Parking podziemny Warszawa. Pod Placem Powstańców Warszawy powstanie podziemny parking

Parking podziemny Warszawa
Autor: UM Warszawa Tak będzie wyglądał plac Powstańców Warszawy po zakończeniu budowy podziemnego parkingu

Parking podziemny Warszawa - nowoczesna budowla podziemna powstanie w stolicy pod placem Powstańców Warszawy. W marcu 2020 podpisano umowę na projekt i budowę nowoczesnego parkingu podziemnego w Warszawie. Obiekt wybudowany zostanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Kiedy parking podziemny w centrum Warszawy będzie gotowy?

Czterokondygnacyjny parking podziemny powstanie w centrum Warszawy, pod placem Powstańców Warszawy, w pobliżu II linii metra. Obiekt będzie własnością miasta, ale to koncesjonariusz będzie zarządzał garażem i ponosił koszty jego eksploatacji przez 40 lat. Teraz, w ciągu pierwszych 48 miesięcy zaprojektuje on, a następnie wybuduje parking podziemny na 420 miejsc postojowych.

Koncesjonariusz poniesie też wszystkie koszty związane z zaprojektowaniem i wybudowaniem parkingu. Koszt budowy szacuje się na około 86 mln zł. To pierwsza tego typu umowa na parking podziemny w Polsce. Kto jest koncesjonariuszem?

Udało nam się wynegocjować warunki i umowę, która jest unikalna w skali kraju. Dzięki podpisanemu dziś partnerstwu Warszawa zyska nowy wielopoziomowy parking podziemny nie inwestując przy tym własnych środków. Co ważne, ryzyko inwestycyjne również będzie po stronie koncesjonariusza – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Kto jest koncesjonariuszem dla budowy parkingów podziemnych w Warszawie?

Otwarcie ofert na wybór koncesjonariusza dla budowy parkingów podziemnych w stolicy odbyło się pod koniec listopada 2019 roku. Ofertę złożyła jedna firma - Immo Park Warszawa, spółka zależna Mota-Engil Central Europe S.A.

To doświadczony inwestor i wykonawca parkingów na rynku polskim. Firma Immo Park Warszawa jest jednym z pionierów w realizacji takich inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jako pierwszy w takiej formule powstał parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu. Firma podpisała także umowę z Miastem Gdańsk na budowę i eksploatację parkingów kubaturowych.

Zobacz jaki jest parking podziemny pod placem Nowy Targ we Wrocławiu

Warszawa ma ogromny potencjał na kolejne inwestycje parkingowe w formule PPP. W naszej ocenie projekty partnerstwa publiczno-prywatnego to przyszłość samorządów, które po ograniczeniu napływu środków Unii Europejskiej będą szukały nowych źródeł finansowania swoich inwestycji – mówi Marcin Podlecki, członek zarządu IMMO Park Warszawa.

Jaki będzie parking podziemny w Warszawie?

Nowoczesny parking podziemny ma być wyposażony w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę. Ceny za parkowanie będą ustalane przez koncesjonariusza, jednak w swojej ofercie musi on posiadać abonamenty dla okolicznych mieszkańców. Natomiast na samym placu Powstańców Warszawy będą zamontowane stojaki rowerowe.

Wierzę, że parking, który powstanie pod placem Powstańców Warszawy będzie pierwszym, ale nie ostatnim, jaki zostanie wybudowany w najbliższych latach w stolicy. Mam cichą nadzieję, że następny będzie podziemny garaż nieopodal Starego Miasta. Gdyby powstał, widok na Starówkę z brzegów Wisły byłby jeszcze piękniejszy – mówi Anna Nehrebecka-Byczewska, radna i przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy.

Kiedy będzie gotowy parking podziemny w Warszawie?

Parking podziemny w Warszawie ma zostać oddany do użytku w 2024 roku.

Gdzie w Warszawie powstanie parking podziemny?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej