Polskie stadiony na EURO 2012 rosną?

2010-04-06 13:59
Stadion w Gdańsku
Autor: PL2012 Stadion w Gdańsku. Na Letnicy mecze będą mogły być rozgrywane w lecie 2011 roku. Stadion, którego koszty budowy szacuje się na 630 mln złotych, pomieści 44 tys. kibiców.

Na niespełna 800 dni przed rozpoczęciem turnieju trwają intensywne prace budowlane na przyszłych arenach piłkarskich mistrzostw Europy. W Warszawie i Poznaniu trwają prace przy trybunach, a w Gdańsku rozpoczęto montaż konstrukcji stalowej.

Najgorzej wygląda sytuacja we Wrocławiu, gdzie nowy wykonawca - firma Max Boegl - prace budowlane na obiekcie wznowił w połowie marca, czyli niemal trzy miesiące po wypowiedzeniu umowy poprzedniemu, który doprowadził do kilkumiesięcznego opóźnienia. Zgodnie z planem, budowa ma się zakończyć 30 czerwca 2011 roku.

"Obecnie praktycznie zakończona została już reorganizacja terenu budowy, poszerzono także drogi technologiczne oraz przeprowadzono prace odwadniające. Obecnie jeden z podwykonawców montuje kanalizację pod przyszły stadion. Wznowione zostały także prace przy budowie stropów, a wkrótce mają być na nich stawianie pierwsze gotowe elementy konstrukcji" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa spółki Wrocław 2012 Magdalena Malara.

Znacznie bardziej zaawansowane są prace w Warszawie, gdzie przy Stadionie Narodowym pracuje codziennie ponad 1500 osób. Gotowa jest betonowa płyta, na której zostanie ułożona murawa, układane są trybuny. W najbliższych dniach mają się również rozpocząć prace wykończeniowe. Docelowo mecz będzie mogło obejrzeć 55 tysięcy widzów, a stadion ma być oddany do użytku w maju 2011 roku.

"Prace idą dość dobrze, a po świętach rozpocznie się montaż na większą skalę. Gotowy będzie wtedy drugi z trzech docelowych dźwigów. Każdy z nich ma udźwig ponad 500 ton i są przystosowane, by przenosić gotowe konstrukcje trybun na najwyższe poziomy. Poszczególne elementy ważą około 30 ton. Płyta boiska jest jednak wzmocniona i obciążenia nie będą jej szkodzić" - wyjaśnił kierownik budowy Krzysztof Owczarczyk.

W Gdańsku trwa montaż konstrukcji stalowej - 82 wręg, z których każda waży 66 ton i ma 100 metrów długości. Wykorzystywany jest do tego żuraw gąsienicowo-kratowy o maksymalnym udźwigu 500 ton.

"W lipcu zamierzamy zakończyć ten wyjątkowo spektakularny, ale jednocześnie skomplikowany, etap budowy. Każda wręga dociera do nas z Gliwic specjalnym transportem w czterech częściach. Pod stadionem, na łożach montażowych w namiotach, są one scalane w jeden element. To właśnie na wręgach zamontowane zostaną charakterystyczne płyty poliwęglanowe o różnych odcieniach bursztynu" - wyjaśnił PAP rzecznik prasowy Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Michał Kruszyński.

Najszybciej gotowy będzie obiekt w Poznaniu. Planowe zakończenie prac to czerwiec 2010 roku, ale obiekt wciąż przypomina wielki plac budowy. Przy modernizacji pracuje obecnie ponad 400 osób. Kończą się zadania związane z konstrukcjami żelbetowymi, w narożnikach stadionu powstają ostatnie fragmenty trybun.

"W czerwcu powinien zakończyć się proces montowania membrany dachowej. Na przełom czerwca i lipca planujemy ostatnie roboty, głównie wykończeniowe - prace instalacyjne czy montaż krzesełek. Latem nastąpi odbiór techniczny. W połowie września powinniśmy otrzymać zgodę na użytkowanie" - wylicza prezes spółki Euro Poznań 2012 Ryszard Dembiński.

W przypadku Warszawy znany jest już pierwszy rywal reprezentacji Polski - 6 września 2011 roku biało-czerowni zmierzą się z Niemcami. Jesienią tego roku biało-czerwoni zagrają w Poznaniu, a przeciwnik - również drużyna z najwyższej światowej półki - znany będzie jeszcze w kwietniu. Mocni rywale mają też uświetnić otwarcia obiektów w Gdańsku i Wrocławiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej