Tak będzie wyglądać Infobox PORT GDAŃSK na Falochronie Zachodnim w Gdańsku

2017-05-04 15:04
Infobox PORT GDAŃSK
Autor: Restudio / Midi / Studio R

Budowa wielofunkcyjnego budynku Infobox PORT GDAŃSK ma ruszyć z początkiem 2018 roku. To pierwszy etap dużej inwestycji, która dotyczy przebudowy gdańskiego waterfrontu. Projekt stworzony został przez konsorcjum firm Restudio, Studio R oraz MIDI.

Przypomnijmy, że w październiku 2015 Zarząd Morskiego Portu Gdańsk wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział „Wybrzeże” ogłosił konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji estetyzacji fortów wodnych w Gdańsku. Z końcem roku 2016 został on rozstrzygnięty. Zwyciężył zespół architektów z Gdańska, z pracowni Restudio, Studio R oraz MIDI w składzie: Maciej Jacaszek, Roland Kwaśny, Piotr Karaś, Rafał Jacaszek, Marta Marszałek.

Przestrzeń przemysłowa zamieni się w „Port-Ogród”

Zgodnie z projektem tereny przy wejściu do gdańskiego portu zmienią się nie do poznania. Pomiędzy istniejącymi dźwigarami oraz blaszanymi i betonowymi magazynami pojawią się zielone skwery i bulwary. Roślinność ma być tu szczególnie eksponowana, a wśród niej powstaną elementy małej architektury. Dzięki temu ta dotychczas przemysłowa przestrzeń, ma stać się przyjazna dla mieszkańców Gdańska. Działka ma powierzchnię 3000 m².

Jako pierwszy powstanie kopiec widokowy Infobox PORT GDAŃSK

Aktualnie autorzy pracy konkursowej pracują nad dopracowaniem projektu potrzebnego do realizacji I etapu inwestycji – budynku Infobox PORT GDAŃSK. Ma on mieć wysokość około 4 metrów. Powstanie tuż przy wejściu do portu. Na jego szczycie zaprojektowano ogromny, około 7-metrowy, podświetlany napis – PORT GDAŃSK. Założenie jest takie, że ma on być widoczny z daleka, zarówno od strony gdańskich plaż jak i od strony morza. Ma „witać” wszystkie wpływające do Gdańska jednostki. Na dachu budynku przewidziano tarasy widokowe do obserwacji statków wpływających do portu, a w wewnątrz obiektu zaprojektowano sale ekspozycyjne, konferencyjne oraz pod usługi gastronomiczne. Ściany obiektu od strony Zatoki Gdańskiej i kanału portowego będą przeszklone, wszystko po to żeby goście punktów gastronomicznych mieli widok na wpływające statki. W budynku planowana jest też wystawa poświęcona historii Portu Gdańsk, jego teraźniejszej działalności oraz planom rozwoju.

Pierwszy etap realizacji inwestycji ma ruszyć z początkiem 2018 roku.

Nazwa inwestycji: Infobox PORT GDAŃSK
Lokalizacja: Gdańsk, Nowy Port
Funkcja: rekreacyjna
Inwestor: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk
Projektant: Restudio, Studio R, Midi
Powierzchnia użytkowa: 900 m²
Powierzchnia zabudowy: 1000 m²
Powierzchnia działki: 3000 m²
Rozpoczęcie budowy: początek 2018

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej