Parking w centrum Poznania

2007-06-01 15:41

Wiosną 2003 roku ruszy jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji miejskich w Poznaniu. W centrum miasta, pod placem Wolności, ma powstać trzykondygnacyjny podziemny parking. Po wielu miesiącach negocjacji, miasto podpisze wreszcie umowę z firmą Budimex, która za 35 milionów zbuduje trzypoziomowy parking.

Wszystkie szczegóły umowy są już uzgodnione. Do podpisania dokumentu brakuje tylko akceptacji radców prawnych obu stron. Parking ma być zbudowany w systemie "buduj - eksploatuj - zwróć". Oznacza to, że inwestor będzie z niego czerpał zyski przez kilkadziesiąt lat, po czym parking trafi w ręce miasta - właściciela gruntu. Czas eksploatacji obiektu był jednym z najtrudniejszych punktów negocjacji. Ostatecznie uzgodniono, że inwestor będzie czerpał z niego zyski przez 39 lat. Aby inwestycja się w ogóle opłaciła, Budimex zażądał likwidacji części miejsc postojowych na powierzchni w strefie parkowania. Początkowo inwestor domagał się, by w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu zlikwidować całkowicie miejsca parkingowe (w sumie 600 miejsc). Miasto jednak sprzeciwiło się temu rozwiązaniu. Ostatecznie uzgodniono wariant likwidacji 400 miejsc w całej strefie czerwonej, a nie tylko wokół placu. Nie dojdzie zatem do sytuacji, że z którejś ulicy znikną wszystkie miejsca postojowe. Zarząd Dróg Miejskich ograniczy ich liczbę, zmieniając możliwość parkowania z ukośnego na równoległe do jezdni.
Budową parkingu zajmie się Budimex Developer Poznań, którego partnerem strategicznym jest francuska firma Eiffage. Koncepcja parkingu i zagospodarowania płyty placu powstała w oparciu o historyczne studium urbanistyczno-architektoniczne. Plac odzyska wygląd z 1923 roku i tak jak przed wojną zostanie nieco obniżony. Parking będzie miał trzy poziomy o zbliżonym układzie przestrzennym, miejsce znajdą tam 543 samochody. Ruch odbywać się będzie dwoma jezdniami, z możliwością zaparkowania po obu stronach obiektu. Komunikacje pionową w obrębie parkingu zapewnią windy, dodatkowo przewidziano klatki schodowe. Obiekt zostanie oddany do użytku w 15 miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę. Środki na jego budowę mają pochodzić z funduszy własnych Eiffage.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej