Ochronę przeciwpowodziową doliny rzeki Nysy Kłodzkiej zbuduje Budimex

2023-08-01 15:15
Rzeka Nysa Kłodzka - zostanie wykonana modernizacja infrastruktury w celu usprawnienia przepływu wód powodziowych
Autor: Uniwersytet Wrocławski Rzeka Nysa Kłodzka - zostanie wykonana modernizacja infrastruktury w celu usprawnienia przepływu wód powodziowych

Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Nysy Kłodzkiej obejmie obszary Międzylesia, Kłodzka, Długopola-Zdroju oraz potoku Bystrzyca w Bystrzycy Kłodzkiej. Budimex, jako generalny wykonawca, zmodernizuje infrastrukturę, która usprawni przepływ wód powodziowych. Inwestorem jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Budimex podpisał umowę z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na modernizację infrastruktury w celu usprawnienie przepływu wód powodziowych, które najczęściej występują w tym rejonie. Umowa dotyczy budowy, przebudowy i remontu budowli regulacyjnych wraz z obiektami związanymi z nimi techniczne i funkcjonalnie. 

Budimex będzie prowadził prace na następujących odcinkach cieków:

  • rzeka Nysa Kłodzka na odcinku od km 172+200 do km 174+600 oraz odcinek potoku Dolna od km 0+000 do km 0+050 (Obiekt Międzylesie);
  • rzeka Nysa Kłodzka na odcinku od km 156+970 do km 158+100 oraz ujściowy odcinek potoku Porębnik na długości ok. 25 m (Obiekt Długopole -Zdrój);
  • rzeka Nysa Kłodzka na odcinku od km 148+078 do km 151+475 oraz potok Bystrzyca na odcinku od km 0+129 do km 1+659 (Obiekt Bystrzyca Kłodzka);
  • rzeka Nysa Kłodzka na odcinku od km 127+433 do km 134+312, odcinek rzeki Bystrzycy Dusznickiej od km ok. 0+203 do km ok. 0+332 oraz ujściowy odcinek potoku Jodłownik o długości ok. 100 m i ujściowy odcinek potoku Jaszkówka o długości ok. 50 m (Obiekt Kłodzko).

Ochrona przeciwpowodziowa doliny rzeki Nysy Kłodzkiej

Prace dotyczyć mają m.in. reprofilacji istniejących murów regulacyjnych wraz z odcinkowym wzmocnieniem oraz umocnień skarpowych, jak i rozbiórki zniszczonych obiektów, ich odbudowy lub budowy nowej infrastruktury. Ponadto, Budimex, jako generalny wykonawca, przeprowadzi oczyszczenie i remont wału przeciwpowodziowego (Obiekt Kłodzko), przebudowę wału przeciwpowodziowego na Bystrzycy Dusznickiej oraz jazu w Obiekcie Kłodzko, a także przebudowę jazu oraz progów na bystrze w Obiekcie Bystrzyca Kłodzka.

Generalny wykonawca zbuduje także kanał migracji ryb na odcinku o długości ok. 500 m wraz z progiem kierującym (Obiekt Bystrzyca Kłodzka), wykona udrożnienie ichtiologiczne poprzez przebudowę i wykonanie na istniejących progach bystrzy lub budowę przepławki na jazie z rynną do migracji zstępującej, zlokalizowanej przy jazie na prawym brzegu (Obiekt Kłodzko), budowę kanału migracji ryb (w warunkach niskiej wody) na odcinku o długości ok. 1450 m od jazu do ujścia Młynówki (Obiekt Kłodzko), odbudowę gurtów (Obiekt Kłodzko), a także remont ujściowego odcinka potoku Jodłownik Jaszkówka.

W ramach kontraktu Budimex będzie odpowiadać również za ukształtowanie linii brzegowej, w tym m.in. budowę schodów, chodników (Obiekt Kłodzko) czy też profilowanie terenu pod plażę na odcinku ok. 50m (Obiekt Bystrzyca Kłodzka).

Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 czerwca 2025 r. Inwestor: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Obecnie Budimex prowadzi szereg prac w ramach budowy terminala kontenerowego T3 Batic Hub (w konsorcjum z firmą DEME), mostu nad Regalicą w Szczecinie, kanału Mierzei Wiślanej, budowy wałów przeciwpowodziowych na Odrze oraz mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę, który ma połączyć Centrum Warszawy z Pragą Północ.

Ochrona bierna przed powodzią Kotliny Kłodzkiej
Autor: materiały prasowe Budimex Mapa ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej