14 13:34
Poznań Główny
Autor: PKP SA; Litoborski + Marciniak

Polskie Koleje Państwowe SA zbliżają się do końca rokowań z inwestorami zainteresowanymi budową nowego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego Poznań Główny. PKP SA prowadzą ostateczne rozmowy z konsorcjum Trigranit.

- Obecnie trwają szczegółowe rokowania zapisów umowy inwestycyjnej z deweloperem. Rokowania z inwestorami rozpoczęliśmy we wrześniu 2008 roku. Dotyczą one ambitnej i trudnej inwestycji o wartości kilkuset milionów złotych w samym centrum jednego z największych polskich miast - mówi Paweł Olczyk, członek zarządu PKP SA, dyrektor zrządzania nieruchomościami.

Inwestycja jest przygotowywana przez PKP SA od 2007 roku. W przygotowaniu wytycznych zagospodarowania terenu, gdzie znajduje się obecny dworzec główny w Poznaniu uczestniczyło również Miasto Poznań.

Harmonogram przygotowywanej inwestycji nie jest zagrożony. Zakłada on rozpoczęcie budowy nowego dworca kolejowego w 2010 roku. Szczegółowe porozumienie się z inwestorem w tej chwili wpłynie korzystnie na tempo prac przygotowawczych po podpisaniu umowy inwestycyjnej.Realizacja ta przekształci obecny teren dworca głównego w węzeł komunikacyjny integrujący autobusy, pociągi oraz tramwaje, w tym Poznański Szybki Tramwaj. Oprócz dworca powstaną również nowe powierzchnie dla pasażerów, w tym powierzchnie parkingowe, handlowe i rozrywkowe. W kolejnych etapach inwestycji powstaną także biura i apartamenty mieszkalne.
TriGranit Development Corporation działa w Polsce od 2003 roku. 12 listopada 2009 r. Trigranit oddał do użytku centrum handlowe Bonarka w Krakowie o całkowitej pow. ok. 250 tys m2 i wartości 250 milionów euro.

PKP SA zakończyły z sukcesem analogiczne rokowania w tej samej formule na dwie różne inwestycje o podobnej wartości w Katowicach - modernizacja i budowa nowego biurowca (z firmą Hines) oraz przebudowa i budowa centrum komercyjnego dworca głównego w Katowicach (z firmą Neinver). Trwają również rokowania umowy inwestycyjnej z wybranym inwestorem zainteresowanym przebudową dworca Warszawa Zachodnia (firmą Nexity).
Polskie Koleje Państwowe SA prowadzą w tej chwili proces inwestycyjny na prawie czterdziestu dworcach kolejowych. Do 2012 roku swoje funkcje, wygląd i dostępność dla pasażerów zmienią dworce we wszystkich regionach Polski i w miastach o różnej wielkości. Jest to największa modernizacja polskich dworców kolejowych od 30 lat.
Do 2012 roku PKP wyda na ten cel fundusze o wartości ponad 670 mln złotych. Modernizacje finansowane są z następujących źródeł: fundusze Unii Europejskiej (236 mln złotych), fundusze budżetu państwa (353 mln złotych), fundusze własne PKP SA (102 mln złotych).
Przez dwa lata PKP SA przygotowały niezbędną dokumentację, pozwolenia administracyjne, uzgodnienia z samorządami oraz finansowanie projektów. Prace budowlane w ramach tego programu na pierwszych dworcach rozpoczną się w pierwszej połowie 2010 roku.
Oprócz tego PKP współpracuje z dużymi firmami deweloperskimi, które są partnerami PKP SA przy projektach przebudowy dworców w: Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie (Warszawa Zachodnia). Wartość przygotowywanych wspólnie inwestycji z deweloperami wynosi ponad 2 mld złotych. PKP SA dążą do tego, aby zmodernizowane i budowane nowe dworce były przyjazne pasażerom, bardziej funkcjonalne, wyposażone w nowe rozwiązania stosowane w przestrzeniach publicznych, bardziej bezpieczne i przystosowane do potrzeb osób mających trudności w sprawnym poruszaniu się. Zmodernizowane dworce mają być związane nie tylko z podróżą, lecz także miejscami spotkań i sposobem na spędzanie wolnego czasu. PKP chce, aby dworce były nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi łączącymi różne środki transportu z dużymi parkingami, wzbogaconymi o dodatkowe usługi komercyjne, rozrywkowe, biurowe, hotelowe i restauracyjne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej