Parking czy stadion ekstraklasy? Nie, to Rynek Łazarski w Poznaniu po przebudowie

2024-07-16 12:34

To unikat w skali kraju z racji dachu z niezwykle cienkiej i wytrzymałej folii ETFE. Na dodatek targowisko zostało zaprojektowane na planie koła. Ale sprzedawcy, choć są pod dachem, i tak stawiają namioty nad owocami i warzywami. Czy Rynek Łazarski w Poznaniu i skwer Kazimierza Nowaka sprawdzają się w upał po modernizacji? Zobaczcie, jak wyglądają w 2024.

Spis treści

  1. Dlaczego Rynek Łazarski jest nietypowy, i to w skali kraju?
  2. Co to jest folia ETFE?
  3. Trójkątny lejek, łącznik z ulicą Głogowską
  4. Rynek Łazarski z nagrodą, a na stoiska pada deszcz
Wizualizacja aparthotelu Aura w Poznaniu

Rynek Łazarski w Poznaniu to targowisko, które wygląda niczym kosmiczny obiekt i miejski plac, który ma być przyjazny i zachęcać do spędzania tu czasu. Miało być dużo zieleni i nowocześnie. Od przebudowy minęły już trzy lata. Sprawdzamy, jak wygląda Rynek Łazarski w Poznaniu. Była gamela, a co jest teraz? 

Rynek Łazarski jest głównym punktem tzw. "Dolnego Łazarza". Przez lata to właśnie w tym miejscu w świeże owoce i warzywa zaopatrywali się mieszkańcy. Przez ostatnie lata przed remontem rynek i targowisko podupadały. Nowy Rynek musiał zostać zmodernizowany i miał przejąć też rolę także role miejsca spotkań, wypoczynku i organizacji wydarzeń kulturalnych, służąc całej społeczności Łazarza. Za projekt, który polegał na kompleksowej przebudowie placu ze znajdującym się na nim targowiskiem. odpowiadała firma Skanska. 

Dlaczego Rynek Łazarski jest nietypowy, i to w skali kraju?

To przez dach. Dach, prze który mieszkańcy czasem mówią na Rynek łazarski "wielki parking" albo stadion piłkarski. Dach powstał z folii ETFE, która składa się z 2 poduszek jednokomorowych. Duża ma powierzchnię ponad 1,7 tys. m kw., a mała 500 m kw.

- Ta większa jest jedną z największych tego typu poduszek z superfolii ETFE na świecie - opisywała projekt Skanska. Obie poduszki wznoszą się na 26 stalowych słupach i 3 stalowych ringach, są ze sobą połączone w jedną całość i zasilane powietrzem przez 3 dmuchawy.

Takie dachy z folii ETFE są tylko w kilku miejscach w Polsce. W Poznaniu to była pierwsza realizacja. Dach z folii ETFE jest między innymi w Afrykarium w zoo we Wrocławiu i na Dworcu Tramwajowym Centrum w Łodzi. A także na stadionie Allianz Arena w Monachium czy kopułach ogrodu botanicznego Eden Project w Kornwalii (od ponad 25 lat).

Co to jest folia ETFE?

Folia ETFE to bardzo cienki i bardzo wytrzymały materiał. Folia ma grubość 300 mikrometrów i jest wykonana z tworzywa sztucznego na bazie fluoru (etylen tetrafluoroetylen). Materiał jest przezroczysty, lekki i elastyczny. W porównaniu do konstrukcji pokrytych szkłem jest kilkadziesiąt razy lżejsza. Jest odporna na promieniowanie UV, ekstremalne zmiany temperatury, surowe warunki chemiczne i niepalna. I  jest samoczyszcząca. Materiał podlega recyklingowi.

Co jeszcze zrobiła Skanska na Łazarzu w Poznaniu? Poza zadaszeniem placu, także nawierzchnię na Rynku oraz wyposażenie targowiska – stoły targowe, oświetlenie, małą architekturę. A także nasadzenia drzew i krzewów, na których bardzo zależało mieszkańcom. - Poprawiliśmy jakość infrastruktury technicznej, poszerzyliśmy chodniki, a cała zmodernizowana przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Powstał również zielony skwer i miejsce pod kawiarniane ogródki, podświetlana fontanna oraz przestrzeń przeznaczona na rekreację - opisują przedstawiciele firmy.

Luksusowe osiedle w miejscu koszar wojskowych

Trójkątny lejek, łącznik z ulicą Głogowską

Modernizacja zaczęła się w 2020 roku, trwała rok. Zakończyła w 2021. Obok, w zasadzie połączony z targowiskiem, jest skwer Kazimierza Nowaka. To taki "lejek", który łączy rynek z ulicą Głogowską, gdzie jest przystanek tramwajowy. Na skwerze po przebudowie znalazło się miejsce na plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Między lejkiem a rynkiem są schody. Obok stoi też fontanna - kulka. Są tu ławki, jest sporo niskiej zieleni. U progu lata 2024 wszystko pięknie kwitnie. Ale cienia jest niewiele. Plac zabaw jest w całkowitym słońcu. Niewielka fontanna daje niewiele ochłody. Tymczasem, jak podkreślali urzędnicy z poznańskiego magistratu, który zlecał modernizację, właśnie podejście rewitalizacyjne w zakresie tzw. lejka Łazarskiego, skwer z placem zabaw i miejscami do wypoczynku dla mieszkańców, ujęło jury.

Chcieliśmy coś opowiedzieć o Rynku Łazarskim. Żeby nie była to tylko przestrzeń architektoniczna, ale też przestrzeń kulturowa i symboliczna. Dlatego na szczycie "lejka" od strony ul. Głogowskiej zaproponowaliśmy usytuowanie rzeźby "Eka z Małeka" przedstawiającą najsłynniejszą ekę, która powstała na Łazarzu w latach 50 XX wieku - mówił architekt Jacek Bułat, autor projektu

Rynek Łazarski z nagrodą, a na stoiska pada deszcz

Przebudowany Rynek Łazarski w Poznaniu dostał nagrodę w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich jako najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna. Tymczasem sprzedawcy krytykują otwór pośrodku zadaszenia, przez który część straganów nie jest chroniona przed deszczem czy śniegiem. Latem świeci słońce. Dlatego choć na górze jest supernowoczesny dach, oni i tak zasłaniają swoje stoiska namiotami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej