Polskie porty. Inwestycja w nowe terminale

2017-06-19 13:14
Nowe terminale nad Bałtykiem
Autor: www.portgdansk.pl.

Nad Bałtykiem mają powstać nie tylko nowe terminale, ale również nabrzeża. Do rozpoczęcia inwestycji przygotowuje się Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście. Wielu inwestorów jest zainteresowanych realizacją projektu.

Na nowych nabrzeżach, których powierzchnia wynosi aż 500 ha, mają powstać nowe terminale: pasażerski, drobnicowy, ro-ro oraz masowy – pisze "Puls Biznesu". Rozbudowa polskich portów ma spowodować trzykrotny wzrost przeładunków.

Nowy terminal ro-ro czyli taki który jest przystosowany do przewożenia ładunków tocznych i pojazdów typu samochody osobowe, ciężarówki lub wagony kolejowe, ma być oddany do użytku na przełomie 2019/2020. Natomiast do końca 2018 roku opracowana ma być koncepcja całościowa inwestycji, a w kolejnych latach planowana jest jej realizacja.

Inwestycja powstanie  we współpracy z partnerami prywatnymi, w formule Build-Operare-Transfer czyli partner prywatny realizuje inwestycję, zarządza nią przez kilkadziesiąt lat, a następnie przekazuje skarbowi państwa.

– Wielu inwestorów jest zainteresowanych przedsięwzięciem - zapewnia Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej.

Aktualnie trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami. – Jest za wcześnie żeby wymieniać konkretne podmioty – powiedział Łukasza Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Tak będzie wyglądać Infobox PORT GDAŃSK >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej