Tak będzie wyglądać Infobox PORT GDAŃSK na Falochronie Zachodnim w Gdańsku

2017-05-04 15:04
Infobox PORT GDAŃSK
Autor: Restudio / Midi / Studio R

Budowa wielofunkcyjnego budynku Infobox PORT GDAŃSK ma ruszyć z początkiem 2018 roku. To pierwszy etap dużej inwestycji, która dotyczy przebudowy gdańskiego waterfrontu. Projekt stworzony został przez konsorcjum firm Restudio, Studio R oraz MIDI.

Przypomnijmy, że w październiku 2015 Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział „Wybrzeże” ogłosił konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji estetyzacji fortów wodnych w Gdańsku. Z końcem roku 2016 został on rozstrzygnięty. Zwyciężył zespół architektów z Gdańska, z pracowni Restudio, Studio R oraz MIDI w składzie: Maciej Jacaszek, Roland Kwaśny, Piotr Karaś, Rafał Jacaszek, Marta Marszałek.

Przestrzeń przemysłowa zamieni się w „Port-Ogród”

Zgodnie z projektem tereny przy wejściu do gdańskiego portu zmienią się nie do poznania. Pomiędzy istniejącymi dźwigarami oraz blaszanymi i betonowymi magazynami pojawią się zielone skwery i bulwary. Roślinność ma być tu szczególnie eksponowana, a wśród niej powstaną elementy małej architektury. Dzięki temu ta dotychczas przemysłowa przestrzeń, ma stać się przyjazna dla mieszkańców Gdańska. Działka ma powierzchnię 3000 m².

Jako pierwszy powstanie kopiec widokowy Infobox PORT GDAŃSK

Aktualnie autorzy pracy konkursowej pracują nad dopracowaniem projektu potrzebnego do realizacji I etapu inwestycji – budynku Infobox PORT GDAŃSK. Ma on mieć wysokość około 4 metrów. Powstanie tuż przy wejściu do portu. Na jego szczycie zaprojektowano ogromny, około 7-metrowy, podświetlany napis – PORT GDAŃSK. Założenie jest takie, że ma on być widoczny z daleka, zarówno od strony gdańskich plaż jak i od strony morza. Ma „witać” wszystkie wpływające do Gdańska jednostki. Na dachu budynku przewidziano tarasy widokowe do obserwacji statków wpływających do portu, a w wewnątrz obiektu zaprojektowano sale ekspozycyjne, konferencyjne oraz pod usługi gastronomiczne. Ściany obiektu od strony Zatoki Gdańskiej i kanału portowego będą przeszklone, wszystko po to żeby goście punktów gastronomicznych mieli widok na wpływające statki. W budynku planowana jest też wystawa poświęcona historii Portu Gdańsk, jego teraźniejszej działalności oraz planom rozwoju.

Pierwszy etap realizacji inwestycji ma ruszyć z początkiem 2018 roku.

Nazwa inwestycji: Infobox PORT GDAŃSK
Lokalizacja: Gdańsk, Nowy Port
Funkcja: rekreacyjna
Inwestor: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
Projektant: Restudio, Studio R, Midi
Powierzchnia użytkowa: 900 m²
Powierzchnia zabudowy: 1000 m²
Powierzchnia działki: 3000 m²
Rozpoczęcie budowy: początek 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej