Parking w centrum Poznania

2007-06-01 15:41

Wiosną 2003 roku ruszy jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji miejskich w Poznaniu. W centrum miasta, pod placem Wolności, ma powstać trzykondygnacyjny podziemny parking. Po wielu miesiącach negocjacji, miasto podpisze wreszcie umowę z firmą Budimex, która za 35 milionów zbuduje trzypoziomowy parking.

Wszystkie szczegóły umowy są już uzgodnione. Do podpisania dokumentu brakuje tylko akceptacji radców prawnych obu stron. Parking ma być zbudowany w systemie "buduj - eksploatuj - zwróć". Oznacza to, że inwestor będzie z niego czerpał zyski przez kilkadziesiąt lat, po czym parking trafi w ręce miasta - właściciela gruntu. Czas eksploatacji obiektu był jednym z najtrudniejszych punktów negocjacji. Ostatecznie uzgodniono, że inwestor będzie czerpał z niego zyski przez 39 lat. Aby inwestycja się w ogóle opłaciła, Budimex zażądał likwidacji części miejsc postojowych na powierzchni w strefie parkowania. Początkowo inwestor domagał się, by w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu zlikwidować całkowicie miejsca parkingowe (w sumie 600 miejsc). Miasto jednak sprzeciwiło się temu rozwiązaniu. Ostatecznie uzgodniono wariant likwidacji 400 miejsc w całej strefie czerwonej, a nie tylko wokół placu. Nie dojdzie zatem do sytuacji, że z którejś ulicy znikną wszystkie miejsca postojowe. Zarząd Dróg Miejskich ograniczy ich liczbę, zmieniając możliwość parkowania z ukośnego na równoległe do jezdni.
Budową parkingu zajmie się Budimex Developer Poznań, którego partnerem strategicznym jest francuska firma Eiffage. Koncepcja parkingu i zagospodarowania płyty placu powstała w oparciu o historyczne studium urbanistyczno-architektoniczne. Plac odzyska wygląd z 1923 roku i tak jak przed wojną zostanie nieco obniżony. Parking będzie miał trzy poziomy o zbliżonym układzie przestrzennym, miejsce znajdą tam 543 samochody. Ruch odbywać się będzie dwoma jezdniami, z możliwością zaparkowania po obu stronach obiektu. Komunikacje pionową w obrębie parkingu zapewnią windy, dodatkowo przewidziano klatki schodowe. Obiekt zostanie oddany do użytku w 15 miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę. Środki na jego budowę mają pochodzić z funduszy własnych Eiffage.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej