Energia z wiatru

2009-07-02 14:02
Martifer-wiatraki 222.jpg
Autor: brak danych

Od przeszło miesiąca wiatraki z farmy w Łękach Dukielskich produkują energię elektryczną. To najnowocześniejszy park wiatrowy na Podkarpaciu. Pięć wiatraków o wysokości 100 m i mocy ok. 2 MW każdy, może wyprodukować 20 000 MWh rocznie. Farma wraz z terenem ochronnym zajmuje obszar 600 ha. Skrzydła mają długość 46 m, i aby wprawić je w ruch, wiatr musi wiać z szybkością co najmniej 3 m/s. Inwestycja trwała prawie 5 lat wraz z procedurami administracyjnymi, jej koszt to 10 mln euro.

– Szacuje się, że inwestycja zwróci się w ciągu 7 lat, przy założeniu, że generatory będą pracować 2700 godzin rocznie. W Łękach już nie ma możliwości powiększania farmy wiatrowej, bowiem zbyt mała byłaby odległość turbin od budynków mieszkalnych, a firma Martifer działa zgodnie z obowiązującym prawem. Będziemy natomiast budować farmy w Rymanowie, Bukowsku i w okolicach Rzeszowa. Wyprodukowany prąd trafia do krajowego systemu sieci energetycznej, jedna turbina wiatrowa dostarcza energię do 10 tys. gospodarstw domowych zakładając, że w każdym gospodarstwie będzie paliła się całą dobę jedna 100 W żarówka – powiedział Piotr Kłosok – menager projektu farmy wiatrowej.

Piotr Kłosok
Autor: Krystyna Boczar-Różewicz Piotr Kłosok – menager projektu farmy wiatrowej

– W Łękach Dukielskich wybudowano nową drogę, dwie półki parkingu przed kościołem za około 0,5 mln zł, obie inwestycje sfinansowała firma Martifer. Wiceprezes Martifer Group Jorge Martins wraz z burmistrzem Markiem Górakiem położyli kamień węgielny pod budowę dwu poziomowego placu zabaw dla dzieci oraz boiska do koszykówki i siatkówki. Inwestycja ta także w całości zostanie sfinansowana przez Martifer Group. Mieszkańcy naszej wioski popierają inwestycję. Okazuje się, że negatywnie oceniają inwestycję mieszkańcy napływowi, którym wiatrak w krajobrazie przeszkadza, natomiast tubylcom, przyzwyczajonym do pięknych widoków, nie. Uważam, że krajobraz nie jest oszpecony przez wiatraki, jest po prostu inny i to miejsce, w którym powstała farma, jest jedynym miejscem w Łękach Dukielskich na tego rodzaju inwestycję – powiedział Tomasz Węgrzyn sołtys Łęk Dukielskich.

Tomasz Węgrzyn sołtys Łęk Dukielskich
Autor: Krystyna Boczar-Różewicz Tomasz Węgrzyn – sołtys Łęk Dukielskich

Na otwarcie  farmy wiatraków przybyli Jorge Martins wiceprezes Zarządu Martifer Group, przedstawiciele firmy w Polsce, władze samorządowe Dukli z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Eliaszem. Obecni byli także: burmistrz gminy Dukla Marek Górak, starosta krośnieński Jan Juszczak, przedstawiciel wojewody Podkarpackiego, sołtys Łęk Dukielskich Tomasz Węgrzyn, sołtys Myszkowskiego Józef Perkal. Inwestycję poświecili księża obu parafii.
– Chciałem podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w budowę, szczególne podziękowania pragnę złożyć pracownikom naszej firmy i tym którzy wspierali projekt i przyczynili się do jego udanego powstania - przede wszystkim gminie Dukla i jej burmistrzowi Markowi Górakowi, a także mieszkańcom tej miejscowości. To pierwsza z wielu farm wiatrowych jaką mamy zamiar wybudować w Polsce –  powiedział Jorge Martins wiceprezes Martifer Group.
Elektrownie wiatrowe nie są konstrukcjami XXI w. Pierwsza elektrownia wiatrowa została zbudowana w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych przez Charlesa Brusha o mocy 12 kW. Była konstrukcją wielopłatową i służyła do ładowania akumulatorów. Natomiast energią wiatru człowiek interesował się od początku istnienia Ziemi, wykorzystując ją między innymi w rolnictwie np. do mielenia ziarna czy pompowania wody. To właśnie holenderski konstruktor w 1390 roku zbudował pierwszy czteropłatowy wiatrak - holender, w celu usprawnienia mielenia zboża.
Docelowo w gminie ma być około 20 wiatraków, inni inwestorzy starają się o kolejne zezwolenia na tego typu budowle w północnej części gminy – poinformował Marek Górak burmistrz gminy Dukla.

Otwarcie farmy wiatraków
Autor: Krystyna Boczar-Różewicz
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej