Open Architekci zaprojektują Szpital Pediatryczny
Sąd konkursowy przyznał I nagrodę (50 tysięcy złotych), II nagrodę (30 tysięcy złotych) oraz 3 równorzędne wyróżnienia (po 20 tysięcy złotych).
Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną szpitala pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wygrała pracownia Open Architekci z Warszawy, zdobywając tym samym I nagrodę. II nagroda przypadła architektom z grupy MĄKA SOJKA ARCHITEKCI Sp. z o.o. – sp. komandytowa – lider konsorcjum z Warszawy.Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały firmy WYG International Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) oraz Broadway Malyan Polska Architekci I Projektanci Sp. z o.o. z Warszawy, JEMS ARCHITEKCI z Warszawy, APA WOJCIECHOWSKI SP. Z O.O. z Warszawy.
Do konkursu dopuszczonych zostało 30 firm, z czego projekty architektoniczno-urbanistyczne złożyło 16 pracowni.
Nowy Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego został zapisany jako inwestycja wieloletnia, finansowana z budżetu państwa w ustawie budżetowej na 2008 rok. Koszt budowy i wyposażenia wynosi ok. 545 milionów 482 tysięcy złotych.
Szpital ma zostać oddany do użytkowania w 2014 roku. Jednak, aby tak się stało konieczne jest zapewnienie płynności finansowania inwestycji. Tymczasem z potrzebnych w 2010 roku 30 mln złotych, w ustawie budżetowej zapisano obecnie kwotę 1 mln złotych.
Obiekt ma powstać na terenie Kampusu Banacha przy ul. Żwirki i Wigury, na działce, którą uczelnia wniosła do inwestycji. Szpital ma mieć 527 łóżek, w tym 402 pediatryczne, 65 neonatologicznych i 60 ginekologiczno-położniczych. Ma to być nowoczesna i przyjazna dla dzieci lecznica, gdzie leczeni będą chorzy, przeprowadzana będzie specjalistyczna diagnostyka połączona z możliwością badań naukowych oraz kształceni będą studenci medycyny.
Obecny dziecięcy szpital pediatryczny, mieszczący się w dwóch lokalizacjach przy Litewskiej i Działdowskiej, przyjmuje 60% dzieci z Warszawy i regionu. Nie spełnia on wymogów współczesnej pediatrii. Budynki pochodzą z początków XX wieku. Jednostki znajdujące się teraz w tych placówkach zostaną przeniesione do nowego szpitala.
Dodatkowo w szpitalu ma powstać Szpitalny Oddział Ratunkowy dla pediatrii dla lewobrzeżnej Warszawy. Stworzone zostaną m.in. Centrum Traumatologii i Neurotraumatologii Dziecięcej, Oddział Intensywnej Terapii (OIT) Dziecięcej oraz Oddział Chirurgii Jednego Dnia. Zastosowane zostaną nowe rozwiązania polegające m.in. na umieszczeniu w szpitalu zarówno kliniki ginekologiczno-położniczej, jak i neonatologicznej z odziałem intensywnej terapii noworodka, co wyeliminuje konieczność przewożenia wcześniaków wymagających zabiegów chirurgicznych.
W stolicy baza szpitali pediatrycznych starzeje się. Jedynym wybudowanym po wojnie szpitalem pediatrycznym jest Centrum Zdrowia Dziecka- powstało 30 lat temu. Zwiększa się niedobór łóżek pediatrycznych ze względu na stały napływ do stolicy młodych osób. Konieczne jest stworzenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla pediatrii na lewym brzegu Wisły. Niezbędne jest zwiększenie liczby łóżek pediatrycznych oraz ginekologiczno-położniczych, spełniających standardy dla szpitali w 2012 r.
Autor: Open Architekci
Wizualizacja Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, projekt pracowni Open Architekci, zdobywca I nagrody konkursowej