Powstanie wschodnia obwodnica Łodzi. To 15 km nowej drogi

2024-04-03 11:33

Miasto Łódź szykuje się do budowy wschodniej obwodnicy. Władze miasta poinformowały o dwóch ważnych inwestycjach dla wschodniej części miasta. Chodzi o przedłużenie ul. Puszkina i obwodnica Wiskitna.

Spis treści

  1. Tunel pod torami kolejowymi w Łodzi
  2. Wschodnia obwodnica Łodzi, przebieg
  3. Wschodnia obwodnica Łodzi 15 km nowych dróg
  4. Łódź ma już pełny ring obwodnic autostradowych i ekspresowych

Tunel pod torami kolejowymi w Łodzi

Zmorą podróżujących po mieście kierowców są tory kolejowe, które w różnych miejscach przecinają Łódź. W tej kwestii z pewnością ulgą będzie tunel kolejowy na przedłużeniu al. Hetmańskiej oraz wiadukt na ul. Malowniczej.

Jak podają przedstawiciele miasta, szykowana jest kolejna duża inwestycja nad torami kolejowymi na Widzewie, która połączy jego wschodnią część ze Stokami. To przedłużenie ul. Puszkina, która za rondem Inwalidów górą pokona tory i dotrze do ul. Pomorskiej w rejonie ul. Arniki. 

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Wschodnia obwodnica Łodzi, przebieg

Przedłużenie ul. Puszkina będzie etapem budowy obwodnicy wschodniej części Łodzi. Planowana jest przebudowa ul. Puszkina od ronda Sybiraków do ul. Dąbrowskiego. Przeskalowana, ale też niedopasowana do obecnych standardów droga, wymaga kompleksowej modernizacji, aby zwiększyć jej nośność i zapewnić dojazd do terenów przemysłowych.

Natomiast na południe od ul. Dąbrowskiego powstanie dalszy jej ciąg, prowadzący na Jędrzejów, gdzie połączy się z obwodnicą Wiskitna, która odciąży osiedle od TIR-ów i ruchu tranzytowego. Ta wschodnia obwodnica Łodzi zakończy swój bieg na al. 600-lecia Miasta Łodzi.

Wschodnia obwodnica Łodzi 15 km nowych dróg

Cała trasa od Wiskitna po Stoki to ponad 8 km, a wraz z obwodnicą Nowosolnej, która się z nią połączy, to 15 km zupełnie nowych dróg w mieście. Jest już gotowa dokumentacja, która umożliwi złożenie wniosków o dofinansowanie tych projektów, a jest to niebagatelna inwestycja o wartości ok. 200 mln zł. Pierwsze etapy budowy wschodniej obwodnicy Łodzi planowane są na lata 2025–2026.

Wspomniane obwodnice mają kanalizować ruch po wschodniej części miasta i zapobiegać korkowaniu się głównych ulic.

Łódź ma już pełny ring obwodnic autostradowych i ekspresowych

Przypomnijmy też, że Łódź jako pierwsze miasto w Polsce ma od ubiegłego roku pełny ring obwodnic tranzytowych miasta – który składa się z autostrady A1 i A2 oraz dróg ekspresowych S8 i S14

Ring obwodnic wokół Łodzi definitywnie domknięty w 2023 roku

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej