Park Naukowo-Technologiczny w Sosnowcu otwarty

2012-05-09 10:01
Otwarcie Parku Naukowo-Technologicznego w Sosnowcu
Autor: Skanska SA Uroczyste przecięcie wstęgi podczas otwarcia

Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny (SPNT) został oficjalnie otwarty. Generalny wykonawca, Skanska w ramach realizacji zaadaptował budynki po byłej kopalni węgla Niwka-Modrzejów. Ciekawym rozwiązaniem w nowo wybudowanym obiekcie, jest w pełni zautomatyzowana ściana z żywej roślinności. Inwestycja o wartości ponad 30 mln złotych to nowoczesne zaplecze badawczo-biznesowe.

W Sosnowcu po sześciu miesiącach budowy został oficjalnie otwarty Park Naukowo-Technologiczny. W ramach realizacji zaadaptowano obiekty po byłej kopalni węgla kamiennego Niwka-Modrzejów.

Przeczytaj również: Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Skanska ukończyła stan surowy

Sosnowiecki Park został uroczyście oddany do użytku 7 maja. W wydarzeniu uczestniczył, m.in. Wojewoda oraz Marszałek Śląski, prezydent miasta Sosnowca oraz Prezydenci miast ościennych, Biskup Archidiecezji Sosnowieckiej oraz przedstawiciele Skanska - generalnego wykonawcy obiektu.

Kopalnia węgla zmieniła się w Park Naukowo-Technologiczny

Park Naukowo-Technologiczny w Sosnowcu był realizowany w czterach etapach. Generalny wykonawca, Skanska w pierwszej fazie budowy zaadaptował podkopalniany budynek dawnej dyspozytorni. Aktualnie obiekt będzie pełnił funkcję produkcyjno-badawczą. Dodatkowo modernizacja objęła piwnicę oraz parter, które zostały "cofnięte", a 1 i 2 piętro "wysunięte" przed konstrucję obiektu. Pomieszczenia te zostały dostosowane do funkcji badawczej, technicznej oraz magazynowej. Na wyższych kondygnacjach Parku Naukowo-Technologicznego znalazły się pomieszczenia administracyjno-naukowe. Na terenie obiektu wykonawca wybudował parking na kilkadziesiąt miejsc postojowych. W drugim etapie realizacji Skanska wybudowała i zaadaptowała pięciokondygnacyjny obiekt, który posłuży Zagłębiowskiej Strefie Gospodarczej. Budynek został wyposażony w powierzchnie biurowe i konferencyjno-szkoleniowe. Zaplecze konferencyjne dysponuje 5 salami, tym jedną na 200 miejsc. Powierzchnia tej częsci sosnowieckiego Parku jest podzielona na 14 modułów funkcjonalnych, które obejmują pomieszczenia laboratotyjne, biurowe, magazynowe, socjalne, sztanie oraz pomieszczenia sanitarne. Warto zaznaczyć, że w recepcji Sosnowieckiego Parku znajduje się ściana z żywej roślinności z systemem nawadniającym oraz oświetleniowym, a całość obsługi ściany jest zautomatyzowana. Jedna z sal konferencyjnych ma na wyposażeniu profesjonalny sprzęt audiowizualny, nagłośnieniowy oraz kabiny symultaniczne, które będą wykorzystywane podczas konferencji wielojęzycznych.

Park Naukowo-Technologiczny - historia budowy

Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny (SPNT) jest czterokondygnacyjnym budynkiem, który został wybudowany na terenie byłej kopalni węgla kamiennego Niwka-Modrzejów. Obiekt znajduje się w południowej części miasta. Celem utworzenia Parku jest przyciągnięcie do Sosnowca firm wdrażających lub zamierzających wdrożyć nowoczesne technologie, a także pobudzenie lokalnych przedsiębiorców do wprowadzania innowacji w technologiach produkcji i unowocześniania propozycji wyrobów i usług. Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny docelowo ma zapewnić lokalnym przedsiębiorcom korzyste warunki do prowadzenia działalności gospodarczej i dostęp do innowacji. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 33 mln złotych. Inwestycja została dofinansowana w kwocie 32,5 mln złotych ze środków unijnych.

Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny w liczbach

Nazwa: Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny (SPNT)
Lokalizacja: zbieg ulic: Wojska Polskiego, Orląt Lwowskich i Powstańców, Sosnowiec (woj. śląskie)

  • BUDYNEK PRODUKCYJNO-BADAWCZY W SPNT:
    pow. użytkowa [m2]: 1 382 96
    kubatura [m3]: 4 525 41
  • BUDYNEK USŁUGOWY W SPNT:

pow. użytkowa [m2]: 4 630 84
kubatura [m3]: 41 415 00
Realizacja: 2011-2012
Stan inwestycji: zrealizowana

Inwestor: UM Sosnowiec
Generalny wykonawca: SKANSKA SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej