Park Naukowo-Technologiczny w Sosnowcu otwarty

2012-05-09 10:01
Otwarcie Parku Naukowo-Technologicznego w Sosnowcu
Autor: Skanska SA Uroczyste przecięcie wstęgi podczas otwarcia

Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny (SPNT) został oficjalnie otwarty. Generalny wykonawca, Skanska w ramach realizacji zaadaptował budynki po byłej kopalni węgla Niwka-Modrzejów. Ciekawym rozwiązaniem w nowo wybudowanym obiekcie, jest w pełni zautomatyzowana ściana z żywej roślinności. Inwestycja o wartości ponad 30 mln złotych to nowoczesne zaplecze badawczo-biznesowe.

W Sosnowcu po sześciu miesiącach budowy został oficjalnie otwarty Park Naukowo-Technologiczny. W ramach realizacji zaadaptowano obiekty po byłej kopalni węgla kamiennego Niwka-Modrzejów.

Przeczytaj również: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Skanska ukończyła stan surowy

Sosnowiecki Park został uroczyście oddany do użytku 7 maja. W wydarzeniu uczestniczył, m.in. Wojewoda oraz Marszałek Śląski, prezydent miasta Sosnowca oraz Prezydenci miast ościennych, Biskup Archidiecezji Sosnowieckiej oraz przedstawiciele Skanska - generalnego wykonawcy obiektu.

Kopalnia węgla zmieniła się w Park Naukowo-Technologiczny

Park Naukowo-Technologiczny w Sosnowcu był realizowany w czterach etapach. Generalny wykonawca, Skanska w pierwszej fazie budowy zaadaptował podkopalniany budynek dawnej dyspozytorni. Aktualnie obiekt będzie pełnił funkcję produkcyjno-badawczą. Dodatkowo modernizacja objęła piwnicę oraz parter, które zostały "cofnięte", a 1 i 2 piętro "wysunięte" przed konstrucję obiektu. Pomieszczenia te zostały dostosowane do funkcji badawczej, technicznej oraz magazynowej. Na wyższych kondygnacjach Parku Naukowo-Technologicznego znalazły się pomieszczenia administracyjno-naukowe. Na terenie obiektu wykonawca wybudował parking na kilkadziesiąt miejsc postojowych. W drugim etapie realizacji Skanska wybudowała i zaadaptowała pięciokondygnacyjny obiekt, który posłuży Zagłębiowskiej Strefie Gospodarczej. Budynek został wyposażony w powierzchnie biurowe i konferencyjno-szkoleniowe. Zaplecze konferencyjne dysponuje 5 salami, tym jedną na 200 miejsc. Powierzchnia tej częsci sosnowieckiego Parku jest podzielona na 14 modułów funkcjonalnych, które obejmują pomieszczenia laboratotyjne, biurowe, magazynowe, socjalne, sztanie oraz pomieszczenia sanitarne. Warto zaznaczyć, że w recepcji Sosnowieckiego Parku znajduje się ściana z żywej roślinności z systemem nawadniającym oraz oświetleniowym, a całość obsługi ściany jest zautomatyzowana. Jedna z sal konferencyjnych ma na wyposażeniu profesjonalny sprzęt audiowizualny, nagłośnieniowy oraz kabiny symultaniczne, które będą wykorzystywane podczas konferencji wielojęzycznych.

Park Naukowo-Technologiczny - historia budowy

Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny (SPNT) jest czterokondygnacyjnym budynkiem, który został wybudowany na terenie byłej kopalni węgla kamiennego Niwka-Modrzejów. Obiekt znajduje się w południowej części miasta. Celem utworzenia Parku jest przyciągnięcie do Sosnowca firm wdrażających lub zamierzających wdrożyć nowoczesne technologie, a także pobudzenie lokalnych przedsiębiorców do wprowadzania innowacji w technologiach produkcji i unowocześniania propozycji wyrobów i usług. Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny docelowo ma zapewnić lokalnym przedsiębiorcom korzyste warunki do prowadzenia działalności gospodarczej i dostęp do innowacji. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 33 mln złotych. Inwestycja została dofinansowana w kwocie 32,5 mln złotych ze środków unijnych.

Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny w liczbach

Nazwa: Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny (SPNT)
Lokalizacja: zbieg ulic: Wojska Polskiego, Orląt Lwowskich i Powstańców, Sosnowiec (woj. śląskie)

  • BUDYNEK PRODUKCYJNO-BADAWCZY W SPNT:
    pow. użytkowa [m2]: 1 382 96
    kubatura [m3]: 4 525 41
  • BUDYNEK USŁUGOWY W SPNT:

pow. użytkowa [m2]: 4 630 84
kubatura [m3]: 41 415 00
Realizacja: 2011-2012
Stan inwestycji: zrealizowana

Inwestor: UM Sosnowiec
Generalny wykonawca: SKANSKA SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej