Ogródek Jordanowski w Olsztynie
Projektowany ogród jordanowski zlokalizowany jest w rejonie ciągu komunikacyjnego łączącego osiedla Nagórki i Jaroty w Olsztynie. Przybliżona powierzchnia opracowania to ok. 8000 m2. Na obecnym etapie opracowana i zatwierdzono została koncepcja zagospodarowania ogrodu.
Teren ogródka będzie ogólnie dostępny, ogrodzony i oświetlony, wyposażony w ławki i kosze. Przy każdym z sektorów umieszczony będzie regulamin placu. W rejonie wejścia projektowany jest parking dla rowerów. Przy projektowaniu urządzeń brano pod uwagę możliwość korzystania z urządzeń przez dzieci niepełnosprawne - urządzenia integracyjne.
Teren podzielony został na sektory odpowiednio do grup wiekowych.
Na terenie ogrodu zgodnie z programem przewidziano:
- plac dla dzieci starszych 12-16 lat (linarium, karuzela, zestawy sprawnościowe, skałka wspinaczkowa, zestawy zabawowe),
- plac dla dzieci średnich 7-12 lat (linarium, huśtawki, urządzenia sprawnościowe, zestawy zabawowe),
- plac dla dzieci młodszych 3-7 lat (kryta piaskownica, sprężynowce, huśtawki, lokomotywa, zestaw zabawowy),
- mini skate-park,
- teren wypoczynku biernego, w tym dla matek z dziećmi w wieku do 3 lat (trawnik do zabaw, piaskownica, stół do ping-ponga, stół do gry w szachy, integracyjny zestaw zabawowy),
- wielofunkcyjne boisko trawiaste - rezerwa terenu.
Urządzenia usytuowane będą na nawierzchniach elastycznych. Do minimum ograniczone będzie zastosowanie drewnianych elementów urządzeń. Wszystkie produkty przeznaczone do zamontowania na placach zabaw dla dzieci będą miały certyfikaty bezpieczeństwa i atesty, a także będą spełniać normy Unii Europejskiej. Materiały, z których zostaną wykonane urządzenia zabawowe powinny spełniać wysokie standardy w zakresie trwałości, wykończenia i funkcjonalności.
Zieleń ogrodu ażurowa, o pojedynczych drzewach i grupach roślin. Zwarte nasadzenia podkreślać będą główny ciąg komunikacyjny. Zieleń dobrana będzie pod kątem bioklimatycznym - rośliny wydzielające fitoncydy. Nie przewiduje się stosowania roślin kłujących, parzących, o trujących owocach lub liściach, zaśmiecających teren.
W bieżącym roku na projekt i realizację I etapu inwestor - Miejski Zarząd Dróg Mostów i Zieleni w Olsztynie - przeznaczy 600.000 zł.
wrzesień 2008