Polskie porty. Inwestycja w nowe terminale

2017-06-19 13:14
Nowe terminale nad Bałtykiem
Autor: www.portgdansk.pl.

Nad Bałtykiem mają powstać nie tylko nowe terminale, ale również nabrzeża. Do rozpoczęcia inwestycji przygotowuje się Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście. Wielu inwestorów jest zainteresowanych realizacją projektu.

Na nowych nabrzeżach, których powierzchnia wynosi aż 500 ha, mają powstać nowe terminale: pasażerski, drobnicowy, ro-ro oraz masowy – pisze "Puls Biznesu". Rozbudowa polskich portów ma spowodować trzykrotny wzrost przeładunków.

Nowy terminal ro-ro czyli taki który jest przystosowany do przewożenia ładunków tocznych i pojazdów typu samochody osobowe, ciężarówki lub wagony kolejowe, ma być oddany do użytku na przełomie 2019/2020. Natomiast do końca 2018 roku opracowana ma być koncepcja całościowa inwestycji, a w kolejnych latach planowana jest jej realizacja.

Inwestycja powstanie  we współpracy z partnerami prywatnymi, w formule Build-Operare-Transfer czyli partner prywatny realizuje inwestycję, zarządza nią przez kilkadziesiąt lat, a następnie przekazuje skarbowi państwa.

– Wielu inwestorów jest zainteresowanych przedsięwzięciem - zapewnia Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej.

Aktualnie trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami. – Jest za wcześnie żeby wymieniać konkretne podmioty – powiedział Łukasza Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Tak będzie wyglądać Infobox PORT GDAŃSK >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej